Červený kláštor, Pieniny
Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy

Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy

by

Pieninský národný park je národný park na severnom Slovensku. Nachádza sa v západných Pieninách pri hranici s Poľskom. Je to najmenší národný park na Slovensku, ale pokračuje oveľa rozsiahlejším parkom na Poľskej strane na druhej strane Dunajca, kam vás chceme práve poslať.

Je známy predovšetkým vďaka prielomu rieky Dunajec, ktorý patrí medzi známe raftingové a pltnícke lokality. Park ponúka tradičný folklór a architektúru, hlavne obec Červený Kláštor a múzeum národnej kultúry.

Červený kláštor je jedinečný kultúrno-historický objekt zasadený do prekrásnej pieninskej prírodnej scenérie pod majestátnym vrchom Tri koruny. Červený kláštor je spojený s mníchom Cypriánom, ktorý bol známy pestovaním rôznych liečivých bylín. Rozsiahly herbár, ktorý zostavil, patrí k lekárnickej expozícii. Pred vchodom do kláštora je chránený lipový park.

MTB cyklistom zas chceme predstaviť Lechnické singletraily. Pozývame pojazdiť si po dvoch trailoch s názvami „GRIFTOF“ a „ŠPICA“.

foto: reštartnisa, bigstockphoto, singletrails Lechnica

Doprava

Vlakmi ZSSK sa dostanete z Popradu Tatry osobným vlakom na Podolínec, cez Vyšné Ružbachy na Starú Ľubovňu. Odtiaľ pokračujete bicyklom alebo autobusom cez Pieninský park na Červený Kláštor.

Na Červený Kláštor sa autom najlepšie dostanete cez cestu zo Spišskej Belej cestou 542 cez Slovenskú Ves a Matiašovce. Táto trasa je tiež slušná výzva svojimi priesmykmi pre cestných cyklistov.

Ubytovanie, gastro, kam v okolí

Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy

V okolí Pienin a Červeného kláštora nájdete viacero reštaurácií, hotelov i penziónov. Ak ste s deťmi, určite si nedajte ujsť splav Dunajca plťami.

Naše tipy

Turistické trasy

Pieniny mapa

Slovenská strana Pienin

Chodník popri Dunajci

Najpohodovejšia turistická vychádzka chodníkom  popri Dunajci. Nenáročné, zážitkové pre rodiny s deťmi a lenivcov. Pozor vyhnite sa hlavnej sezóne. Ak idete s deťmi zažite aj plte. Deti vám to nezabudnú. 🙂

Dunajec – Lesnica – Pod Plašnou – Haligovce

Štartujete v Červenom Kláštore po  červenej trase popri Dunajci až po ústie Lesnického potoka. Napojíte sa na  modrú značku až po osadu Lesnica, kde zvolíte  zelenú trasu, ktorá vás prevedie okolo Haligovských skál až do obce Haligovce. Odtiaľ pokračujete po ceste okolo Goralského dvora 3 km trasou späť do Červeného kláštora.

Dunajec  – Lesnica – Cerla

Nenáročný okruh ako v predošlej trase  popri Dunajci až po Lesnicu, kde však pokračujete Ďalej po modrej značke, ktorá vás dovedie až do sedla Cerla, odkiaľ sa vám otvoria nádherné výhľady na Tri Koruny. Po červenej trase  pokračujete ďalej na Červený Kláštor.

Dunajec – Huta – Targov

Krátka ale strmá. Aj tak sa dá nazvať  žltá trasa z Huty na Targov.Štartuje zhruba v tretine chodníka popri Dunajci a skráti túru na polovicu.

Všetky trasy na Slovenskej strane sú relatívne nenáročné s krásnymi výhľadmi a bezpečné.

Poľská strana Pienin

Tri Koruny okruh (Trzy Korony)

Trasa štartuje na Slovenskej strane pri Červenom Kláštore na moste, odkiaľ pokračujete  žltou značkou cez Podlažce na priesmyk Szopka, kde sa napojíte na  modrú trasu cez Tri Koruny na Kosarzyska a po  zelenej okruh ukončite popod Tri Koruny na Podlažce a Červený Kláštor.

Prechod Poľskými Pieninani

Po  modrej „chrbtovej“ trase prejdete cez Tri Kopce, priesmyk Sopka, Tri Koruny, Košariská Bajkow grúň a Sokolicu až k Lesnickému potoku. Táto trasa je asi najkrajšia, je však dosť náročná a odporúčame prispôsobiť jej dĺžku schopnostiam a ondícii. Každopádne riešte dopravnú logistiku. Obojstranne naozaj dosť náročné. Trasu je možné rôzne vykombinovať.

Ak ste milovník krásnych túr, poľskú stranu Pienin rozhodne neobíďte. Túry sú náročnejšie, ale nádherné.

A mimochodom v Pieninách sa aj veľa lozí. 🙂

Pieniny (PIENAP / Pieniński Park Narodowy):

Tri koruny (Trzy Korony), poľská modrá značka
Pieninki, Sokola Perć (Sokolia prť), poľská modrá a zelená značka
Vysoké skalky (Wysokie Skałki), poľská modrá značka

Cyklotrasy

Lechnica trails

V Lechnici Vám chceme predstaviť dva pekné singletraily s názvami „GRIFTOF“ a „ŠPICA“.

Predpokladáme, že ich zjazdenie bude to najkrajšie, čo v Pieninách pre MTB nájdete

Ukážka singletrailov:

  1. trail1: Griftof
  2. trail2: Špica

Okolo Dunajca

Chodníkom popri Dunajci po červenej značke až po ústie Lesnického potoka, kde pokračujete okruhom cez Lesnicu späť do Ćerveného Kláštora.

Szczawnica trails

Bike park na Poľskej strane Pienin Vás svojimi trasami a možnosťami doslova uštve. Takto si predstavujeme MTB nirvánu 🙂

Prehľad trás tu

foto: reštartnisa, bigstockphoto, singletrails Lechnica

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Pieniny poskytujú civilizáciu, nádherné prostredie a turistické vyžitie, dajú však kondične zabrať.Slovenská strana ponňuka skôr príjemné nenáročné prechádzky. Ak pôjdete na dlhšiu túru najmä po poľskej strane určite nepodceňte počasie a výbavu.(pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

video: youtube

Mapy a značenie:
Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať na online hikeplanner:
Printové verzie turistických máp nájdete tu:

Odporúčané trasy sú dobre značené. Ste v total civilizácii s krásnym prostredím a prevýšeniami. Pozor na peňaženky. Ste v exponovanej turistickej oblasti a nástrahy v podobe bufetov a suvenírov sú na každom rohu. 🙂

Poznáte lepšie trasy? Máte užitočné rady?
Podeľte sa. Dajte nám vedieť na mail alebo v diskusii. Pomôžete nám a my Vás odmeníme.

7 KOPCOV 3 JAZERÁ 2019
4. ročník turistickej a cykloturistickej výzvy práve štartuje. Pozrite si CIELE A PROPOZÍCIE

Výzva 7 kopcov 3 jazerá 2019 je celoročná. Po svojich, na bajku alebo s rodinou. Sľubujeme veľa pohybu, živú komunitu a krásne zážitky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *