10 top MTB zjazdov cyklosezóny

Babie leto skončilo. Sezóna sa pomaly schyľuje k zimným radovánkam a to je čas bilancovania cyklovýjazdov. Bolo ich toľko, že na ich dokumentáciu v sezóne neostal priestor. Preto vyberám 10 top MTB zjazdov cyklosezóny 2019 na Slovensku. Veľkú časť z nich tvoria aj ciele výzvy 7 kopcov 3 jazerá (z tohto či minulých ročníkov).

Z Martinských holí – Veľkej Lúky na Kuneradské traily

(Zmija a Malý Žiar vrch-stred-spodok) a späť – neskutočné jazdenie, ale fyzicky asi najnamáhavejší okruh. Odbočka z modrej TZ pod Motúzkovou k začiatku trailu Malý Žiar vrch je čistý masaker – tlačenie cez ďžungľu popadaných stromov a ťažobný bordel. Vykúpením je výborné pojazdeníčko až do Kunerádu. Po oddychu v krčme ešte tvrdých 1000 v.m. hore naspäť na Veľkú lúku a zjazd k chate na Martinkách.

MTB okruh okolo Pienin

okorenený pojazdením na Lechnických trailoch. Griftof je úžasne vedený trail s nádhernými výhľadmi na Tri korunky.

Cyklotúra na Lysec

je krásny kopec nad Jasenskou dolinou. Poznali sme ho len zo zimného skialpu, teraz sme skúsili, ako to bude na bajku. Po skončení zvážnic síce nastupuje tvrdé tlačenie, ale zjazd z Lysca – to je už potom čistá nirvána…Na konci ešte zjazd trailom EN-V v bikeparku Jasenská dolina, ktorý sme si ale kvôli mokrému podkladu veľmi nevychutnali.

MTB zjazd z Kečky

k Hiadeľskému sedlu patrí k cyklistickým „must have“ pre neskutočne panoramatické výhľady . Tento rok sme to nedali štandardným „korytnickým“ severným okruhom, ale strihli sme to zo Slovenskej Ľupče cez lyžiarske stredisko Pleše.

Bicyklom Silickou planinou

hore-dole okolo 4 jaskýň.  Dve z nich (Silickú ľadnicuDomicu) sme si nenechali ujsť a boli to tie správne korenisté ingrediencie pre celú dlhú a krásnu túru.

Lakomerské singletraily a Kozlinec nad BB

Laskomer príjemne prekvapil prírodnými trailami bez „zbytočných“ umelých prekážok, podobne ako v Lechnici.Tie mi sedia skôr do bikeparkov s lanovkami, kam chodí úplne iná klientela. Tu si treba všetko poctivo odšliapať aj nahor. Výšľap po Koreňovke na Ravasky som zakončila peknými zjazdmi po trailoch Ravasky a Dlhý. Presun cez Banskú Bystricu bez konkrétneho cieľa mi príjemne spestril neznámy bajker zo ZV, ktorého som stretla na kľúčovej odbočke. Nasmerovanie na Kozlinec bol super počin. Zjazd z neho cez Mičinské lúky až do Vlkanovej nemal chybu.

Cez Vtáčnik na Sekaninské enduro traily

Okruh z Kamenca pod Vtáčnikom nás zaviedol na krásnu hrebeňovku s pikantnou turistickou odbočkou na vyhliadkové skaly Buchlova (bajky zostali uviazané o strom). Z vrcholu Vtáčnika zaujímavé znášanie bicyklov a skutočný „enduro“ kamenistý zjazd z Malej Homôlky po zelenej TZ na Vrvravu. Odtiaľ luxusný zjazdík trailom Hasičák až do doliny.

Cyklotrasy Krížna a Kremnické vrchy

Vďaka tým osvieteným, ktorí aspoň na tento veľko-fatranský vrchol povolili oficiálne cyklotrasy. Tých je, bohužiaľ, stále viac po cestných komunikáciách medzi smradiacimi autami a nebezpečnými vodičmi, ako v takomto teréne. Môj zjazd bol tento raz dlhý a viedol vyhliadkovým terénom po Kráľovu Studňu a ďalej po žltej TZ spočiatku technickým a neskôr pohodlným bicyklovaním až do Dolného Harmanca. Odtiaľ cez Kremnické vrchy až do Turca. Dlhý výlet.

MTB Sklenianske lúky

Nech bicyklujeme po pohorí Žiar v Turčianskej kotline ktoroukoľvek trasou, vždy si najradšej nechávame dojazd cez lúky nad Skleným. Vietor vo vlasoch a nádherné scenérie.

Humience

Zjazdy z hrebeňa Martinských holí sú zážitkom na všetky strany. Panoramatické výhľady, hôľny charakter krajiny a dávka adrenalínu – to sú charakteristiky, ktoré ich všetky spájajú. My sme k nim pridali ešte jednu ingredienciu – dvojkombináciu ferraty a bicykla. Chce to premyslieť logistiku, ale zážitok je potom dokonale komplexný: od Strání po Martinské hole ferratou, odtiaľ bicyklami na hrebeň a famóznym zjazdom cez Humience až dolu na Stráne. Krásny (aj keď poriadne mrazivý) záver sezóny rovno „na dušičky“.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Tamara Greksáková
Tamara Greksáková

Nadšená turistka, cykloturistka, horolezkyňa a skialpinistka, spoluzakladateľka slovenského festivalu Hory a mesto.

Articles: 4