Šranecké piesky potulky po Záhorskej Sahare

Turistika je skvelá aktivita, ale niekedy dobre padne trochu uľaviť nohám od chodenia. Jedným z unikátnych miest Slovenska na ktoré sa asi nedostaneme po „vlastných“ sú Šranecké piesky. Na ich návštevu je potrebné využiť našich štvorkolesových miláčikov.

Slovenská Sahara    

Aj keď to znie takmer neuveriteľne, aj na Slovensku máme pieskové duny ako na púšti. Nachádzajú sa na Záhorí, kúsok od Malých Karpát a volajú sa Šranecké piesky. Patria do sústavy chránených území európskeho významu Natura 2000, keďže sa tu nachádza aj niekoľko významných živočíchov a rastlín.

Šránecké piesky potulky po Záhorskej Sahare
Slovenská Sahara

Šranecké piesky

Šranecké piesky ležia na polceste medzi Plaveckým Mikulášom a Lakšárskou Novou Vsou. Cesta od Plaveckého Mikuláša vedie pomedzi typické záhorácke borovice a na jej ľavej strane sú minimálne dve plochy, na ktorých je možné odstaviť auto. Keďže sa však toto územie nachádza vo Vojenskom obvode Záhorie a počas vojenských cvičení slúži ako dopadová plocha strelnice, vstup do tejto oblasti je limitovaný. Počas víkendu je v zásade voľný, ale najlepšie je overiť si aktuálnu situáciu na stránke ministerstva obrany.

Šránecké piesky potulky po Záhorskej Sahare
Výhľad na Plavecký hrad

Slovenská Sahara nie je iba o pieskových dunách, kam oko dohliadne. Na rozdiel od africkej Sahary je obkolesená borovicovými lesmi a aj priamo na púšti vyrastá niekoľko stromov a krov, medzi ktorými sa nachádzajú aj dve jazierka. Každopádne keďže toto územie je pokryté pieskom, aj teplo je tu ako na ozajstnej púšti. Preto najmä v lete odporúčam na návštevu Šraneckých pieskov zobrať predovšetkým veľké množstvo vody.

Záverečné hodnotenie

Šranecké piesky sú unikátne miesto. Deti sa dokážu na piesku neuveriteľne vyblázniť (tie naše sa dokázali po dunách váľať, gúľať či „šmýkať“ nekonečne dlho. Aj pri bláznení však treba byť opatrný, pretože z piesku sem tam nebezpečne vykúkajú kamene. A s kamoškou Tanitou využívame návštevu Šraneckých pieskov na spestrenie našich športových aktivít. Na piesku si dokážeme perfektne zacvičiť jogu, prípadne už sme skúsili aj beh po piesku (a to sme si fakt zamakali).

Šranecké piesky sú neuveriteľne fotogenické a je odtiaľ fantastický výhľad na Malé Karpaty a Plavecký hrad.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 60