Bystrický trojboj – cyklovýlet na 3 vrcholy v okolí Banskej Bystrice

Jazdím v okolí Banskej Bystrice dlhé roky a od istej doby som si začínal užívať hlavne stúpania. Medzi moje obľúbené miesta tak patrili Panský Diel (1100 m.n.m.), Skalka (1231 m.n.m.) a hlavne Krížna (1574 m.n.m.). Všetky sú v dosahu 10 až 30 km od mesta, človek sa veľakrát motal po okolí, prípadne prepojil do výletu dve z týchto miest, ale nikdy som nemal odvahu absolvovať všetky tri v jeden deň.

Až v roku 2015 som prostredníctvom aplikácie Strava spoznal portugalského cyklistu, ktorý sa zrazu objavil v našich bystrických segmentoch. Motivačné slovo dalo slovo, a zrazu sme jazdili spolu a robil som mu sprievodcu na trasách okolo mesta. Strávil tu pracovne niekoľko týždňov, a postupne som mu ukázal aj tieto miesta. No a práve jednou z trás, ktorú napokon absolvoval už bezomňa bol trojboj – keď zdolal všetky vrcholy za deň.

Takže keď to zvládne nejaký chlapík z “dolniakov” (veď v Lisabone nemajú kopce), prečo by som to nedal aj ja. Trvalo mi takmer rok, keď som sa koncom augusta 2016 rozhodol túto trasu absolvovať. Trasa však nie je nijak pevná, ja som trojboj absolvoval aj tri nasledujúce roky a vyberal som nové cestičky, ako spojiť celú trasu do parádneho celodenného výletu na dvoch kolesách. A aj keby náhodou došli sily, alebo sa pokazí počasie, z každého vrcholu sa klesá do doliny a tak je možné výlet kedykoľvek ukončiť.

Tu sú teda moje alternatívy z jednotlivých rokov, uvádzam tiež zaujímavé miesta na každej trase a vy si tak môžete vybrať a pospájať vlastnú trasu.

 

2016 – Skalka – Krížna – Panský diel

102 km, nastúpané nad 3000 metrov na hardtail Radon

Z Banskej Bystrice som vyštartoval 10 kilometrov po rovinke smer Badín, kde som odbočil na asfaltový presun cez Badínsky prales. Vystúpať na Tri Kríže, odtiaľ popod Zlatú studňu až na vrchol k vysielaču na Skalke.

Po malom osviežení prebehnem cez zjazdovku a smerujem pozrieť v tej dobe ešte zasypaný Gorgelyho tunel a pokračujem ďalej až na Králické sedlo. Odtiaľ nasleduje zjazd postupne cez Kordíky a dolinu Cenovo až do Harmanca k vodnému mlynu.

Nasleduje stúpanie na druhý vrchol, najskôr asfaltový presun popri Harmaneckej jaskyni a pokračujem prístupovou cestou cez Zalámanú dolinu k hotelu Kráľova studňa. Verte tomu, že tu káva a koláčik chutí najlepšie, zaslúžená odmena a hlavne motivácia pokračovať ešte pár kilometrov až na Krížnu.

Následne zjazdík cez Rybovské sedlo a osadu Rybô (alebo tiež nazývané Rybie) až do Jelenca. Tu sa pripravte na poriadne vytrasenie rúk a všetkých častí tela hlavne v hornej časti, ale tie výhľady stoja za to.

Z Dolného Jelenca sa spustím po hlavnej ceste až na Staré Hory, kde pri kostole začína stúpanie smer Piesky, cez Sedlo Dolný Šturec až k rekreačnému stredisku Šachtička. Odtiaľ je to na posledný vrchol Panský diel už len pár kilometrov.

Dobojované, zostáva len zjazdiť do mesta, buď asfaltkou, alebo lesným zjazdom nad Sásovú.

2017 – Panský diel – Krížna – Skalka

93 km, nastúpané nad 3000 metrov na fulle Canyon

Tento rok, znova na konci augusta, to skúšam v opačnom smere, aj keď tušim, že to bude náročnejšie. Z Banskej Bystrice vyrážam nad Sásovú, lúkami ponad lyžiarske stredisko Selce-Čachovo až k rekreačnému stredisku Šachtička, a hneď aj na Panský diel.

Rýchly návrat k hotelu Šachtička a pokračujem veľmi obľúbenou trasou s výhľadmi cez Sedlo Dolný Šturec smerom k bunkru Mor ho, okolo Jelenskej skaly a zjazdom k nádrži Jelenec.

Len krátky presun cez hlavnú cestu a pokračujem stúpaním cez osadu Rybô až na Rybovské sedlo a na vrchol na Krížnu. Verte, že stúpanie z tejto strany v horúce letné dni je oveľa náročnejšie.

Zjazd z Krížnej na hotel Kráľova studňa a klasicky cez Zalámanú dolinu (ale je tu aj alternatíva k Panskej kolibe a potom cez Bystrickú dolinu až do Harmanca) až k parkovisku pri Harmaneckej jaskyni, kde sa posilňujem v Reštaurácii čierna ovca pred posledným stúpaním.

Od reštaurácie sa vrátim sto-dvesto metrov späť k otočke autobusov a odbočujem do doliny smer Svrčinník, resp. Štefanka, odtiaľ je to na skok nad Kordíky. Ešte pred dedinou za rampou ale odbočujem na kordícku zvažnicu a pokračujem na Kordické sedlo. Odtiaľ už pokračuje jednoduchšie stúpanie znova okolo Gorgelyho tunelu a cez Václavák až na Skalku.

Dobojované, smerom dole už je to jednoduchšie, na výber niekoľko trás, ale pomaly sa stmieva. Najradšej by som volil zjazd cez Hornú roveň a prales Horná skala až na Horné Pršany. Na tejto trase sú tiež zaujímavé Ľadové diery (Mraznica), anomália kde spod kameňov aj v najteplejšom lete vychádza na povrch ľadový vzduch. Pre krátkosť času pokračujem najkratšou cestou domov, priamo cez Králiky po asfaltke do Banskej Bystrice.

2018 – Skalka – Krížna – Panský diel

90 km, nastúpané nad 3000 metrov na fulle Canyon

Skalka - Krížna - Panský diel

Blížil sa koniec augusta, čo znamenalo moj tretí pokus o trojboj. Tentoraz mám prvýkrát aj parťáka, bývalého spolužiaka zo strednej školy spred 20 rokov, s ktorým sa takto stretáme na bicykloch snáď prvýkrát. Stúpame z Banskej Bystrice na Suchý Vrch, odtiaľ k jazeru Mútne smerom na Králiky. Zjazdovkou hore pod Zlatú Studňu až na Skalku.

Bez prestávky pokračujeme kombináciou predošlých ročníkov, popri Gorgelyho tuneli (ten už je cca odvtedy znova zrekonštruovaný a prejazdný) na Kordícke sedlo, odtiaľ sa nad Kordíkmi odpájame smer Štefanka a klesáme k hlavnej ceste nad Čiernou ovcou.

Stúpame Zalámanou dolinou k Hotelu Kráľova studňa, keď už parťákovi dochádzajú sily.

Bojujeme spolu, dopĺňame sily v hotelovej reštaurácii a vyšplháme sa na Krížnu. Zjazd je povinná jazda cez Rybovské sedlo a Rybô až do Jelenca.

Z doliny pokračujeme popri jelenskej nádrži opačne ako som šiel minulý rok, najskôr stúpanie pod Jelenskú skalu a potom už pohodové zvážnice až k Šachtičke kde sme znova našli nejaké sily. Chvíľa váhania, ale samozrejme sme dotiahli z posledných síl aj na Panský diel. Hotovo.

2019 – Skalka – Krížna – Panský diel

90 km, nastúpané nad 3000 metrov premiérove na fulle Canyon CF

Tento ročník mal namále, leto prešlo a ja som po dvoch dovolenkách nejak v auguste nestihol naplánovať trojboj, ešte aj bicykel som predal. Našťastie v polovici septembra boli podmienky stále dobré a prišiel nový bicykel. Aj keď som už pomaly strácal formu, skúsil som to znova, na novom to bola výzva. Na opačnú trasu nebol čas, dni už sú kratšie a tak vyrážam rýchlym presunom po asfaltke na Králiky, zjazdovkou pod Zlatú studňu a na Skalku.

Čas veľmi dobrý, prvýkrát si to za tie roky nasmerujem cez Gorgelyho tunel a prudkým zjazdom ponad Chatu nad Tajovom prichádzam na Kordíky. Odtiaľ známy zjazd dolinou Cenovo až do Harmanca.

Nevymýšľam žiadne zmeny a vydám sa na najpohodovejšie stúpanie Zalámanou dolinou k hotelu Kráľova studňa a po hrebeni na Krížnu. Rozmýšľam ale, ža nabudúce musím smerom hore zakomponovať stúpanie po starej ceste na Šturec a až odtiaľ na Kráľovu studňu.

Ani smerom dole už takto takmer po sezóne nerobím zmeny, prvýkrát testujem nový stroj a pruží to jedna radosť cez Rybovské sedlo a Rybô až do Jelenca. Znova skratka po hlavnej ceste na Staré Hory a mierim na Piesky. Cestou prvýkrát objavujem novo-označený banícky chodník a tiež sprístupnenú štôlňu.

Zostáva pár kilometrov na Šachtičku, kde v kolibe konečne zjem halušky a zapijem kofolou. Pár minút zničený zvažujem, či mi za to stojí potrápiť sa ešte tých 200 výškových. Samozrejme! O pol hodinu mám vyhraté, a sledujem zhora z Panského dielu Banskú Bystricu.

S kým sa stretnem v auguste 2020 na piatom ročníku?

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Matej Melicher
Matej Melicher

Náruživý cyklista, cykloturista, cestovateľ a občasný bloger :-)

Articles: 20