Zimný turistický výstup na Malý Rozsutec

Malý Rozsutec (1343 mnm) je vrchol v Malej Fatre, menší skalnatý brat Veľkého Rozsutca. Výstupy na Malý Rozsutec nie sú sezónne obmedzené, stačí len zvážiť či sú vhodné podmienky, a to boli. Za dobrého počasia sú z neho krásne výhľady. Hneď oproti sa týči Veľký Rozsutec v plnej svojej kráse. V zimnou období som tam ešte nebola. Ale aj zimný turistický výstup na Malý Rozsutec poteší.

Terchová

Našu túru sme so Zuzkou začali v Terchovej, časti Biely Potok. Hneď na začiatku boli ovečky, aj malinké … Museli sme sa pri nich na chvíľku pristaviť, boli krásne. Vo vzduchu už cítiť jar.

Ovce pod Rozsutcami
Ovečky v Terchovej pod Rozsutcami

Jánošíkove diery

Najatraktívnejšia je trasa cez Jánošíkove diery, ktoré sú v zimnom období nádherné. Ľadové kráľovstvo. Zamrznuté cencúle majú naozaj svoje čaro.

Prešli sme Nové diery po žltej značke. Zastavili sme sa pri Kolibe Podžiar, kde sme hodili reč s mladými majiteľmi, dali pivko, posedeli chvíľku na lavičke s kožušinkou. Po krátkej prestávke sme si povedali, že musíme predsa len pokračovať ďalej. Rozlúčili sme sa, popriali nech sa darí a šli. Nasledovali Horné diery po modrej značke. Chodník prechádza roklinami, lávkami, rebríkmi, ale aj zaistenými reťazami popri potoku. Pri rázcestníku pod Tesnou Rizňou sme sa rozhodli pokračovať zelenou značkou. Išli sme prešľapaným chodníčkom a ani sme sa nenazdali a už sme boli na Medzirozsutcí. 

Medziholie Rozsutce
Medzirozsutcie

Až tu som si uvedomila, že sme vlastne prešli skratkou. Zástavku „pod Tanečnicou“ sme obišli. Ale nevadí. Išli sme ďalej. Nasledoval už len výstup na vrchol.

Sedlo Medzirozsutce

Zo sedla Medzirozsutce písali 20 minút a zo sedla Zákres to už malo byť iba 15 minút. Výstup je zaistený reťazami a stúpačkami. Ani sa nenazdalo a za chvíľku sme boli naozaj hore.

Malý Rozsutec vrcholovka
Vrcholovka na Malom Rozsutci

Výstup na Malý Rozsutec

Výhľady boli naozaj krásne, a to na všetky strany. Slniečko  nám prialo a dokonca sme vychytali bezvetrie, takže sme sa tam chvíľku zdržali a kochali tou nádherou. Ale museli sme ísť dolu. Rozhodli sme sa ísť po zelenej cez osadu Podrozsutec. Ešte pár fotiek a ideme. Spočiatku to vyzeralo jednoducho, ale na niektorých úsekoch bol aj ľad. My sme si s ním však hravo poradili. Aj tu sa dalo chytiť reťazí. A ďalej už len cez les do osady Podrozsutec. Odtiaľ už len cez lúky a polia na autobus. 🙂

Opäť nádherný výlet v Malej Fatre. Zimný turistický výstup na Malý Rozsutec bol tak trošku už akoby v jarnom počasí.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 26