Zobor – najkrajšie Nitrianske panorámy

Zobor – najkrajšie Nitrianske panorámy. Nie sú to Rysy, Gerlach, ani Kriváň. Ale mám ho pod nosom a počas mojich 54 rokov života som ja jeho vrchole nikdy nebol. Má iba 586 m.n.m. a dva vrcholy. Ten hlavný je nenápadný, pretože na ňom nie je nitriansky vysielač, ani krásny panoramatický výhľad na celú Nitriansku kotlinu. Ale zas je o nejakých 20 m vyššie. A ten druhý? Rozhodli sme sa to napraviť. A na Zobor sa vytrepať. Jeseň. Vybrali sme si ideálny čas. Tie výhľady a panorámy. Vidíte všetko. Tak nás to dostalo, že sme sa rozhodli zveriť sa vám, čo úprimne cítime.

[plsc_youtube url=“https://youtu.be/n0nWFKlqs2E“ width=“700″ height=“400″ autoplay=“yes“ responsive=“yes“]

Nitriansku lesostep sme dlho opomínali. A neprávom. Našli sme zopár skvelých singláčov, nehovoriac o tom, že červená stopa sama o sebe stačí. Hrebeňovka na Tríbeč a ďalej už len dáva tušiť, že Nitriansky Zobor bude určite jeden z ďalších cieľov 7 kopcov, 3 jazerá. Mimochodom už ste sa do 3 ročníku prihlásili? 🙂 Pozri Propozície

[pl_section section=“popthumbs“ id=“123081265″]

Zobor je vrchol v zoborskej skupine Tribeča nad Podunajskou pahorkatinou a mestom Nitra, dosahuje nadmorskú výšku 586,9 m n. m. Vrchol tvorí prírodná rezervácia Zoborská lesostep, po svahoch sú vinice. Je to vyhliadkový bod na široké okolie. Do r. 1994 sem z Nitry premávala sedačková lanovka, ktorá bola odstavená a zdevastovaná. V súčasnosti je z bezpečnostných dôvodov z veľkej časti rozobratá, no pripravuje sa výstavba novej, o niečo kratšej lanovky.

[pl_section section=“widgets“ id=“1390819366″]

Je tu viacero archeologických nálezísk. Na vrchole kopca bolo praveké hradisko, ktoré v 9. storočí pravdepodobne využívali Slovania ako útočištné hradisko (obvod valov bol takmer 3 kilometre). Na juhozápad od vrchu sa nachádzal už počiatkom 11. storočia kláštor benediktínov, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1111 (Zoborské listiny); spomína sa tu škola, ktorá je najstaršou doloženou školou na Slovensku. Kláštor možno vznikol už v 9. storočí. Neskôr na jeho mieste vznikol kláštor kamaldulov. Na juhovýchodnom výbežku Zobora sa nachádzalo slovanské hradisko, ktoré vzniklo koncom 8. storočia (pod základmi kostola z 11. storočia sa tu našiel starší kostol). Spolu s hradiskom na vrchole Zobora a ďalšími hradiskami tvorili v 9. storočí základ osídlenia veľkomoravskej Nitry. – wiki

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ďalšie články autora

Prašina

Prašina

Praha je zaviata snehom, ktorý ukryl akékoľvek stopy jesenného dobrodružstva Jirka a En. Prašina však znova nečakane vtrhne do ich životov ako snehová víchrica. Aká hrozba číha v prašinskej štvrti Krchleby a kto je tajomný Melichar?

Read More »
Nočný vlak do Lisabonu

Nočný vlak do Lisabonu

Nočný vlak do Lisabonu. Pascal Mercier otvára zásadné témy a hlbšie otázky. Žiadne povrchné postoje. Indeep. Počítaníčko, aké som si už dávno tak nevychutnal.

Read More »

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Medailobranie 2019


ZSSK
Magna Energia


Magna energia logoMagna Energia


ZDA Partizánske

CBS turistické mapy

Corratec emtb procycling

Jazdíš na e-bajku? Vieš kde sa môžeš dobiť a nasosnúť na energiu? Mapa dobíjacích staníc tu: