Sučianskou dolinou pod Malý Kriváň z Vrútok vlakom a bicyklom

Sučianskou dolinou pod Malý Kriváň z Vrútok vlakom ZSSK a bicyklom

To že mám vlaky rád nemusím zdôrazňovať. Ale že tú najkrajšiu staničnú krčmičku nájdem v Martinskom uzle – vo Vrútkach som netušil ani náhodou.

Turiec a okolie Martina je pretkané horami. Z jednej strany Veľkou Fatrou, oproti Martinskými hoľami a Minčolom a z tretej strany Kľačianskou Magurou a NP Malá Fatra. A práve Sučiansku dolinu pod Malým Kriváňom sme sa rozhodli na bajkoch preskúmať.

Stanica Vrútky

Stanica Vrútky

Z hľadiska veľkosti mesta Vrútky nijak neoslnia. To sa však nedá povedať, ak ste bajker alebo turista a využívate vlaky na prepravu k cieľom. Vrútky sú totiž križovatkou niekoľkých významných železničných trás. Vo Vrútkach stojí prakticky každý vlak. Z Vrútok môžete objaviť stovky neobjavených trás nielen po Turci, ale v celom regióne. Môžte pokračovať na Tatry, Bratislavu, na Turiec, Banskú Bystricu, Zvolen, Diviaky,… Vrútky sú proste železničný uzol.

A je to vidieť aj na stanici. Tak roztomilú staničnú reštauráciu (určite vďaka vláčkovým zberateľom a nadšencom) som snáď ani nevidel. Už len preto sa oplatí sem docestovať.

Stanica Vrútky

Na Sučiansku Dolinu

Presun pod Sučany nezaberie viac ako polhodinku. Kedysi bolo v doline tankové výcvikové stredisko. Dnes z celej doliny cítiť relax a rekreáciu. Ideme hľadať stopy zabudnutých trás a podľa možností vystúpať čím vyššie pod jeden z vrcholov Malej Fatry, kopec Malý Kriváň. Vedie sem modrá turistická značka.

V Sučianskej doline treba byť. Iba tak človek pochopí, ako môže byť Slovensko krásne. Celú dolinu lemuje Biely potok. Ak ste fotograf, nenechá vás ani chvíľu chladným.

Vyvážame sa po novo spravenej asfaltke až do sedla Pod Čierťažou. Tam začína fantastická zvážnica, ktorá po vrstevnici lemuje celý hredeň. Pod Suchým, Soliská, Stratenec a Malý Kriváň. Tie výhľady sú impozantné. Ale navyše za celý deň nestretnete človeka. Turisti sa zjavia až na Veľkej Kráľovej, kde sa zvážnica napája na modrú výstupovú trasu na Malý Kriváň.

Niekoľko krát  prešľapávam horské prítoky a zbytky po lesákoch a cingám, zvoním. kričím, spievam….  Stretnúť tu medveďa je asi jednoduchšie ako nájsť civilizáciu či bufet. 🙂

Doliny Malej Fatry

Nechávam sa opájať krásou Národného parku Malá Fatra.  Deň na Sučiansku dolinu je žalostne málo.

Vinická dolina, Kľačianska dolina, Repišťská, Lipovecká, Polčenská dolina z druhej strany Zajacová s jej výstupom na Chleb, druhý najvyšší vrch Malej Fatry alebo Šútovské vodopády.

Sem treba prísť na týždeň.

Vraciam sa do Vrútok. Prejazd medzi dolinami nezaberie viac ako pol hodiny. Šliapnem do pedálov. Staničná krčmička čaká. Na stanici sa už druhýkrát presvedčujem, že ZSSK ani tentokrát nemajú problém s prevozom e-bajku. Dostať bicykel z jedného kúta Slovenska na druhý za 1,50€ je proste nevídaný cykloturistický luxus.

Vraciam sa aj s novou skúsenosťou. Sem treba prísť znovu. Ale nie na deň. Na týždeň.

Příšte budeme chytřejší staroušku. 🙂

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy.  Evidencia cieľov 2020

VIAC »
kardionápravník 2020

Kardionápravník 2020

Letné kritérium 90/60 Daj cez leto 90 dní hodinu pohybu denne. Cyklista, turista, bežec, chodec? Vyber si podľa chuti. Ak to dáš, oblečieme ťa do trička Kardionápravníka. Pravidlá

VIAC »
Ďalšie články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *