Babia hora, aprílový výlet do zasneženej rozprávky

Babia hora je najvyšším bodom Oravských Beskýd. Nachádza sa priamo na slovensko-poľskej hranici a bol ceľom turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá v roku 2019. Pozri ciele.

Zimné turistické výstupy

Myslela som si, že zimné túry už skončili. V marci prišlo zase oteplenie, tak už som ani nedúfala. Ale keďže apríl býva bláznivý, zase trošku prisnežilo a primrzlo. Vietor v týchto dňoch bol dosť nepríjemný, ale na 1 deň sa počasie umúdrilo. Vyzeralo to na krásny slnečný deň, tak rýchlo vybaviť dovolenku a už len ísť. Urobili sme dobre.

Babia hora

V pláne bola hlavná a Malá Babia hora z Oravskej Polhory. Už zdola sme videli, že hore to vyzerá nádherne, celé v bielom. Trošku to pripomínalo Kráľovu hoľu, akurát tam chýbal ten vysielač. Tento masívny kopec vyzeral veru lákavo.

Išli sme po žltej značke zo Slanej vody, okolo Hájovne či Hviezdoslavovej horárne, nasledovali Štaviny atď. Cestička viedla lesom a čím vyššie sme boli, tým aj snehu pribúdalo. Stromy ako v Mrázikovi, krásne namrznuté, zasnežené. Hotová rozprávka.

Hrebeň Babej Hory
Hrebeň Babej Hory

Nie apríl, ale január

Ani neviem koľko nám trvalo kým sme vyšli hore, chodník prešlapaný nebol, snežnice ostali doma, ale bolo tam nádherne. Pravá zima. Ešteže mi napadlo zobrať aspoň návleky. Na vrchole Babej hory sme boli sami. Ale len chvíľku. Zrazu idem pozrieť a …

Vrcholovka Babia Hora
Vrcholovka Babia Hora

Ostala som zaskočená, akoby prišiel nejaký zájazd. 🙂 Poliaci. Tí presne vedeli kam ísť do závetria, poskladali sa okolo nás, a tak sme sa pomaličky pobrali ďalej.

Malá Babia hora

Ďalej už po červenej značke na Malú Babiu horu. Na Malej Babej Hore sme už boli sami. Pokochali sme sa ešte krásne zasneženou prírodou a šli dolu.

Týmto výletom sme ukončili zimné túry a teším sa ďalšie, ale už jarné, potom letné a jesenné …

Babia hora prekvapila. Aprílový turistický výstup ako uprostred januára. Príroda však prekvapuje v každom ročnom období.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 22