Ako sa pripraviť na zimné bajkovanie?


Aj takéto krásne scenérie vám pripraví neskoré babie leto a jesenná i zimná bajkovačka. Vlastne, keď sa na tým zamyslím, jesenné treky mám ešte radšej, pretože zmiznú z ciest davy turistov a rekreantov a ostanú len skalní, ktorí bez pohybu na čerstvom vzduchu nemôžu byť. Podmienkou však je kvalitné oblečenie. Čo je teda podľa mňa základom pre príjemnú a komfortnú jazdu?

Nepreháňajte to s dĺžkou výjazdu

Za silného vetra a dažďa nejazdím. Ak je slnečno a sucho, kľudne môžete vybehnúť na hoďku, dve aj pri teplotách okolo bodu mrazu. Chce to len odhodlanie. Ak ste kvalitne oblečení, budete nadšení. Nepreháňajte to však z dĺžkou, ani intenzitou. Zima by mala byť obdobím kľudu, iba v regeneračnom tempe pretočte nohy, dĺžka max 40 kilometrov, trasa do dvoch hodín. A keď sa vrátite, hneď do sucha a do tepla.

Ako sa obliecť?

Základom je troj a viacvrstvové oblečenie. Úplne najdôležitejšia je spodná funkčná vrstva. Zabudnite na bavlnené tričká. Ak sa spotíte, budete s nepríjemným studeným vlhkom bojovať celú cestu. Nájdite si materiál ktorý hreje, ale najmä dobre odvádza vlhko do vyšších vrstiev oblečenia. Vlhko musí ísť od tela preč. Druhou najvýznamnejšou vrstvou je vrchná. Kvalitná membrána na vrchu, ktorá dýcha (prepúšťa pot von), ale ochráni vás proti prefúkaniu a vetru. Ak sa vám pri väčšej rýchlosti dostane vietor na upotené tričko, zapamätáte si to. Ostatné vrstvy sú tepelné. Navrstvite sa podľa počasia, radšej viac ako menej.

Nepríjemný pocit chladu ide od premrznutých prstov.

Ak máte tretry, nezabudnite, že väčšina z nich má vpredu štrbiny na odvetrávanie. Radšej ich prelepte, prekryte. Vhodné sú návleky a kvalitné ponožky. Tepelný komfort nôh je základ. Poradia vám v každom cykloobchode.

Tretry a rukavice

Zabezpečte si tiež celé rukavice. Tie s orezanými prstami sú vhodné na ochranu ruky pri páde. Teplo však musí byť práve na konci prstov. Rukavice musia byť teplé, pritom ohybné a veľmi jemné, aby ste mali dostatočnú kontrolu nad brzdami a preraďovaním. Bežne ich vyskúšam aj niekoľko druhov kým sa rozhodnem.

Čiapka alebo šatka pod helmu.

Osvedčili sa mi dva druhy. Zateplená čiapka alebo kukla na skutočne chladné počasie pod prilbu, ktorá má vpredu na čele windprotect materiál. Dôvod? Nesmú vám prechladnúť dutiny. Na jeseň je ideálna táto univerzálna šatka. Dá sa použiť rôzne:

Prilba a blikačky sú povinné.

Stmieva sa veľmi skoro a v pološere musíte byť videní. To, aby vás videli ostatní, je ešte dôležitejšie, než aby ste videli sami. Žlté sklá v okuliaroch vám zlepšia videnie v pološere.

Príjemné zimné jazdy.

Ako sa pripraviť na zimné bajkovanie? Ak máte podrobnejšie otázky, spýtajte sa. Rád odpoviem.

Peter

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322