Zobor – najkrajšie Nitrianske panorámy

Zobor – najkrajšie Nitrianske panorámy. Nie sú to Rysy, Gerlach, ani Kriváň. Ale mám ho pod nosom a počas mojich 54 rokov života som ja jeho vrchole nikdy nebol. Má iba 586 m.n.m. a dva vrcholy. Ten hlavný je nenápadný, pretože na ňom nie je nitriansky vysielač, ani krásny panoramatický výhľad na celú Nitriansku kotlinu. Ale zas je o nejakých 20 m vyššie. A ten druhý? Rozhodli sme sa to napraviť. A na Zobor sa vytrepať. Jeseň. Vybrali sme si ideálny čas. Tie výhľady a panorámy. Vidíte všetko. Tak nás to dostalo, že sme sa rozhodli zveriť sa vám, čo úprimne cítime.

[plsc_youtube url=“https://youtu.be/n0nWFKlqs2E“ width=“700″ height=“400″ autoplay=“yes“ responsive=“yes“]

Nitriansku lesostep sme dlho opomínali. A neprávom. Našli sme zopár skvelých singláčov, nehovoriac o tom, že červená stopa sama o sebe stačí. Hrebeňovka na Tríbeč a ďalej už len dáva tušiť, že Nitriansky Zobor bude určite jeden z ďalších cieľov 7 kopcov, 3 jazerá. Mimochodom už ste sa do 3 ročníku prihlásili? 🙂 Pozri Propozície

[pl_section section=“popthumbs“ id=“123081265″]

Zobor je vrchol v zoborskej skupine Tribeča nad Podunajskou pahorkatinou a mestom Nitra, dosahuje nadmorskú výšku 586,9 m n. m. Vrchol tvorí prírodná rezervácia Zoborská lesostep, po svahoch sú vinice. Je to vyhliadkový bod na široké okolie. Do r. 1994 sem z Nitry premávala sedačková lanovka, ktorá bola odstavená a zdevastovaná. V súčasnosti je z bezpečnostných dôvodov z veľkej časti rozobratá, no pripravuje sa výstavba novej, o niečo kratšej lanovky.

[pl_section section=“widgets“ id=“1390819366″]

Je tu viacero archeologických nálezísk. Na vrchole kopca bolo praveké hradisko, ktoré v 9. storočí pravdepodobne využívali Slovania ako útočištné hradisko (obvod valov bol takmer 3 kilometre). Na juhozápad od vrchu sa nachádzal už počiatkom 11. storočia kláštor benediktínov, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1111 (Zoborské listiny); spomína sa tu škola, ktorá je najstaršou doloženou školou na Slovensku. Kláštor možno vznikol už v 9. storočí. Neskôr na jeho mieste vznikol kláštor kamaldulov. Na juhovýchodnom výbežku Zobora sa nachádzalo slovanské hradisko, ktoré vzniklo koncom 8. storočia (pod základmi kostola z 11. storočia sa tu našiel starší kostol). Spolu s hradiskom na vrchole Zobora a ďalšími hradiskami tvorili v 9. storočí základ osídlenia veľkomoravskej Nitry. – wiki

 

 

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy.  Evidencia cieľov 2020

VIAC »
kardionápravník 2020

Kardionápravník 2020

KARDIO NÁPRAVNÍK 2020 Zapoj sa do jarnej série. V teniskách alebo na bicykli. Chôdzou, nw i behom. Rozhýb sa s nami a zhoď do plaviek prebytočné kilá. Nesúťažíme.

VIAC »
Ďalšie články autora
Cez Veľkú noc sme čelili vážnym turistickým obmedzeniam. Na výlet bolo možné ísť iba v rámci okresu. Vyzvali sme vás preto, aby ste nám ukázali najkrajšie skryté zákutia vo vašom okolí.

Strom galéria neobjavených zákutí

Cez Veľkú noc sme čelili vážnym turistickým obmedzeniam. Na výlet bolo možné ísť iba v rámci okresu. Vyzvali sme vás preto, aby ste nám ukázali najkrajšie skryté zákutia vo vašom okolí.

VIAC »

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *