Túra po stopách SNP z Donovalov na Kalište

Výlet na úpätie južných svahov Nízkych Tatier. Túra po stopách SNP z Donovalov na Kalište.

Donovaly

Vieme, že naša dnešná trasa nepovedie okolo žiadnej reštaurácie, bufetu či krčmy, a preto sa musíme poriadne pripraviť. Dnes balíme do ruksakov, dostatok nápojov a dobroty pod zub na doplnenie chýbajúcej energie pri spoznávaní histórie a jej časti z tzv. Partizánskej republiky.

Dpnovaly
Donovaly

Obúvame si dobrú športovú obuv a vyberáme sa z parkoviska od hlavnej križovatky ciest, v obci Donovaly (960 m n.m.), v okrese Banská Bystrica na úpätie južných svahov Nízkych Tatier. Dali sme si na dnešnú túru trochu vzdialený cieľ, aby sme sa rozhýbali a dozvedeli sa o histórií Slovenska trochu viac. A aké miesto sme si dnes za cieľ vybrali spoznať ?

Historická obec Kalište
Historická obec Kalište

Kalište

Kalište je zaniknutá obec v okrese Banská Bystrica. Národná kultúrna pamiatka a pamätné miesto Slovenského národného povstania. Roku 1940 mala 209 obyvateľov. Počas Slovenského národného povstania sa obec stala jedným z centier takzvanej Partizánskej republiky v Nízkych Tatrách. Za pomoc partizánom nacisti obec 18. marca 1945 prepadli a zavraždili 13 obyvateľov. Vypálili 42 domov aj s hospodárskymi budovami. (wiki)

Vyrážame z Bully

Z parkoviska na Donovaloch prechádzame okolo zaujímavo upraveného plota s ľudovými motívmi a pokračujeme cez mostík pre peších nad hlavnou cestou.

Opúšťame najznámejšiu časť Donovál a cestou sa dostávame hravo až pod vrch kopca Baník. Na rázcestí sa odkláňame do miestnej časti Bully/Donovaly.

Prechádzame na koniec osady, kde pokračujeme lesnou cestičkou až k studničke. Po prekročení vytekajúcej vody z prameňa nás čaká prvý náročný úsek cez kopec s prudkým stúpaním. Korene stromov vytvorili pohodlné nášľapy, ktoré nám pomáhajú tento úsek zvládnuť.

Túra Donovaly Kalište
Túra Donovaly Kalište

Dostávame sa k rázcestiu PRI JAVORE (1040 m n.m.) a odtiaľ pokračujeme žltou turistickou značkou po úpätí Hrubého vrchu k rozľahlej lúke. Vyšliapaným chodníčkom kráčame krížom cez lúku pod rozpáleným slnkom.

Túra Donovaly Kalište

Na konci lúky vchádzame opäť do lesa a užívame si tieň na ochladenie. Klesajúca kamenistá cesta nám zrýchlila krok až k národnej kultúrnej pamiatke.

Túra Donovaly Kalište
Túra Donovaly Kalište

Osada Kalište

Mohutný kamenný pamätník so stručným opisom smutnej histórie obce Kalište a informačné tabule nám ukazujú smer, kde nájdeme hlboko v horách vypálenú obec počas II. Svetovej vojny.

Netrvá dlho a dostávame sa sme k zvažujúcemu údoliu v Národnom parku Nízkych Tatier, kde stála ešte začiatkom marca 1945 osada Kalište (924 m n.m.).

Ideme cestičkami lemujúcimi dreveným zábradlím a objavujeme dominantné dve zrekonštruované budovy, v ktorých sú od roku 1962 umiestnené expozície a pamätné izby s fotografiami, ktoré pripomínajú zaniknutú obec.

Obec Kalište
Obec Kalište

Kamenné základy zborených domov s informačnými tabuľami o rodinách, ktoré žili na tomto mieste sme objavovali pri prechádzke údolím. Neprehliadnuteľný vybudovaný pamätník s menami obetí neďaleko zrekonštruovanej kaplnky poskytol pekný výhľad do údolia. V obci bol v roku 2008 vybudovaný aj náučný chodník so 17 informačnými tabuľami o živote obyvateľov obce.

Po dlhšom oddychu a doplnení energie z prinesených dobrôt sa poberáme späť, tam odkiaľ sme prišli.

Túra Donovaly Kalište
Túra Donovaly Kalište

Hrubý vrch

Opakujúce sa stúpanie do kopca až po lúku sme zvládli v pohodičke. Pri prechodu k opačnému koncu lúky nás opäť slniečko sprevádzalo v plnej sile. Pod úpätím Hrubého vrchu vchádzame do lesa a pokračujeme až do osady Polianky/Donovaly.

Pokoj týchto miest a pohoda žijúcich obyvateľov vás dostane. Nik sa nikam neponáhľa, ticho na vôkol, vôňa lesov a čistej prírody je fascinujúca.

Prechádzame hlavnou cestou osady okolo kaplnky a na konci asfaltovej cesty sa vyberáme vpravo do lesa.

Nachádzame medzi plotmi strmšiu klesajúcu kamenistú cestičku. Vstupujeme na poslednú trasu nášho výletu cez les, kde sa stromy striedajú s menšími čistinkami zarastenými čučoriedkami a malinami.

Mystríky

Pokračujeme až k osade Mystríky, kde náš dnešný výlet končí. Máme v nohách cca 15 km a tak si na záver dňa doprajeme pár chvíľ vo vírivke. Juj bol to príjemne strávený čas v prírode v úžasnej spoločnosti ľudí, ktorí ochotne nosili ťažké veci a dodávali mi silu po celý čas na výlete.

Mistríky
Mistríky

Čo tak sa vybrať pozrieť Múzeum SNP a nie len v Banskej Bystrici, ale spoznať aj jej vysunutú časť – Kalište (Partizánska republika)?

Ak máte chuť a voľný čas neváhajte … 🙂

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46