Sučianskou dolinou pod Malý Kriváň z Vrútok vlakom a bicyklom

To že mám vlaky rád nemusím zdôrazňovať. Ale že tú najkrajšiu staničnú krčmičku nájdem v Martinskom uzle – vo Vrútkach som netušil ani náhodou. Nateraz však vyrážam Sučianskou dolinou pod Malý Kriváň.

Turiec a okolie Martina je pretkané horami. Z jednej strany Veľkou Fatrou, oproti Martinskými hoľami a Minčolom a z tretej strany Kľačianskou Magurou a NP Malá Fatra. A práve Sučiansku dolinu pod Malým Kriváňom sme sa rozhodli na bajkoch preskúmať.

Stanica Vrútky

Stanica Vrútky

Z hľadiska veľkosti mesta Vrútky nijak neoslnia. To sa však nedá povedať, ak ste bajker alebo turista a využívate vlaky na prepravu k cieľom. Vrútky sú totiž križovatkou niekoľkých významných železničných trás. Vo Vrútkach stojí prakticky každý vlak. Z Vrútok môžete objaviť stovky neobjavených trás nielen po Turci, ale v celom regióne. Môžte pokračovať na Tatry, Bratislavu, na Turiec, Banskú Bystricu, Zvolen, Diviaky,… Vrútky sú proste železničný uzol.

A je to vidieť aj na stanici. Tak roztomilú staničnú reštauráciu (určite vďaka vláčkovým zberateľom a nadšencom) som snáď ani nevidel. Už len preto sa oplatí sem docestovať.

Stanica Vrútky

Na Sučiansku Dolinu

Presun pod Sučany nezaberie viac ako polhodinku. Kedysi bolo v doline tankové výcvikové stredisko. Dnes z celej doliny cítiť relax a rekreáciu. Ideme hľadať stopy zabudnutých trás a podľa možností vystúpať čím vyššie pod jeden z vrcholov Malej Fatry, kopec Malý Kriváň. Vedie sem modrá turistická značka.

V Sučianskej doline treba byť. Iba tak človek pochopí, ako môže byť Slovensko krásne. Celú dolinu lemuje Biely potok. Ak ste fotograf, nenechá vás ani chvíľu chladným.

Vyvážame sa po novo spravenej asfaltke až do sedla Pod Čierťažou. Tam začína fantastická zvážnica, ktorá po vrstevnici lemuje celý hredeň. Pod Suchým, Soliská, Stratenec a Malý Kriváň. Tie výhľady sú impozantné. Ale navyše za celý deň nestretnete človeka. Turisti sa zjavia až na Veľkej Kráľovej, kde sa zvážnica napája na modrú výstupovú trasu na Malý Kriváň.

Niekoľko krát  prešľapávam horské prítoky a zbytky po lesákoch a cingám, zvoním. kričím, spievam….  Stretnúť tu medveďa je asi jednoduchšie ako nájsť civilizáciu či bufet. 🙂

Doliny Malej Fatry

Vinická dolina, Kľačianska dolina, Repišťská, Lipovecká, Polčenská dolina z druhej strany Zajacová s jej výstupom na Chleb, druhý najvyšší vrch Malej Fatry alebo Šútovské vodopády.

Nechávam sa opájať krásou slovenských dolín. Deň na tú Sučiansku bol žalostne málo. Druhý deň zachádzam aj naproti.

Vyrážam do Veľkej Fatry na Kečku do Jasenskej doliny popod Katovu skalu a Sklabiňu.

Sem treba prísť na týždeň.

Sučianskou dolinou pod Malý Kriváň z Vrútok vlakom a bicyklom
Pod Kečkou – Veľká fatra

Vraciam sa do Vrútok. Prejazd medzi dolinami nezaberie viac ako pol hodiny. Šliapnem do pedálov. Staničná krčmička čaká. Na stanici sa už druhýkrát presvedčujem, že ZSSK ani tentokrát nemajú problém s prevozom e-bajku. Dostať bicykel z jedného kúta Slovenska na druhý za 1,50€ je proste nevídaný cykloturistický luxus.

Späť na stanicu Vrútky

Vraciam sa aj s novou skúsenosťou. Cyklotrasa Sučianskou dolinou pod Malý Kriváň očarila. Sem treba prísť znovu. Ale nie na deň. Na týždeň.

Příšte budeme chytřejší staroušku. 🙂

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 57