Biely kríž - turistické trasy/ cyklotrasy

Biely kríž – turistické trasy/ cyklotrasy

Väčšina cieľov smeruje z mesta von do prírody. Malé Karpaty. Cieľ Biely Kríž sme zvoli práve preto, aby sme vám dokázali, že aj v Bratislave a priľahlých Karpatských lesoparkoch môžete zažiť neskutočný adrenalín. 🙂

Malé Karpaty

síce nie sú veľmi vysoké, ale o to viac kopcovité. Ak nie ste z Bratislavy a chcete sa v Bratislavskom lesoparku a okolí Bieleho Kríža zorientovať, musíte poznať niektoré základné orientačné body: Kamzík s cvičnou lúkou, Železná studnička, horáreň Kačín, horáreň Krasňany, Biely kríž a tiež križovatky Červený Kríž, Tri duby, Spariská, Salaš, či Košariská. Biely Kríž leží na hrebeni medzi Račou, Borinkou, Lozornom a Sv. Jurom.

Biely kríž - turistické trasy/ cyklotrasy
Bratislavský lesopark

Spoľahlivo vás k nemu zavedie väčšina trás, a ako vizuálny kontakt poslúžia stĺpy vysokého vedenia, ktoré prechádzajú krížom cez Karpaty kúsok povedľa. Vidno ich zďaleka.

Doprava

Ak sa chystáte prísť autom a nepoznáte Bratislavu, doporučujem Vám auto odstaviť v mieste ubytovania a pohybovať sa integrovanou MHD. Je to oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie. Lístky MHD môžete využiť aj na krátke presuny vlakom v prímestských oblastiach. Nezabudnite, že do Bratislavy chodia vlaky. Veľa vlakov. Z celého Slovenska a ak si výlet dobre naplánujete, môžete využiť integrovanú hromadnú dopravu aj na presuny na lokálne stanice. ktoré sú východzím bodom všetkých túr.

Biely kríž - turistické trasy/ cyklotrasy
Železná Studnička
  • Vinohrady rýchliková zastávka, výstupné miesto na trasy z Ahoja, Krasňan a Rače
  • Železná studnička – lokálny prestup so zastávkou v srdci mestského lesoparku, priamo za Červeným mostom
  • Devínska nová Ves – lokálna zastávka ak chcete objaviť Devínsku kobylu, alebo rakúsky Schlosshof
  • Ak budete s bicyklom v Bratislave viac dní, je dobre vedieť že z Petržalskej stanice ide rýchly a super lacný spoj do Viedne. Za 16 eur hore, dole a bicykel grátis. Škoda toto nevyužiť.

Vráťme sa k Bielemu Krížu.  Lúčka s bufetom, ktorá sa stala za posledných pár rokov stredom všetkých turistických i cyklistických trás v Malých Karpatoch. Je jedno či ráno alebo večer, víkend alebo pracovný deň, leto alebo zima. Na Bielom Kríži to stále žije. Aj vďaka Včelínu, trochu rázovitej krčmičky a jej šéfom. Už povestné sa stali ich víkendové polievky, ktorých varenie sa stalo kultovou vecou nielen na Internete.

SAM1049
Sakra kopec – dlho utajované miesto nešťastia. Na mieste boli ľudia z Rače už pol hodiny po páde, no záchranári prišli až po 1,5 hodine…

Na internete je plno máp, rozhodne sa však oplatí investovať pár eur aj do tlačenej tu

Turistické trasy

Rača – Biely Kríž a späť

najmenej náročná krátka trasa (max 3 hod. hore dole.) Vyjdete z námestia od 3 zajacov, alebo z protismeru od kúpaliska- značené ako Rača Amfiteáter. Stále po modrej trase je to okruh. Turistický chodník vedie stále popri ceste až na Biely Kríž. Nemáte kam zablúdiť. Trasa vhodná pre úplných začiatočníkov.

Rača – Dračí Hrádok – Biely Kríž

Podstatne náročnejší je celý modrý okruh Rača – Dračí Hrádok – Biely Kríž okolo Borinky. Vyrazíte od Amfiteátra Rača vedľa kúpaliska (domáci radi poradia) a po modrej trase hor sa na Dračí hrádok a okruhom späť na Biely Kríž a Raču. Je to pohodová celodenná trasa. Z Borinky naspäť vás čaká príjemné stúpanie. 🙂 Pozor na otlaky.

