Výlet z Peknej cesty na malokarpatskú rozhľadňu Kamzík

Jedno slnečné popoludnie nás zlákalo nepoznané a od zastávky – muničného skladu v lesoch nad bratislavskými Krasňanmi sme sa vybrali do vrchov Malých Karpát. Cesta sa začne uberať nahor hneď na úpätí kopca cez vyjazdenú cestu lesnými strojmi. Lemujú ju košaté dominantné listnáče – javory a buky.

Hluk veľkomesta necháte na hlavnej príjazdovej ceste a vašim spoločníkom ostane ticho lesa. Vtáčí spev a šuchot lístia vám prezradí, že v lese nikdy nie ste sami. Svojou prítomnosťou trochu vyrušíte prírodných obyvateľov tohto miesta. Sústavne stúpanie cestičkami po žltej značke vás núti trochu prevetrať pľúca a kondičku.

Čarovná príroda vás stiahne do svojho sveta, kde starosti náhle zmiznú a prílev energie prichádza každým vynaloženým úsilím na pohyb. Veľmi dobre značenie vám nedovolí zablúdiť. Značky sú na každom správnom strome ak prejdete po serpentíne alebo sa pred vami objaví rázcestie.

Pod Chlmcom

Na najväčšej križovatke Pod Chlmcom vás smerovník pošle na červenú hrebeňovú a prezradí, že za 0:25 h dosiahnete KAMZÍK – cvičnú lúku v nadmorskej výške (400 m n. m.). Tu sa zmení aj trochu charakter stúpania na strmší výstup. Od začiatku túry po zdolaní 4 km, sa ocitnete na Cvičnej lúke pri bobovej dráhe, detských preliezačkách, bufetoch s občerstvením. Neďaleko je sedačková lanovka, ktorá premáva od bývalej Snežienky, z doliny Železnej studničky. Práve tu je štart aj legendárneho behu ultralanovka.

Výlet z Peknej cesty na malokarpatskú rozhľadňu Kamzík
So žltej na červenú

Kamzík

Kamzík je vrch nad Bratislavou s nadmorskou výškou 439 m n. m., známy aj pod názvom Koliba a je ideálnym miestom na aktívny relax pre celú rodinu. Nie len fantastická čapovaná kofolka občerství každého, kto sem zavíta. Novovybudované sociálne zariadenia schované v drevených domčekoch sú nádherne vsadené do prírody.

Asfaltová cesta okolo parkovísk smerom k televíznej veži vás privedie k pravotočivej odbočke do lesa cez málo viditeľný mostík. Trochu hore, potom dole lesnou cestou po červenej značke, a ak necháte dominantu Kamzíka–televíznu vežu po svojej ľavici, čaká vás už len klesajúci chodníček cez prevažne bukový lesík.  Správny smer vám ukážu v diaľke aj slnečné lúče predierajúce sa korunami stromov.

Turistická rozhľadňa na Americkej lúke

Prečo presvitajú koruny stromov? Na kraji lesa nájdete menšiu lesnú lúčku (s názvom Americké námestie či lúka) s otvorenými ohniskami, na ktorých je dovolené zakladať oheň a je tam postavená aj 15-metrová vysoká drevená turistická rozhľadňa. Je relatívne nová, postavili ju iba pred pár rokmi. Výhľady na južnú stranu Malých Karpát smerom na Bratislavu a Podunajskú nížinu stoja za námahu pri zdolávaní poschodí rozhľadne.

Výlet z Peknej cesty na malokarpatskú rozhľadňu Kamzík
Výhľad z rozhľadne Kamzík

Pri návrate sa vyberte cestou vpravo. Široká cesta spevnená vysypanými kameňmi je príjemnou zmenou na tejto túre. Už známe pozdravenia s protiidúcimi bežcami, cyklistami či inými ľuďmi dávajú tušiť, že dobré zvyky sa v Bratislavskom lesoparku zachovali. Kľukatá cesta lesom dlhá cca 1,5 km vás dovedie k parkovisku, cez ktoré sa dostanete opäť k bufetom na cvičnej lúke.

Výlet z Peknej cesty na malokarpatskú rozhľadňu Kamzík
Cvičná lúka

Návrat do Krasňan

Posledný výhľad na inú časť Bratislavy a drevený altánok na konci lúky vám pripomenie, že touto cestou ste prišli. Strmšia úvodná časť s koreňmi stromov zrýchli návrat až ku križovatke Pod Chlmcom. Tu nezabudnite zmeniť smer z červenej značky na žltú. Stabilitu vašich kolien a členkov preverí klesajúca cesta cez všetky zákruty a aj cez prechod okolo zurčiaceho potôčika.

Popadané stromy vytvorili prekrásnu krajinu s nádychom divočiny. Ak prejdete opäť všetky rázcestia a serpentíny zbadáte posledný veľký altánok. Za nim už vidieť strechy domov, čo dáva tušiť, že koniec cesty je nablízku. Ak si cestu z altánku k muničnému skladu skrátite cez „zabijak“, možte sa občerstviť v kultovej lesnej krčmičke Šinweg a začať objavovať Račianske vinohrady.

Máme za sebou viac ako 10 km v nohách a spokojnosť v duši, že tento kus prírody v Malých Karpatoch sme zvládli navštíviť za jedno popoludnie po práci.

Tak vyskúšajte tento pekný, niekoľko hodinový výlet aj vy.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46