Jesenný turistický a nw Výstup na Zobor 2019

Zobor turistické trasy cyklotrasy

Zobor spoznáte už z diaľky z diaľnice ako siluetu Nitry. Je najjužnejším kopcov pohoria Tríbeč. To, na čo sa však väčšina ľudí pozerá nie je Zobor ale Pyramída. Kde je teda skutočný vrchol? Zobor turistické trasy cyklotrasy:

Zobor

Zobor je vrch v meste Nitra v najjužnejšom geomorfologickom podcelku pohoria Tribeč. Dosahuje nadmorskú výšku 586,9 m n. m. Jeho vrchol si často pletú s Pyramídou. TV vežou, ktorá je zďaleka vidieť ako panoráma Nitry. Zobor aj Pyramída sú vyhliadkové miesta na široké okolie. Je tu viacero archeologických nálezísk. Na vrchole Zobora bolo praveké hradisko, ktoré v 9. storočí pravdepodobne využívali Slovania ako útočištné hradisko.

Pyramída

Vedľa Pyramídy stojí tiež zbúraný Miléniový pamätník postavený v roku 1896 na počesť 1000. výročia vzniku Uhorského kráľovstva. Dlho nevydržal. Po rozpade monarchie ho dali Slováci preventívne zbúrať. Do roku 2009 išla na Pyramídu z Nitry aj lanovka. Dnes je nefunkčná. Občerstvenie ponúka len kultová maringotka.

Dražovecká kaplnka

Na najzápadnejšom výbežku môžte objaviť tiež veľmi fotogenickú kaplnku v Dražovciach. Dražoveckú kaplnku nájdete vyrazenú aj na známkach a eurách. Spolu s kaplnkou Sv. Juraja pod Marhátom sú považované za najstaršie murované sakrálne stavby na Slovensku.

MTB: Najkrajšie cyklotrasy v pohorí Tríbča
Dražovecký kostolík

Zoborská lesostep

je nádherná lúčna krajina na juhozápadných svahoch horského chrbta spájajúceho Zobor s vrcholom Meškovho vrchu. Je pozoruhodnou ukážkou skalnej stepi až lesostepi. Vyskytuje sa tu 14 druhov chránených rastlín. Jedinečné stepné a lesostepné rastlinné a živočíšne spoločenstvá sú od roku 1952 pod ochranou národnej prírodnej rezervácie Zoborská lesostep, ktorá sa v čase svojho vyhlásenia nazývala prírodná rezervácia Svorad. Platí tu najvyšší, 5. stupeň ochrany. Chránené územie s rozlohou 23,1 ha zhŕňa aj Svoradovu jaskyňu a nad ňou ležiace škrapové polia na vápencových skalách.

foto: reštartnisa, petere, andy pápay

Doprava

Autom po diaľnici Bratislava – Nitra. Ideálnym štartom na Zobor je parkovisko od sanatória (Nemocnica Sv. Svorada). Okrem Svoradovho prameňa s veľmi chutnou vodou a Svoradovej jaskyne ponúka aj križovatku väčšiny turistických trás.

Vlakom ZSSK

železničnou traťou ZSSK Prievidzskou trasou Bratislava – Leopoldov – Zbehy. Tu môžte prestúpiť na vlak do Nitry alebo cez Čakajovce nastúpať priamo na trasu Dražovce – Zobor cca 2 km. Konečná MHD pred Špecializovanou nemocnicou Sv. Svorada Nitra – Zobor, tzv. liečebný ústav na Zobore, je najčastejším východiskom turistických chodníkov.

Ubytovanie pod Zoborom

HAUZI Najväčšia ponuka ubytovania pod Zoborom >

Turistické trasy Zobor

blank

Nitra – Zobor

Ideálnym štartom na Zobor je parkovisko od sanatória (Nemocnica Sv. Svorada). Okrem Svoradovho prameňa s veľmi chutnou vodou a Svoradovej jaskyne ponúka aj križovatku väčšiny turistických trás. Môžte si vybrať krátky, miestami kúsavý trail nahor, ale ak ste stravoholic, naháňate kilometre a výškové metre, môžte si naložiť v okolitej lesostepi aj riadne dávky.

Modrá trasa blank vás prevedie od sanatória cez Tri Duby na vrch Zobora, cez Zoborské sedlo na Pyramídu a popod lanovku dole na sídlisko Zobor. Alebo naopak. Toto je najjednoduchšia a zároveň najčastejšia trasa výstupov, ktorú zvládnete aj s malými deťmi. Celá nemeria viac ako 7 km a prekonáte temer 400 metrov prevýšenia.

Nitranský okruh cez Dražovce

14 km trasa Zoborskou lesostepou vás prevedie cez všetky najkrajšie miesta okolia. Vyštartujete po blank modrej trase až po rázcestie Pod Plieškou, kde sa napojíte na blank zelenú trasu. Tou sa dostanete priamo ku kaplnke v Dražovciach. Cestou naspäť po blank zelenej trase miniete vrch Plieška, Meškov vrch, rázcestie Tri duby a pokračujete na vrchol Zobora. Odtiaľ cez sedlo na Pyramídu a po modrej naspäť cez pramene Sv. Svorada k sanatóriu. Nastúpate temer 600 m. Trasa je už kondične náročnejšia.