Rača – Medené Hámre – Košariská

Ak chcete spoznať najkrajšie utajené kúty Bratislavskej časti Karpát, zvoľte zelenú trasu cez Červený Kríž a padákom popri potoku k Dračiemu hrádku. Možno objavíte aj jednu z posledných vandrovníckych chát, ktorú sa ešte podarilo ľuďom nezničiť. Pokračujete cez opustený kameňolom s desiatkami, skrytých starých štôlní a jaskýň,  ktoré v jarnom a jesennom opare pôsobia trochu sureálne. Miesto duchov uprostred hlavného mesta. Opusteným kameňolomom sa môžte dostať až na Košariská a pokračovať cez Prepadlé, Kozí chrbát až do Limbachu, alebo cez Salaš a Malý Javorník na Biely Kríž. Ale to už musíte mať trochu našľapané. Tak ako tak, mestská doprava to istí, a ak už nevládzete, spustite sa radšej späť do Borinky, oddýchnite si na zrúcanine hradu Pajštún a vráťte sa do Bratislavy spojom.

blank
Medené Hámre – Kameňolom

Pekná cesta – Biely Kríž

Štartovať môžete aj z Krasňan od Peknej cesty cez Tri duby alebo krížom cez vinohrady popri Krasňanskej priehrade. Vždy sa napojíte na značenú trasu. Hrebeňová asfaltka na Biely Kríž. Alebo z Ahoja nad Figarom cez stará kameňolom. Trasy su dobre značené.

Zo Železnej studničky

Ak chcete spoznať celý Bratislavský lesopark začnite na Železnej studničke pod červeným mostom alebo na Kamzíku.

Kamzík – Biely Kríž – Rača

Ak chcete spojiť menej turistiku s poznaním mesta skúste túto trasu. Na kamzík sa dostanete trolejbusom, ktorý vás vyvezie až na konečnú. Cvičná lúka je také nenáročné bufetové oddychové stredisko mešťanov. Určite si pozrite novú vyhliadkovú vežu, ktorú postavili pár sto metrov za televíznou vežou. Sú z nej pekné výhľady na mesto. Potom vám ostáva len pekná nenáročná prechádzka červenou trasou cez Chlmec a Tri duby na Biely Kríž. A odtiaľ po modrej dole do Rače. Nenáročná trasa, ktorá si však vyžiada svoj čas. Nachodíte niečo. 🙂

Biely kríž - turistické trasy/ cyklotrasy
Kamzík – Cvičná lúka

Cez Malý Slavín

Železná studnička – Malý Slavín – Biely Kríž – Rača.

Veľmi pohodová nenáročná trasa, ktorá vám ale s povinnými zastávkami zaberie celý deň. 🙂 V okolí železnej studničky je množstvo rybníkov a sádok, pri bývalej Snežienke je tiež lanovka, ktorá vás cez víkendy vyvezie až hore na Kamzík. Ale pozor. Kamzík je iný kopec a opačným smerom. Ak chcete zvládnuť Biely Kríž, cesta vedie presne opačným smerom. Trasu môžete alternovať aj cez horáreň Kačín, ku ktorej vedie cesta z Lamača. Trás je neúrekom a sú dobre značené. mestsé lesy sú plné turistov a bežcov, netreba sa báť spýtať.

Pre bežcov

So Železnej studničky na Biely kríž

je vytýčená pol maratónová trasa. Ak to chcete dať na Biely Kríž behom, Železná studnička s jej mierny stúpaním je na to ideálna.

Liga lanovka

Ako extra bonus sa môžete hecnúť a od Snežienky vybehnúť popod lanovku virtuálny pretek do kopca, ktorý voláme Liga Lanovka. 0,9 km so 180 m prevýšenia vás preverí. Tí najlepší to dávajú hore niečo nad 6 minút.

blank

Ak si chcete vyskúšať unikátny lesný samoobslužný bufet nezabudnite si to nasmerovať na Malú Baňu. Z nízkeho, zato celkom strmého kopca nad Račou (350 m.n.m.) získate nielen krásne výhľady na hrebeň Malých Karpát, ale spoznáte tiež Baťovník (botostrom, na ktorom rastú tenisky) Budeme radi, ak sa zapíšete do vrcholovej knihy a odfotíte sa pri vrcholovom kríži, ktorý tu osadila partia turistických nadšencov.

Cyklotrasy

Úplne samostatnou kapitolou Malých Karpát sú cyklotrasy. Je to doslova cyklistický raj. Či už jazdíte cesťák, XC, alebo downhill v Karpatoch si užijete. Ak preferujete bezpečnosť a asfalt odporúčame tieto trasy:

Železná studnička – Biely Kríž

najľahšia trasa s miernym stúpaním a pri Spariskách odbočíte na Biely Kríž. Nenáročne sa môžete vrátiť späť. Tento výlet môžete kľudne absolvovať aj s deťmi. Nič náročné. ale ak si dáte tempo …. 🙂

Medené Hámre okruh

Na záhorskej strane sa môžete spustiť aj ďalšími trasami. Cez Malý Javorník a Salaš na Košariská a odtiaľ cez Medené Hámre na Borinku (horšia, ale zjazdná cesta) alebo na Lozorno a okolo priehrady do dediny. Pokračovať môžete na Devínske jazero a Devín, otvoríte si tak smer na rakúsky Schlosshof.

Výstupy z Račianskej strany sú strmšie:

Povestné Račianske Mortirollo tu sa jazdí aj každoročne Račianska časovka do vrchu začína v Rači pri amfiteátri a končí na Bielom Kríži.

Ďalšie trasy cez Peknú cestu a z námestia Rače, od Troch zajacov sú o poznanie miernejšie, ale o dosť strmšie než od Železnej studničky. Ak máte problém so šľiapaním do kopca odporúčame Vám radšej štart na ŽS a koniec niekde pri Rači. Všetky smery sú dostupné aj MHD. Rád by som tiež upriamil pozornosť na nenápadnú cestičku, ktorá traverzuje medzi Račou a Karpatmi a končí pri Krasňanskej horárni.

blank
Jurské jazero Malé Karpaty

Okruh Jurava

Pekný nenáročný okruh si tiež spravíte, ak si vyšliapnete kdekoľvek z Rače (Pekná cesta, Amfik, 3 zajace) a cez Malý Javorník to potiahnete na Salaš, Starý hrad až do Svätého Jura, odkiaľ ide pohodová cyklotrasa popod vinice späť do Rače.

Všetky trasy sú asfaltové a zdoláte ich cesťákom. Značenie skvelé, cyklistov aj bufetov všade veľa, nemali by ste zablúdiť. Samozrejme všetky z uvedených trás môžete absolvovať aj na horskom bicykli.

MTB

Celý lesopark je pretkaný krížom krážom cyklotrasami s oficiálnym značením. Ako štartovacie body opäť slúžia Železná studnička, Kamzík, Ahoj, Pekná cesta, Rača. Väčšinou sa cyklotrasy vinú povedľa asfaltovej cesty. Nebojte sa experimentovať. V Bratislavskom lesoparku je problém zablúdiť a medvede, ani iné nebezpečné zvery, okrem nenásytných bufetárov nehrozia. 🙂

Okrem oficiálneho značenia vzniklo v Karpatoch množstvo technických single trailov. Napr. Skala trail, Biely Kríž trail, Cerová dráha a viac… treba však vedieť, že tieto trasy už vyžadujú istý stupeň náročnosti a nie sú vhodné pre začiatočníkov. Ak chcete vedieť viac treba trochu pobrowsovať po internete, alebo napíšte. Radi poradíme.

Biely Kríž a Krasňanský trail

Trail Biely Kríž

Krasňanský trail

Trasy GPX

Pre inšpiráciu si stiahnite niekoľko gpx trekov okolo Bieleho Kríža:

Kam v okolí

  • Ak ste na bajku a nepotrebujete kopce skúste si dať na Bratislavskej hrádzi obrátku po Múzeum moderného umenia Danubiana. Stojí to za to.
  • Ak máte radi pamiatky, zvezte sa do Devínskej Novej Vsi a sadnite na bicykel. Môžete si dať okruh cez most “Chucka Norrisa” až na rakúsky zámok Schlosshof. Autom sa tam tiež dostanete cez Hainburg.
  • Ak beháte skúste si zabehnúť Bratislavské mosty. Tí najlepší to robia za 34 minút. >>>
  • Krásne vychádzky zažijete tiež na Devíne a Devínskej Kobyle. Pozrite si tiež Sandberg. Krásne výhľady.

Ak prídete do Bratislavy aj s deťmi počas prázdnin a chcete zohnať cenovo prístupné ubytovanie, väčšina internátov (Mladá Garda, Bernolák) ponúka za pár eur celkom rozumné ubytovanie. Nejazdite autom, využívajte integrovanú MHD.

cover photo: Pišta Kollárik, youtube

Ubytovanie

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

4 komentáre na “Biely kríž – turistické trasy/ cyklotrasy

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok