Výlet na hrad Šášov na okraji Štiavnických vrchov

Poznáte bralo Orlí kameň? Leží na ňom hrad Šášov. Vypína sa priamo nad riekou Hron na okraji Štiavnických vrchov. Ak si chcete pri ceste Slovenskom trochu rozhýbať kosti, je to ideálny nenáročný výletný cieľ, hoci aj s deťmi.

Hrad Šášov z cesty
Hrad Šášov z cesty

Šášovské Podhradie

Pri našich potulkách Slovenskom v lete sme prechádzali po rýchlostnej ceste R1 a medzi kopcami sa črtali pozostatky zrúcaniny, ktorá nás zlákala si ju obzrieť z blízka.

A tak sme odbočili z R1 smer Šašovské Podhradie a zaparkovali pri informačnej tabuli o historickej pamiatke.

Informačná tabuľ v Šášovskom podhradí
Informačná tabuľa v Šášovskom podhradí

Začali sme stúpať do kopca po cestičke cez bohato listnatý a ihličnatý les, ktorý nám zabezpečil dostatok tieňa a príjemný chládok v horúci letný deň.

Stúpanie pokračovalo až na vrch kopca s malými prestávkami, keď chodníček vedie cez malé lúky.

Zrúcanina hradu Šášov

Zanedlho sme prišli k vyrezávanej tabuli s názvom hradu Šášov a informačnej tabuli, kde sa aj začali pred nami objavovať prvé pozostatky zrúcaniny.

Názov Šášov – pochádza z povesti o tom, ako šašo zachránil na poľovačke život zvolenského hradného pána a ten mu nad miestom záchrany daroval hrad. (wiki)

Hrad Šášov

Do hradu sme vstúpili cez hlavnú bránu s valcovou vežou, kde práve prebiehajú rekonštrukčné práce. Za týmto vstupom nás čakalo len mierne zabočenie a celé vnútorné rozľahlé priestranstvo bolo pred nami. Stačilo len pár krokov a už sme vstúpili do tajov hradu.

Hrad kedysi tvoril najvyššie položený gotický palác, obytné budovy, niekoľko strážnych veží, bášt a iné. Nazreli sme aj do pivnice. Hrad ponúka veľa miest, ktoré sme si s radosťou popozerali.

Ponúkol sa nám fascinujúci pohľad na pozostatky hradu, ktorý vraj kedysi chránil obchodné cesty do Banskej Štiavnice a Kremnice.

Pozostatky hradu Šášov
Pozostatky hradu Šášov

Pri pohybe po hrade sme boli opatrní. Návštevníkom hrozí riziko úrazu, lebo jeho podstatná časť ruín nie je ešte spevnená.

Tipy na výlety na hrad

Bralo Orlí Kameň

Zrúcanina hradu sa nachádza na skalnatom brale Orlí kameň (340 m n.m.). Pri výstupe na najvyššie dostupné miesto hradu sme si dopriali úžasné výhľady na Vtáčnik a dolinu Hrona.

Pre tento výstup netreba mať veľkú kondíciu. Celý výstup trvá cca 30 minút a je naozaj vhodný pre všetky vekové kategórie. Stačí mať iba chuť spoznať nepoznané a nebáť sa výšok.

Výhľad z najvyššieho dostupného miesta na hrade Šášov
Výhľad z najvyššieho dostupného miesta na hrade Šášov

Hrad Šášov a výlet nad riekou Hron nás milo prekvapil. Naše malé zastavenie bolo príjemným spestrením cesty autom. Vrelo doporučujem. 🙂

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46