Dražovce – Zobor

Ak vystúpite v stanici Zbehy, tak sa cez Ćakajovce a Dražovce dostanete priamo na plošinu k Dražoveckej kaplnke. (Odspodu rokliny vedie hore neznačený chodník, je však nebezpečný a nevhodný pre deti a začiatočníkov). Od Dražoveckej kaplnky pokračujete po blank zelenej trase priamo na Zobor. Zokruhovať trasu môžete naspäť po blank modrej značke naspäť do Dražoviec. Dĺžka 15 km, stredná náročnosť.

Podhorany – Zobor

Z Podhoran od železničného viaduktu po blank žltej značke na Meškov vrch, kde sa napojíte na blank zelenú trasu smerom na Zobor. dĺžka cca 7 km hore. Ak si chcete trasu predĺžiť, môžte si urobiť odbočku na Dražovce, alebo po hrebeni blank červenou trasou cez Žibricu na rázcestie Pod dlhou skalou, kde sa napojíte znova na  blank žltú trasu a zídete do Podhoran späť.

Alternatívne môžte využiť aj blank modrú- kratšiu trasu, ktorá vás privedie na križovatku Trojchotár.

Žirany – Zobor

Ak chcete zažiť hrebeňový výstup štartovať je ideálne v Žiranoch. Napojíte sa priamo na blank červenú hrebeňovú trasu, ktorá vás cez Trojchotár a vrch Žibrica dovedie až na Zobor. Cestu späť si volíte podľa chuti. Trasa je kondične najnáročnejšia.

Lezenie – Biele skaly

Priamo spod lanovky je Zobor využívaný ako lezecká skala. Malé skalné bloky (s výškou do 15-20m) s zhruba 11-timy cestami prevažne v položenej alebo kolmej skale osadené skobami.

Štefánsky výstup na Zobor
Skupina 1. štartuje

Cyklotrasy Zobor

Na Zobor vám ponúkame dve hlavné trasy

Single trail Zobor

Technickejšie. Po blank červenej značke vyrazíte spod Zobora (sanatórium Sv. Svorada) cez Meškov vrch, 3 Duby až k Pyramíde. Krátky ale kúsavý trail vám zaberie asi hodinu. Ak to dáte od Troch Dubov bez zosadnutia, zasluhujete rešpekt. 🙂 Jednosmerne má trasa cca 6 km so 400 m prevýšenia a dvoma naozaj solídnymi technickými stúpaniami. Single trail je perfektne značený. Drobné úseky stále pribúdajú. Riaďte sa jeho značením.

Ukážka singletrailov:

  1. trail1: Pyramída
  2. trail2: Zobor

Lesostepou okolo Zobora

Dlhšie a zážitkovejšie: Dražovecký okruh vedúci z Podhoran po lesnom, zväčša vrstevnicovom traily blank vás dovedie po 15 km k Dražovskej kaplnke, kde sa napojíte po žltej trase blankcez Pliešku na červený blanksingle trail, ktorý vás vyvezie až hore. Dole vedú dve trasy.

Z Meškovho vrchu si môžte užiť tiež nádherný zošup- skratku do Podhoran (cyklotrasa však nie je značená – je to blank turistický chodník) Smerom hore to neskúšajte. Ako vychytávku odporúčam navštíviť rozhľadňu v Podhoranoch. Pekná čerešnička na torte s krásnym výhľadom do Topoľčianskej doliny. Celá trasa má 33 km s prevýšením skoro 800 m. GPS trasy tu.

Trasu je možno zokruhovať ktorýmkoľvek smerom.

Kam v okolí Nitry

Gýmeš hrad
Gýmeš hrad
Zobor - turistické trasy/ cyklotrasy
Oponický hrad

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Zoborská lesostep nepatrí k vysokým a nebezpečným pohoriam, dá však kondične zabrať. Pri túre na Zobor určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Ste v civilizácii. Každých niekoľko kilometrov nájdete krčmičku a ochotných ľudí. Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém.

Odporúčané trasy a cyklotrasy Zobor sú výborne značené. Križovatky označené. Na hrebeni sú vyšliapané hlavné chodníky a orientácia je za dobrej viditeľnosti nenáročná.

Videopozvánka

MeandGopro
Bran Epic

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo na lyžiach. Oceníme ambiciózne výstupy. Ale nie sú to preteky. Nesúťažíme. Cieľom je rozhýbať ľudí, dať im zážitky a ukázať im krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Môžete si uplatniť dvoch žolíkov a bonus. Ku každému cieľu zverejňujeme odporúčané trasy. Zdolanie cieľa zdokumentujete fotografiou z cieľa.

Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ tipov na skvelý rodinný výlet. Pozrite si ciele a trasy po jednotlivých ročníkoch.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok