Cierny Vah vlakom a bicyklom

Vlakom a bicyklom na prečerpávaciu stanicu Čierny Váh

Byť na Liptove a nevyšliapať si na bicykli Čierny Váh je pre cyklistu mojho razenia neodpustiteľné. Až na vrch prečerpávacej stanice, ktorá sa stala cieľom 3. ročníka 7 kopcov 3 jazerá 2018 vedie totiž krásna asfaltová i MTB cyklotrasa.

Tá MTB trasa začína vo Východnej a v krásnom horskom prostredí vás dovedie až na hornú nádrž. Ak si to chcete dať po asfalte, ideálny štart je zo stanice Kráľova Lehota. Dobrá správa je, že do oboch staníc vás poľahky dovezie ten istý osobný vlak ZSSK z Liptovského Mikuláša, takže výlet sa dá aj nádherne zokruhovať.

My sme si vybrali ako východzí bod práve Kráľovu Lehotu. Cieľ bol jasný. Údolím na spodnú nádrž, potom horná nádrž, cez MTB trail do Východnej a vlakom naspäť.

Štart vyšiel bez problémov. Bicykle vo vlaku, mapu sme nebrali. Veď načo.

Na Nemeckú

Ak máte jednu cestu a jednu križovatku, určite aspoň raz zablúdite. To sa stalo aj nám. Vďakabohu. Popri strednej lesníckej škole sme sa dostali do temer lesníckeho skanzenu. Neskutočne krásna dolina, minimálne zničená ťažbou však neviedla na spodnú nádrž. To sme si uvedomili až po pár kilometroch stúpania smerom na Nemeckú a Mačaciu. Čas nepustil a radšej sme obrátili.

A na škodu. Až neskôr sme tento úsek vyhodnotili ako najkrajší na celom cyklovýlete. Tento trail a miestne zvážnice cyklistom vrelo odporúčame. Dolina do Nemeckej je asi ešte krajšia ako samotný výstup na hornú nádrž Čierneho Váhu.

Mimochodom dolina je doslova lopúchovým rajom. A určite viete, že listy lopúcha a kostihoja patria medzi najlepšie prírodné liečivá na opuchy a natiahnuté šľachy…

Čierny Váh

Vodné dielo pozostáva z dvoch nádrží. Horná nádrž bola vybudovaná na krasovej plošine Vyšné Sokoly v nadmorskej výške 1 160 m n. m., dolná nádrž je klasická údolná nádrž v nadmorskej výške 733 m n. m. Voda sa prečerpáva z dolnej nádrže do hornej a podzemnými prívodmi prechádza cez turbíny. Zo siedmich turbín je jedna typu Kaplan, ostatné typu Francis. Na Slvensko unikátne dielo.

Odbočku na spodnú nádrž sme už druhýkrát minúť nemohli. Táto trasa nás však zaujala najmenej. Aj preto, že cesta okolo spodnej nádrže nám so samotnou elektrárňou veľa šancí na krásne výhľady a fotky nedala.

O čo nás ukrátila spodná nádrž, to nám dodala tá horná. Ak sa počasie zadarí, horná prečerpávacia nádrž je doslovný skvost. Sami, v tichu, s tými najkrajšími výhľadmi do Liptova, na Kriváň, Východnú, Podbanské i Západné Tatry. Temer 500 m výstup dal na 7 km trase zabrať. Priemerný sklon cez 8% nepustí. Hore prídete plní endorfínov, mokrí ale šťastní. Ak sa navyše otvorí obloha ste ako v rozprávke. Ale fučí. Tu stále fučí a preto volíme piknik radšej nižšie pod kopcom.

Ak si chcete užiť zjazd, tak neváhajte. Hore idete viac ako hodinu, zato naspäť v Kráľovej Lehote ste za pár minút. Až cestou späť sme si všimli príjemne pôsobiaci chatkový kemp, vhodný ako základňa aj pre väčšie turistické a cykloskupiny.  Ústretový personál nás svojim prístupom uistil, že tu určite nie sme naposledy.

Kaďa

Keď prídete do Kráľovej Lehoty a zistíte že vlak práve ušiel, máte na výber dve veci. Dve hodiny čakať alebo si to pustiť naspäť miernou zachádzkou cez kaďu v Liptovskom Jáne, až na stanicu v Mikuláši. Tak sa aj stalo.

Kaďa. Tak volajú miestni termálny prameň v Liptovskom Jáne. Jeho atraktivita spočíva v tom, že kúpanie v prameni je bezplatné a okolitý areál je dobre udržiavaný. No a samozrejme: Voda v ňom už stáročia preukazuje svoje liečivé vlastnosti. Je to pekné miesto, ktoré sme objavili už pred pár rokmi a jeho návštevu nikdy nevynechám. Celý areál pôsobí veľmi prírodne a je na hony vzdialený komerčným aquaparkom alebo betónovej developerskej džungli vo vedľajšej Demänovskej doline.

Po príjemnom kúpeli sa len ťažko človek oblieka do prepoteného dresu, ale odchod rýchlika nepustí. Prvotný plán sfúknuť to na stanicu do Mikuláša z lenivosti zamietam. Spustím sa radšej do Liptovského Hrádku a poďho na osobák ZSSK. Dve zastávky, ale predsa. Až podvečer prichádzame späť na stanicu Liptovský Mikuláš, kupujeme lístky na rýchlik, nakladáme bicykle a frčíme domov. Práve včas. Vlak nemešká.

Najbližšie pôjdeme preskúmať okolie Ďumbiera a Svidovské sedlo.

[plsc_columns][plsc_column desktop=“6″ tablet=“6″ mobile=“12″][plsc_youtube url=“https://youtu.be/3ZcAFMyWNxE“ width=“700″ height=“400″ autoplay=“no“ responsive=“yes“][/plsc_column][plsc_column desktop=“6″ tablet=“6″ mobile=“12″][plsc_youtube url=“https://youtu.be/tXN2E-24GxM“ width=“700″ height=“400″ autoplay=“no“ responsive=“yes“][/plsc_column][/plsc_columns]
[pl_section section=“widgets“ id=“1764029796″]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 Poď s nami na hory. Zdolaj s nami 10 cieľov. Jubilejný 5. ročník turistickej výzvy pre cyklistov, turistov a rodiny s deťmi práve štartuje

VIAC »
Kardionápravník 2020

Kardionápravník 2020

KARDIO NÁPRAVNÍK 2020 Zapoj sa do zimnej série. V teniskách alebo na bicykli. Chôdzou, nw i behom. Rozhýb sa s nami a zhoď prebytočné kilá. Nesúťažíme. Podporujeme sa.

VIAC »
Ďalšie články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 kopcov 3 jazerá 2020


ZSSK
Magna Energia


Magna energia logoMagna Energia


ZDA Partizánske

CBS turistické mapy

Corratec emtb procycling

Jazdíš na e-bajku? Vieš kde sa môžeš dobiť a nasosnúť na energiu? Mapa dobíjacích staníc tu:

Kardionápravník 2020