Výlet na Pustý hrad, jeden z najrozsiahlejších na Slovensku

Užili sme si nenáročný výlet na Pustý hrad nad Zvolenom. Pozývam vás na okruh, ktorí zvládnu aj sviatoční  turisti. Tento výlet je o poznávaní dávnej histórie spojený s nádhernými výhľadmi.

výhľad na Zvolen od Dolného hradu
výhľad na Zvolen od Dolného hradu

Pusťáčik

Aj tak ho volá moja známa nordikáčka (nordic walking) zo Zvolena, ktorú môžete stretnúť pri jej tréningu.

výhľad na Zvolen od Dolného hradu
výhľad na Zvolen od Dolného hradu

Pustý hrad, známy ako aj Starý zvolenský hrad Vás prekvapí svojou rozlohou. Najskôr mu pripisovali celkovú rozlohu 7.6ha, ale asi sa scvrkol a terajšie zdroje uvádzajú 4.7ha. Aj tak nestráca na svojej dominante a môžeme  ho považovať za najrozsiahlejšie stredoveké hrady. Skladá sa z dvoch častí. Horného a Dolného hradu, ktoré sa nachádzajú na okraji sopečného pohoria menom Javorie.

Pustý hrad

Patril medzi najvýznamnejšie hrady Uhorska. Vznik hradu sa predpokladá okolo 11 stor., ale hrad je opradený legendou o neľútostom boji medzi obrovským jeleňom a vojvodom Boršom. Na mieste padlého jeleňa dal v 13.stor.  postaviť kamenný hrad, ktorý sa volal Jelení a keď časom začal pustnúť, tak ho premenovali na Pustý hrad.

Hrad bol vyhľadávaným miestom pre panovníkov. Belo IV. si tu vydal svoju dcéru Konštanciu.

od vstupnej brány stúpanie na Horný hrad
od vstupnej brány stúpanie na Horný hrad

História hradu

Ďalším správcom hradu bol župan Demeter, ktorý sa preslávil falšovaním mincí a v dôsledku tohto konania obsadilo hrad vojsko Matúša Čáka, ktorý hrad ovládal. Po jeho porážke nastalo obdobie vrcholového rozkvetu v 14. stor. keď sa zvolenským županom stal Donč, pretože bol pravou rukou Karola Róberta z Anjou. Jeho kamarátstvom  získal veľkú moc a vplyv. Smrťou Donča sa zvolenská stolica rozpadla na nové stolice Oravy, Turca a Liptova.

Úpadok hradu za Jiskru

Úpadok nastal v 15. stor., keď v hrade mal hlavné slovo Ján Jiskra, zastupujúci práva v Uhorsku pre kráľovnú Alžbetu. Jeho najväčším nepriateľom bol Huňady, ďalší uchádzač o kráľovskú korunu a tak v roku 1451 zvolenské sídlo vypálil a porazil ho v bitke pri Lučenci. Hrad pustol a slúžil už len na pozorovanie okolia a vysielanie varovných signálov v období osmanského ohrozenia a po ich vpádoch v 17. stor. stratil hrad význam.

Areál Dolného hradu
Areál Dolného hradu

Zimný výlet na Pustý hrad

Naše auto sme zaparkovali na parkovisku, ktoré sa nachádza pri rázcestniku pod Dráhami. Listnatým lesom sme začali stúpať po modrej turistickej značke. Sneh nám vŕzgal pod nohami a niektorí sa kochali krásou okolia, iní funeli do kopca. 

Dračí zub

Prvou zastávkou bola skala Dračí zub. Je to vyhliadka, kde uvidíte Zvolen a zvolenskú kotlinu. V zimnom období si tu treba dávať veľký pozor, hrozí tu pošmyknutie a pád.

We climbed the serpentines further down the blue road a few meters high and reached the Lower Castle of the Deserted Castle. Here we had another beautiful view of Zvolen and a defensive wall stretched behind us.

Dolný hrad

Vošli sme na nádvorie Dolného hradu. Zvlneným terénom po rúbanisku sme sa dostali až k vstupnej bráne a po nej míňame skalnú ihlu, ktorá slúžila v minulosti ako veža. Ďalšie stúpanie nám spríjemňujú drevené sochy vládcov a po vystúpaní po schodoch sa už dostávame do areálu Horného hradu.

opevnenie Dolného hradu so skalnou ihlou
opevnenie Dolného hradu so skalnou ihlou

Horný hrad

Výhľady na Pohronie z Horného hradu
Výhľady na Pohronie z Horného hradu

Hneď som sa zastavila pri soche Ondreja III. a kochala sa výhľadmi. Od Kremnických vrchoch, Veľkej Fatry, Nízkych Tatier cez Ľubietovský Vepor po Poľanu. Po mojej pravici by sa mala nachádzať cisterna v Dončovom hrade, ktorá bola ukrytá pod snehom a tak sa brodíme v snehu opačnou stranou k ďalším zachovaným častiam hradu.

Poslednou stavbou Horného hradu bola pre nás hlavná vstupná brána. Potom už len klesáme stále po modrej značke až po cyklistický rázcestník. Tu sme sa napojili na cyklochodník. Celé klesanie dávame po spevnenej ceste v lesnom prostredí. Vyšli sme pár metrov od rázcestníka pod Dráhami, kde sme náš výlet aj začali.

klesanie modrou značkou
klesanie modrou značkou

Užitočné informácie

Trás na Pustý hrad je niekoľko, preto si Vašu trasu môžete kombinovať ako chcete, či už na pešo alebo bajku. V areáli nad Dolným hradom sa nachádza aj bufet, ktorý je celoročne otvorený cez víkendy a počas letných prázdnin každý deň. A dokonca vraj môžete stretnúť tajomného mnícha, ktorý sa túla po zvyškoch hradieb a štrngá kľúčmi od pivnice. Turistov láka do pivnice, kde im chce ukázať zlato, striebro a drahé kamene. Je vraj zakliaty a kliatby sa zbaví len vtedy, ak za seba nájde náhradníka.

V neďalekých Štiavnických horách je tiež Pustý hrad (Štiavnica) tak si ich nepomýľte. Výlet na Pustý hrad začína pod Zvolenom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Michaela Ďalogová
Michaela Ďalogová

Žienka gaučová, ktorá sa cez 7 kopcov 3 jazerá, paličky, bicykel a Kardionápravník premenila na žienku túlavú objaviteľku krás Slovenska.

Articles: 8