Zbojská turistické trasy, cyklotrasy

V sedle je autobusová zastávka a pod sedlom železničná. Južne od sedla ležia rekreačné osady Pod Dielom a Bánovo, severne od neho rekreačná osada Predné Kopačno (Predkopačno). Priamo v sedle stojí Salaš. Zbojská turistické trasy, cyklotrasy.

Jesenná Zbojská: Foto Gabi Maté

Sedlo Zbojská

Zbojská (725 m n. m.) je horské sedlo v hlavnom hrebeni Veporských vrchov, medzi Bánovom (1038 m n.m.) a Fabovou hoľou (1439 m n.m.). Sedlo oddeľuje Fabovu hoľu na severe a Balocké vrchy na juhu.

Cez sedlo vedie železničná trať Brezno – Tisovec, ktorá spája Horehronie s Gemerom. Sedlom tiež prechádza červeno-značkovaná Rudná magistrála zo sedla Bánovo na Fabovu hoľu.

Čertova roklina

Trasa náučného chodníka Jakuba Surovca začína v sedle Zbojská smerom k vyhliadkovej veži, ďalej cez Remetisko až ku hlavnej ceste. Popod hlavnú cestu sa dostaneme ku železničnému mostu, kde už začína najkrajšia časť náučného chodníka. Dostanete sa ňou k verejnosti neprístupnej Čertovej jaskyni

Roklina sa postupne zužuje a odhalí svoje najkrajšie miesta. Hlavne v zime tu zamrznutá voda vytvára krásne ľadové vodopády. Najexponovanejšie časti rokliny sú istené stúpačkami s lanom.

Zbojská turistické trasy

Prechod Rudnou magistrálou

Rudná magistrála je turistická magistrála, ktorá spája Zlaté Moravce, Banskú Štiavnicu a Detvu s vrchom Stolica. Magistrála je značená červeným turistickým značením a vedie Pohronským Inovcom, Štiavnickými vrchmi, Javorím, Poľanou, Veporskými a Stolickými vrchmi. Voľbu dĺžky necháme na vás.

Náučný Chodník Jakuba Surovca

Je nenáročný, má dĺžku iba 5,2 km s prevýšením 250 m. Ale poskytne neopakovateľné zážitky a pohľady. Prechod si môžete predĺžiť Čertovou roklinou (vyššie).

Cyklotrasy

V úseku cez Sedlo Zbojská je veľká časť Rudnej Magistrály tiež cyklotrasa.

MTB okruh Sedlo Zbojská cez Pohronskú Polhoru a Michalovú má dĺžku 24 km s prevýšením 518 m. Objavíte nádherné horehronské scenérie. Trasa tu

Našim tipom však je MTB okruh zo Sedla Zbojská do Tisovca s dĺžkou 21 km a prevýšením 411 m. Ak vyrazíte zo Zbojskej čaká vás najmä klesanie až 720m. Trasa tu

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114