Zobor - turistické trasy/ cyklotrasy

Zobor – turistické trasy/ cyklotrasy

Zobor je vrch v meste Nitra v najjužnejšom geomorfologickom podcelku pohoria Tribeč. Dosahuje nadmorskú výšku 586,9 m n. m. Jeho vrchol si často pletú s Pyramídou- TV vežou, ktorá je zďaleka vidieť ako panoráma Nitry. Zobor aj Pyramída sú vyhliadkové miesta na široké okolie. Je tu viacero archeologických nálezísk. Na vrchole Zobora bolo praveké hradisko, ktoré v 9. storočí pravdepodobne využívali Slovania ako útočištné hradisko.

Vedľa Pyramídy stojí tiež zbúraný Miléniový pamätník postavený v roku 1896 na počesť 1000. výročia vzniku Uhorského kráľovstva. Dlho nevydržal. Po rozpade monarchie ho dali Slováci preventívne zbúrať. Do roku 2009 išla na Pyramídu z Nitry aj lanovka. Dnes je nefunkčná. Občerstvenie ponúka len kultová maringotka.

Na najzápadnejšom výbežku môžte objaviť tiež veľmi fotogenickú kaplnku v Dražovciach. Dražoveckú kaplnku nájdete vyrazenú aj na známkach a eurách. Spolu s kaplnkou Sv. Juraja pod Marhátom sú považované za najstaršie murované sakrálne stavby na Slovensku.

MTB: Najkrajšie cyklotrasy v pohorí Tríbča
Dražovecký kostolík

Zoborská lesostep

je nádherná lúčna krajina na juhozápadných svahoch horského chrbta spájajúceho Zobor s vrcholom Meškovho vrchu. Je pozoruhodnou ukážkou skalnej stepi až lesostepi. Vyskytuje sa tu 14 druhov chránených rastlín. Jedinečné stepné a lesostepné rastlinné a živočíšne spoločenstvá sú od roku 1952 pod ochranou národnej prírodnej rezervácie Zoborská lesostep, ktorá sa v čase svojho vyhlásenia nazývala prírodná rezervácia Svorad. Platí tu najvyšší, 5. stupeň ochrany. Chránené územie s rozlohou 23,1 ha zhŕňa aj Svoradovu jaskyňu a nad ňou ležiace škrapové polia na vápencových skalách.

foto: reštartnisa, petere, andy pápay

Doprava

Autom po diaľnici Bratislava – Nitra. Ideálnym štartom na Zobor je parkovisko od sanatória (Nemocnica Sv. Svorada). Okrem Svoradovho prameňa s veľmi chutnou vodou a Svoradovej jaskyne ponúka aj križovatku väčšiny turistických trás.

Vlakom ZSSK

železničnou traťou ZSSK Prievidzskou trasou Bratislava – Leopoldov – Zbehy. Tu môžte prestúpiť na vlak do Nitry alebo cez Čakajovce nastúpať priamo na trasu Dražovce – Zobor cca 2 km. Konečná MHD pred Špecializovanou nemocnicou Sv. Svorada Nitra – Zobor, tzv. liečebný ústav na Zobore, je najčastejším východiskom turistických chodníkov.

Ubytovanie

Naše tipy na ubytovanie z Hauzi

Turistické trasy

blank

Nitra – Zobor

Ideálnym štartom na Zobor je parkovisko od sanatória (Nemocnica Sv. Svorada). Okrem Svoradovho prameňa s veľmi chutnou vodou a Svoradovej jaskyne ponúka aj križovatku väčšiny turistických trás. Môžte si vybrať krátky, miestami kúsavý trail nahor, ale ak ste stravoholic, naháňate kilometre a výškové metre, môžte si naložiť v okolitej lesostepi aj riadne dávky.

Modrá trasa blank vás prevedie od sanatória cez Tri Duby na vrch Zobora, cez Zoborské sedlo na Pyramídu a popod lanovku dole na sídlisko Zobor. Alebo naopak. Toto je najjednoduchšia a zároveň najčastejšia trasa výstupov, ktorú zvládnete aj s malými deťmi. Celá nemeria viac ako 7 km a prekonáte temer 400 metrov prevýšenia.

Nitranský okruh cez Dražovce

14 km trasa Zoborskou lesostepou vás prevedie cez všetky najkrajšie miesta okolia. Vyštartujete po blank modrej trase až po rázcestie Pod Plieškou, kde sa napojíte na blank zelenú trasu. Tou sa dostanete priamo ku kaplnke v Dražovciach. Cestou naspäť po blank zelenej trase miniete vrch Plieška, Meškov vrch, rázcestie Tri duby a pokračujete na vrchol Zobora. Odtiaľ cez sedlo na Pyramídu a po modrej naspäť cez pramene Sv. Svorada k sanatóriu. Nastúpate temer 600 m. Trasa je už kondične náročnejšia.

