TOP 7 slovenských MTB cyklotrás Maťa Melichera

TOP cyklojazdy z roku 2020

Barborská cesta za 2 dni

209 km / +5450m

Trasa: BB – Špania Dolina – Staré Hory – Harmanec – Kordíky – Skalka – Kremnica – Sklené Teplice – Banská Štiavnica – Svätý Anton – Banský Studenec – Ostrá Lúka – Pustý Hrad – Sliač – Hronsek – Vartovka – BB

Môj prvý bikepacking výjazd, aj keď s prenocovaním na priváte, nie v prírode. Možno ďalší už posuniem aj na level spacák alebo stan.

Trasa vedie po označenej turistickej trase stredného Slovenska, spája miesta s banskou históriou a dokonca celková trasa pripomína siluetu svätej Barbory. Je rozdelená na 9 peších etáp, ale na bicykli sa dajú prejsť za 2 dni. Pre lepší zážitok, návštevu jednotlivých miest alebo zbieranie pečiatok do bedekera odporúčam rozdeliť na viac dní. Väčšinu trasy som absolvoval s kamošom a bol to parádny augustový víkend.

Úvod z Banskej Bystrice kopcovitý najskôr Starohorské vrchy, až po zdolanie hrebeňa Kremnických vrchov na Skalku. Potom si klesaním človek oddýchne cez Kremnicu až po Šášovské Podhradie. Úsek do Sklených Teplíc otestuje mentálnu výdrž cyklistov, ale vynahradia to ďalšie kilometre v okolí Banskej Štiavnice. Lesy od Svätého Antona až po Dubové majú svoje čaro a rovnako aj záver s výživnými kopčekmi hore-dole od Pustého Hradu až po Kozlinec.

Odporúčam a zvažujem repete.

https://www.strava.com/activities/3849858957

Cez 3 Šturce a Krížnu

84 km / +2080m

Trasa: BB – Malý Šturec – Kráľova studňa – Krížna – Lipt. Revúce – Veľký Šturec – Jelenec – Dolný Šturec – Uľanka – BB

Krížna je pre mňa už 10 rokov srdcovka a táto MTB cyklotrasa ma v tejto sezóne oslovila najviac, a to som bol v 2020 na Krížnej celkove 7-krát, plus pár jázd pod hrebeňom. Samozrejme vyrážam vždy z Banskej Bystrice asfaltovým presunom nad Harmanec.

Jednou z ciest pod Krížnu je stará cesta na sedlo Malý Šturec a odtiaľ zvážnicami až k hotelu Kráľova studňa. Po zdolaní Krížnej sa púšťam do Liptovských Revúc a po občerstvení si vychutnávam ďalšiu historickú cestu cez sedlo Veľký Šturec. Nečudujte sa, ak tam stretnete motorkárov, alebo kopec iných cyklistov. Pod Motyčkami a malom zjazde hlavnej cesty odbočujem cez Jelenec na ďalšie kilometre zvážnic a stúpam do tretice na sedlo Dolný Šturec. Tu sa ponúka zjazd do Bystrice, ale odporúčam ešte vychutnať si množstvo zákrut zjazdom ponad Piesky až do Uľanky.

Táto trasa ponúka krásne výhľady a možnosť stretnúť jeleňa alebo medveďa 🙂 Tento rok som mal tú česť 2-krát.

https://www.strava.com/activities/3683878817

Burda, Zbojská a Zákľuky

131 km / +1860m

Trasa: Závadka nad Hronom – Sedlo Burda – Zbojská – Chlipavica – Čierny Balog – Tlstý javor – Zákľuky – Hronček – Podbrezová – BB

Septembrové výjazdy som pomerne premierovo štartoval presunom vlakom na Horehronie. Toto bola jedna z dvoch trás a pozval ma na ňu kamoš z Podbrezovej.

Ranným rýchlikom sa teda presúvam do Závadky nad Hronom, po chvíli sa dávame dokopy a v trojici vyrážame dolinou a na moje pomery miernym stúpaním až do sedla Burda. Toto miesto poznám z toľkých fotiek, a teraz konečne vidím naživo známe miesto. Spúšťame sa až do Zbojskej, a hľa ďalšie známe miesto. Obedujem moje prvé pouhorské tľapkance a vyrážame do ďalších kopcov. Najskôr je to sedlo Chlipavica a po dlhom zjazde ešte dlhšou dolinou nad Čiernym Balogom sa ocitneme na hlavnej ceste nad Sihlou. Po chvíli odbočujeme znova na prírodné cestičky až na Zákľuky. Odmenou sú výhľady až na Kriváň a následné klesanie neskutočných 27 kilometrov.

Vlak v Podbrezovej som nestihol o pár minút a tak ma na záver ešte čakalo 35 kilometrov domov do BB, dorazil som tesne po zotmení, ale stálo to za to.

https://www.strava.com/activities/4088970985

Muránska planina a lúka plná sysľov

89 km / +1960m

Trasa: Polomka – Závadka – Muránska Huta – Šumiac – Pohorelá – Heľpa

Ďalší z výjazdov na Horehronie, pôvodne to mal byť výjazd na Kráľovu Hoľu. Okolnosti ale chceli, že to nakoniec dopadlo inak.

Vlak z BB bol plný cyklistov a už od Podbrezovej ďalších ani nezobral. Navyše v Závadke nad Hronom sa prestupovalo do malej železničnej “motorky” a tak som sa rozhodol, že nejdem medzi desiatky cyklistov ale pôjdem preskúmať prechod na Muránsku planinu.

Počiatočné brdky ma zdržali, následné pohodové dolinky upokojili. A potom som pochopil, prečo finálne stúpanie na Havranie nie je označená cyklocesta. Keď som ten brutálny kopec vytlačil, Muránska planina a jazda medzi koňmi ma odmenila nad očakávanie. Chcel som zbehnúť do Muráňa, ale asfaltka je jednosmerná a tak som sa vybral okolo až na lúku so sysľami. Po povodni zničená cesta bol tiež zážitok, len to stúpanie späť už v tom teple také príjemné nebolo.

Chvíľu som zvažoval stihnúť aj tú Kráľovu hoľu, ale neplánované blúdenie počas dňa má zdržalo a posledný vlak domov mi odchádzal za hodinu. Tak som si ešte užil kopčeky mimo hlavnej cesty od Šumiaca až do Heľpy a včas dorazil na prestup do Závadky.

https://www.strava.com/activities/4063479678

Počúvadlo a 10 tajchov

145km / +1700m

Trasa: BB – Zvolen – Bacúrov – Halčiansky tajch – Beliansky tajch – Klinger – Evičkin tajch – Veľký Vindšachtský tajch – Tajch Bakomi – Počúvadlo – Veľký Richňavský a Malý Richňavský tajch – Tajch Červená studňa – Veľká vodárenská – Kalvária – Budča – Badín – BB

Tajchy okolo Banskej Štiavnice sú ďalším miestom, ktoré navštevujem takmer každý rok.

Tentoraz to bolo znova na otočku z Banskej Bystrice až na Počúvadlo. Pár týždňov po absolvovaní Barborskej cesty som sa podobnými cestičkami vybral opačným smerom cez Bacúrov, ale tentoraz som sa dostal do Banskej Belej. Nasledovala známa cesta aj využitím hlavnej cesty so snahou obehnúť čo najviac tajchov a namočiť nohy v Počúvadle. V tento teplý augustový víkend zjavne korona na Slovensku neexistovala a všade sa kúpalo množstvo ľudí.

Na záver som do trasy pridal aj peknú cestu ponad Salamander na sedlo Červená Studňa a mohol som si odškrtnúť aj jeden z chýbajúcich bodov Barborskej cesty – Kalváriu. Bohužiaľ moje motanie trvalo znova príliš dlho a tak mi už na cestu späť domov zostala len nebezpečná asfaltová cesta cez Kozelník.

Ak by som to stihol aj naspäť lesom, bol by tento výlet ešte dokonalejší.

https://www.strava.com/activities/3950840499

Bystrický anjel, a tiež opačná verzia

125 km / +2000m

Trasa: BB – Podkonice – Harmanec – Kordíky – Malachov – Badín – Veľká Lúka – Čerín – Poniky – Šalková – Môlča – BB

Bystrický anjel je cestný cyklomaratón pre normálnych cyklistov.

Žiadne šialené výkony, ale pohodový výlet po cestách v okolí Banskej Bystrice. Prvýkrát som ho absolvoval v roku 2019, organizátor Peter to robí výborne a aj napriek mini účasti do 10 ľudí to bola super akcia. Preto som nemohol chýbať ani po roku.

Vzhľadom na zákaz vychádzania na jar bola toto jedna z mála cykloakcií a účasť bola násobne vyššia, dokonca si vyžiadala aj asistenciu a doprovod polície. Celý deň nás obchádzali búrky, dokonca časť pelotónu musela akciu ukončiť, ale držal som sa blízko čelnej skupiny a tak sme dobojovali celú trasu.

S Petrom som počas jazdy diskutoval aj o tom, že pôvodne kedysi trasu navrhol v opačnom smere, ale je to tak ťažšie. Čo mne samozrejme nedalo a o týždeň na to som si vyskúšal aj opačnú trasu. Musím uznať, že mal pravdu. 

https://www.strava.com/activities/3608943298

https://www.strava.com/activities/3650537271

Bikealp 🙂 Zimná Kráľova studňa

50 km / +1100m

Trasa: BB – Bystrická dolina – Panská Koliba – Kráľova studňa – Zalámaná dolina – BB

V zime som nikdy nejazdil, len posledné roky sú bez snehu a tak občas vybehnem na  2-3 jazdy. No a v januári 2020 bolo snehu minimum, tak som sa vybral na zimnú expedíciu k hotelu Kráľova studňa.

Začiatok bol v pohode, najskôr taka zimná pohodička s popraškom, horšie boli približne 4 kilometre od Panskej koliby k hotelu. Cesta s jedinými stopami v 20 centimetrovej vrstve snehu, navyše ide o dosť prudký kopec. Tlačil som to vyše hodiny ale v krásnom slnečnom počasí to bola krása. Aj následný zjazd cez Zalámanú dolinu bol akčný a tuším som tam dokonca nakoniec aj stretol ďalšieho cyklistu.

Zimné výjazdy majú tiež svoje čaro, ale ja mám radšej teplé počasie a nevadia mi ani 30 stupňové výpeky.

https://www.strava.com/activities/2975728367

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Top3MTB cyklotrasy
Top3MTB cyklotrasy

Top3MTB cyklotrasy. Ak jazdíš MTB predstav nám trasy v svojom okolí a vyhraj skladací bicykel.

Articles: 3