Viete kde sa nachádza trojposchodový kolový mlyn na Slovensku?

Viete kde sa nachádza stredoeurópska rarita – trojposchodový kolový mlyn na Slovensku? Jelka.

Vodný kolový mlyn Jelka

Vybrať sa do prírody ma vždy láka v dňoch, keď nemusím za povinnosťami. A tak sa aj stalo v jednom slnečnom letnom dni. Autom sme sa jednoducho z hlavnej cesty dostali prašnou poľnou cestou k parkovisku, pred miesto ktoré ponúka si obzrieť stredoeurópsku raritu na vlastné oči.

Prechádzame okolo dreveného plota a vstupnou bránou ideme okolo domčeka k usmievavému pánovi v pokladni, ktorý nám predal vstupenky na návštevu pozoruhodnej technickej pamiatky na juhozápadnom Slovensku – Vodný kolový mlyn Jelka ( Némethov mlyn, keďže jeho mlynárom bol József Németh).

História vodného mlynu v Jelke

Koleso na vode je stále funkčné
Koleso na vode je stále funkčné

Najstarší doklad o tomto mlyne pochádza z roku 1894. Pôvodne to bol lodný mlyn a v roku 1900 sa začalo s jeho prestavbou na kolový mlyn. Zásluhou Vlastivedného múzea v Galante a Obecného úradu v Jelke bola budova v roku 1992 zrekonštruovaná. Ide o trojpodlažný drevený mlyn, aký sa v okolitých štátoch nenachádza.

Stačí nám len pár krokov a už sme na drevenej lávke pred vstupom do mlyna. Trochu hlučné klepotanie strojov v pravidelnom rytme je nám úžasnou kulisou.

Obzeráme trojposchodový kolový mlyn Jelka. Kráčame po poschodiach a prechádzame okolo mnohých artefaktov súvisiacich s mlynom.

Už som navštívila toto miesto viackrát, no mlyn som ešte v prevádzke nezažila. Fascinujúci zážitok.

Interiér mlynu

Dominantnú časť mlyna tvorí drevená mlynica, ktorá leží na 54 pilótach z agátového dreva, zatlčených do dna rieky. Má sedlovú strechu krokvovej, hambálkovej konštrukcie, ktorá je krytá šindľom. Súčasťou mlynu je žľab na spúšťanie vriec, nadstavec slúžiaci pre výťahy a prahová komora.

Ďalej sa dostávame na drevenú terasu mlyna nad riekou, kde nám toto malebné prostredie ponúka pohľad na pomaly tok rieky zasadený v nádhernej prírode. So záujmom si obzeráme, ako sa točí mohutné mlynské drevené koleso (teraz už poháňané elektromotorom) a naráža hlučne lopatkami na hladinu vody.

Vidíme aj vybavené susedné táborisko s možnosťou občerstvenia, táborenia, športového vyžitia na brehu rieky. Pre vodných turistov v meandrovitom koryte rieky je neodmysliteľnou súčasťou tohto čarovného miesta vidieť prekrásne zátišia pri vodnej turistiku.

Posedenie pri mlyne
Posedenie pri mlyne

Skanzen Jelka

Opúšťame budovu mlyna a vchádzame do vybudovaného malého skanzenu zameraného na poľnohospodársku minulosť obce. Objavujeme, vo svoje pôvodnej kráse, mnohé poľnohospodárske stroje, koče a nástroje, ktoré boli používané cca pred 100 rokmi.

Mňa naozaj zaujala špajza v podobe prútenej závesnej skrinky a aj historický moržovák na kukuricu.

Malý Dunaj

Malý Dunaj
Malý Dunaj

Na záver výletu po Dunaji po nádherne strávenom čase spoznávaním minulosti Slovenska sa usádzame v miestnej reštaurácii, aby sme si vychutnali špeciality kuchyne s doplnením chýbajúcich tekutín. Verte mi, že navštíviť takéto miesta v letných horúčavách je tou najlepšou voľbou pre všetky vekové kategórie, ktoré nechcú len sedieť doma.

3 poschodový kolový mlyn na Slovensku: Jelka. Na toto miesto si bez problémov milovníci cyklistiky nájdu cestu. Nám, čo už v týchto horúčavách dochádzajú rýchlo sily, pomôže auto dostať sa na zaujímavé miesto so štipkou histórie v lone nádhernej prírody Južného Slovenska. 🙂

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46