Dražovce – Zobor

Ak vystúpite v stanici Zbehy, tak sa cez Ćakajovce a Dražovce dostanete priamo na plošinu k Dražoveckej kaplnke. (Odspodu rokliny vedie hore neznačený chodník, je však nebezpečný a nevhodný pre deti a začiatočníkov). Od Dražoveckej kaplnky pokračujete po blank zelenej trase priamo na Zobor. Zokruhovať trasu môžete naspäť po blank modrej značke naspäť do Dražoviec. Dĺžka 15 km, stredná náročnosť.

Podhorany – Zobor

Z Podhoran od železničného viaduktu po blank žltej značke na Meškov vrch, kde sa napojíte na blank zelenú trasu smerom na Zobor. dĺžka cca 7 km hore. Ak si chcete trasu predĺžiť, môžte si urobiť odbočku na Dražovce, alebo po hrebeni blank červenou trasou cez Žibricu na rázcestie Pod dlhou skalou, kde sa napojíte znova na  blank žltú trasu a zídete do Podhoran späť.

Alternatívne môžte využiť aj blank modrú- kratšiu trasu, ktorá vás privedie na križovatku Trojchotár.

Žirany – Zobor

Ak chcete zažiť hrebeňový výstup štartovať je ideálne v Žiranoch. Napojíte sa priamo na blank červenú hrebeňovú trasu, ktorá vás cez Trojchotár a vrch Žibrica dovedie až na Zobor. Cestu späť si volíte podľa chuti. Trasa je kondične najnáročnejšia.

Lezenie – Biele skaly

Priamo spod lanovky je Zobor využívaný ako lezecká skala. Malé skalné bloky (s výškou do 15-20m) s zhruba 11-timy cestami prevažne v položenej alebo kolmej skale osadené skobami.

Štefánsky výstup na Zobor
Skupina 1. štartuje

Cyklotrasy

Na Zobor vám ponúkame dve hlavné trasy

Single trail Zobor

Technickejšie. Po blank červenej značke vyrazíte spod Zobora (sanatórium Sv. Svorada) cez Meškov vrch, 3 Duby až k Pyramíde. Krátky ale kúsavý trail vám zaberie asi hodinu. Ak to dáte od Troch Dubov bez zosadnutia, zasluhujete rešpekt. 🙂 Jednosmerne má trasa cca 6 km so 400 m prevýšenia a dvoma naozaj solídnymi technickými stúpaniami. Single trail je perfektne značený. Drobné úseky stále pribúdajú. Riaďte sa jeho značením.

Ukážka singletrailov:

  1. trail1: Pyramída
  2. trail2: Zobor

Lesostepou okolo Zobora

Dlhšie a zážitkovejšie: Dražovecký okruh vedúci z Podhoran po lesnom, zväčša vrstevnicovom traily blank vás dovedie po 15 km k Dražovskej kaplnke, kde sa napojíte po žltej trase blankcez Pliešku na červený blanksingle trail, ktorý vás vyvezie až hore. Dole vedú dve trasy.

Z Meškovho vrchu si môžte užiť tiež nádherný zošup- skratku do Podhoran (cyklotrasa však nie je značená – je to blank turistický chodník) Smerom hore to neskúšajte. Ako vychytávku odporúčam navštíviť rozhľadňu v Podhoranoch. Pekná čerešnička na torte s krásnym výhľadom do Topoľčianskej doliny. Celá trasa má 33 km s prevýšením skoro 800 m. GPS trasy tu.

Trasu je možno zokruhovať ktorýmkoľvek smerom.

Nitriansky hrad a kalvária foto: bigstokphoto

Kam v okolí

Gýmeš hrad
Gýmeš hrad
Zobor - turistické trasy/ cyklotrasy
Oponický hrad

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Zoborská lesostep nepatrí k vysokým a nebezpečným pohoriam, dá však kondične zabrať. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Ste v civilizácii. Každých niekoľko kilometrov nájdete krčmičku a ochotných ľudí. Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém.

video: youtube embed autori MeandGopro, Bran Epic

Mapy a značenie:

Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať cez online hikeplanner.

Odporúčané trasy sú výborne značené. Križovatky označené. Na hrebeni sú vyšliapané hlavné chodníky a orientácia je za dobrej viditeľnosti nenáročná.

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie. Kliknutím na nadpis zobrazíte prehľad všetkých cieľov.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest