Výlet na Oponický hrad

V predposledný prázdninový víkend sme viezli naše deti na letné sústredenie do Hornej Vsi. Cestou späť sme sa rozhodli, že keď sme už pomerne ďaleko od Bratislavy, doprajeme si v týchto končinách aspoň krátku prechádzku konečne iba vo dvojici. Ale kam? Ani sme nevedeli, že absolvujeme výlet na Oponický hrad.

Po dlhej dobe sme chceli zažiť kratučký výletík aj bez detí. Keďže išlo o spontánne rozhodnutie, nemali sme nič naplánované. Zrúcanina hradu, ktorá sa týčila na jednom z kopcov Tríbeču nás lákala už dávnejšie. Až keď sme prišli do obce Oponice, pochopili sme, že ide o Oponický hrad.

Oponice

Zaparkovali sme v strede dediny, na pravej strane vedľa krásne zrekonštruovaného Apponyiovského kaštieľa. Prešli sme popod otvorenú rampu a na prvej odbočke vpravo sme priamo „nabehli“ na turistickú cestu značenú zelenou turistickou značkou. Cesta bola v zásade rovinatá a po tri štvrte hodine chôdze nás pomerne nečakaná odbočka z hlavnej cesty voviedla do lesa, kde začalo trochu mierne stúpanie. Netrvalo to však dlho a my sme sa o chvíľu dostali priamo na hrad.

Mierne stúpanie lesom
Mierne stúpanie lesom

Oponický hrad

Z informačnej tabule sme sa dozvedeli, že bol postavený v 13. storočí a slúžil ako strážny hrad. Nachádza sa vo výške 333 m n. m. Hrad je v porovnaní s inými zrúcaninami pomerne malý, ale napriek tomu nám ponúkol nádherné výhľady na okolitú krajinu.

Rekonštrukčné práce na Oponickom hrade
Skúsili sme si rekonštrukčné práce priamo na Oponickom hrade 🙂

Aktuálne prebiehajú na hrade rekonštrukčné práce. Niektoré miesta sú prístupné iba na vlastné nebezpečie, na väčšinu sa však bez problémov dostanete. Pri hrade nájdete pripravené miesta s ohniskami, takže hrad je výborný cieľ aj v prípade, ak si chcete spojiť turistiku (prechádzku) s opekačkou. Ponúka nádherné výhľady.

Trasa na hrad

Cesta z parkoviska na hrad bola dlhá cca 2,5 km a teda presne tak bola dlhá cesta aj späť. Ide o veľmi jednoduchú turistiku, iba s miernym prevýšením, vhodnú aj pre najmenšie deti.

Užili sme si naoza minivýlet,. Považujem ho za veľmi príjemné spestrenie bežných dní. A deťom sme museli sľúbiť, že ich absenciu na tomto výlete vykompenzujeme – teda Oponický hrad navštívime s manželom minimálne ešte aspoň jedenkrát. 🙂 

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 61