Zimný malokarpatský minivýlet k Trom krížom nad Pernekom

V poslednom období akoby sa na sociálnych sieťach roztrhlo vrece s fotkami Troch krížov nad Pernekom. Nádherné fotky výrazne mystického miesta nalákali aj mňa. A tak v tomto povianočnom čase sme sa aj my vybrali objaviť ich čaro (nielen z fotiek, ale aj naživo). Minivýlet k Trom krížom nad Pernekom očaril.

Rodinný výlet na Tri Kríže
Rodinný výlet na Tri Kríže

Pernek

Autom sme vyrazili do Perneku, dedinke na Záhorí učupenú pod Malými Karpatmi. Zaparkovali sme pravdepodobne na jedinej T-križovatke v tejto dedine, pred obecným úradom. Ďalej sme už išli pešo, pričom sme sa vybrali cestou smerom na Pezinskú Babu.

Prišli sme k prvému turistickému smerovníku, no údaj o tom, ako sa dostaneme k Trom krížom tu chýbal. Na takýto scenár sme boli pripravení, pretože už pri plánovaní tohto nášho minivýletíku sme vďaka googlu zistili, že cesta k nášmu aktuálnemu cieľu nie je značená turistickými značkami.

Na Pezinskú Babu

Vďaka informáciám na googli sme však vedeli aj to, že od smerovníka máme ešte pár metrov pokračovať v ceste smerom na Babu a na prvej odbočke vpravo sa vydať touto cestou. A tak sme podľa týchto inštrukcií pokračovali ďalej.

Cesta nás viedla pomedzi domy a zdalo sa, akoby sme robili oblúk, až sme sa dostali k mostu nad potokom. Prešli sme cez most a cestou popri plote sme začali stúpať. Klasické turistické značenie síce na tejto ceste chýba, ale cestu k Trom krížom sme aj napriek tomu bez problémov našli.

Ku Trom krížom

Treba si len viac všímať okolie. Takže pri konci plota, popri ktorom sa začalo naše stúpanie, na križovatke dvoch ciest (jedna cesta rovno, druhá do kopca)  sme si na jednom zo stromov na ceste vľavo (ceste do kopca) všimli, aj keď amatérske, ale zato zreteľné označenie. Pokračovali sme v stúpaní cez les ďalej.

Podľa inštrukcií z internetu sme sa pri každej ďalšej „križovatke“ držali zásady „vždy doľava“.

Prešli sme menšou čistinou a zasa sme vstúpili do lesa. Chodník tu už bol doslova lemovaný obrázkami svätých prichytených na stromoch. Takže bolo zrejmé, že cieľ našej cesty je už blízko. A naozaj bol. Zbadali sme ho vpravo. Ešte sme dostúpali na vrchol kopca a na poslednej križovatke sme sa chodníkom tentokrát už vpravo dostali k areálu Troch krížov. Cesta od auta až k samotnému cieľu nám netrvala ani polhodinu.

Výlet na Tri kríže
Výlet na Tri kríže

Tri kríže

Prechádzka to síce bola kratučká, ale cieľ bol výnimočný. Oplatilo sa sem vyjsť. Stáli sme na mieste, ktoré na mňa pôsobilo skutočne mysticky. Pred nami sa otváral nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Mystickú atmosféru však vyvolávajú predovšetkým tri vysoké železné kríže (tieto nahradili pôvodné drevené). Pred nimi stojí slovenský dvojkríž (podľa údaju zapísanom na dvojkríži, tento tu bol postavený v roku 2004). 

Jaskyne pod krížmi

Nachádzajú sa tu aj dva piliere na spôsob Božích múk  a imitácia malej kamennej kaplnky, popri ktorej ide cestička k dvom jaskyniam ukrytým v skalnom masíve pod krížmi. Jaskyne (aj ich najbližšie okolie) sú plné rôznych náboženský predmetov. Napriek zimnému počasiu sme si miestnu atmosféru vychutnávali pomerne dlho. 

Jaskyne pod Troma Krížmi
Jaskyne pod Troma Krížmi

K autu sme sa vrátili tou istou cestou, ktorou sme vyšli hore. V tento deň skutočne nešlo o žiadny turistický výkon. Mali sme za sebou síce kratučkú, ale veľmi príjemnú prechádzku. Pre turistov by bolo asi ideálne cestu k Trom krížom spojiť s nejakým iným turistickým cieľom v Malých Karpatoch (podľa smerovníka, okolo ktorého sme prešli v Perneku, tých cieľov je tu skutočne dosť).

Výlet na Tri kríže
Výlet na Tri kríže

Záverečné hodnotenie

Výlet k Trom krížom nad Pernekom môžem ako nenáročnú malokarpatskú turistiku jednoznačne odporúčať. Či už iba ako zastavenie v rámci nejakého väčšieho výletu, alebo či už ako cieľ príjemnej prechádzky, napríklad aj s deťmi v rámci výzvy #7kopcov3jazera.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 60