Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy

Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy

Pieninský národný park je národný park na severnom Slovensku. Nachádza sa v západných Pieninách pri hranici s Poľskom. Je to najmenší národný park na Slovensku, ale pokračuje oveľa rozsiahlejším parkom na Poľskej strane na druhej strane Dunajca, kam vás chceme práve poslať.

Je známy predovšetkým vďaka prielomu rieky Dunajec, ktorý patrí medzi známe raftingové a pltnícke lokality. Park ponúka tradičný folklór a architektúru, hlavne obec Červený Kláštor a múzeum národnej kultúry.

Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy
Plte na prielome Dunsjca

Červený kláštor je jedinečný kultúrno-historický objekt zasadený do prekrásnej pieninskej prírodnej scenérie pod majestátnym vrchom Tri koruny. Červený kláštor je spojený s mníchom Cypriánom, ktorý bol známy pestovaním rôznych liečivých bylín. Rozsiahly herbár, ktorý zostavil, patrí k lekárnickej expozícii. Pred vchodom do kláštora je chránený lipový park.

MTB cyklistom zas chceme predstaviť Lechnické singletraily. Pozývame pojazdiť si na troch trailoch Griftof, Špica a Gvizd.

Doprava

Vlakmi ZSSK sa dostanete z Popradu Tatry osobným vlakom na Podolínec, cez Vyšné Ružbachy na Starú Ľubovňu. Odtiaľ pokračujete bicyklom alebo autobusom cez Pieninský park na Červený Kláštor.

Na Červený Kláštor sa autom najlepšie dostanete cez cestu zo Spišskej Belej cestou 542 cez Slovenskú Ves a Matiašovce. Táto trasa je tiež slušná výzva svojimi priesmykmi pre cestných cyklistov.

Ubytovanie, gastro, kam v okolí

Severný spiš pieniny ubytovanie tipy

Turistické trasy


Pieniny mapa

Slovenská strana Pienin

Chodník popri Dunajci

Najpohodovejšia turistická vychádzka chodníkom  popri Dunajci. Nenáročné, zážitkové pre rodiny s deťmi a lenivcov. Pozor vyhnite sa hlavnej sezóne. Ak idete s deťmi zažite aj plte. Deti vám to nezabudnú. 🙂

Dunajec – Lesnica – Pod Plašnou – Haligovce

Štartujete v Červenom Kláštore po  červenej trase popri Dunajci až po ústie Lesnického potoka. Napojíte sa na  modrú značku až po osadu Lesnica, kde zvolíte  zelenú trasu, ktorá vás prevedie okolo Haligovských skál až do obce Haligovce. Odtiaľ pokračujete po ceste okolo Goralského dvora 3 km trasou späť do Červeného kláštora.

Dunajec  – Lesnica – Cerla

Nenáročný okruh ako v predošlej trase  popri Dunajci až po Lesnicu, kde však pokračujete Ďalej po modrej značke, ktorá vás dovedie až do sedla Cerla, odkiaľ sa vám otvoria nádherné výhľady na Tri Koruny. Po červenej trase  pokračujete ďalej na Červený Kláštor.

Dunajec – Huta – Targov

Krátka ale strmá. Aj tak sa dá nazvať  žltá trasa z Huty na Targov.Štartuje zhruba v tretine chodníka popri Dunajci a skráti túru na polovicu.

Všetky trasy na Slovenskej strane sú relatívne nenáročné s krásnymi výhľadmi a bezpečné.

Poľská strana Pienin

Tri Koruny okruh (Trzy Korony)

Trasa štartuje na Slovenskej strane pri Červenom Kláštore na moste, odkiaľ pokračujete  žltou značkou cez Podlažce na priesmyk Szopka, kde sa napojíte na  modrú trasu cez Tri Koruny na Kosarzyska a po  zelenej okruh ukončite popod Tri Koruny na Podlažce a Červený Kláštor.

Prechod Poľskými Pieninani

Po  modrej “chrbtovej” trase prejdete cez Tri Kopce, priesmyk Sopka, Tri Koruny, Košariská Bajkow grúň a Sokolicu až k Lesnickému potoku. Táto trasa je asi najkrajšia, je však dosť náročná a odporúčame prispôsobiť jej dĺžku schopnostiam a ondícii. Každopádne riešte dopravnú logistiku. Obojstranne naozaj dosť náročné. Trasu je možné rôzne vykombinovať.

Ak ste milovník krásnych túr, poľskú stranu Pienin rozhodne neobíďte. Túry sú náročnejšie, ale nádherné.

Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy

A mimochodom v Pieninách sa aj veľa lozí. 🙂

Pieniny (PIENAP / Pieniński Park Narodowy):

Tri koruny (Trzy Korony), poľská modrá značka
Pieninki, Sokola Perć (Sokolia prť), poľská modrá a zelená značka
Vysoké skalky (Wysokie Skałki), poľská modrá značka

Pieniny zhora

Krásne letecké zábery ponad Pienniský park

Mountain Lovers

Prežite zjazd lechnickým trailom

Cyklotrasy

Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy
Cyklochodník prielom Dunajca

Lechnica trails

Singletrails Lechnica je sieť horských cyklochodníkov v srdci Pieninského národného parku. Pri jazdení po nich budete obdarený nádherným výhľadom na najnavštevovanejší vrch Pienin Tri Koruny. V prevádzke sú tri trate, z čoho sú dve trate rodinného typu GRIFTOF (9 km), ŠPICA (5 km) a jedna náročná trať GVIZD (1,3 km) je určená len skúseným zjazdárom. Názvy tratí sú odvodené od najvyšších vrcholov, cez ktoré tieto trasy prechádzajú. Čo sa týka náročnosti, tak okruhy GRIFTOF a GVIZD boli stavané predovšetkým ako vyhliadkové okruhy pre rodiny, i keď aj zdatní jazdci si prídu v určitých pasážach na svoje. Z obidvoch okruhov sú nádherné výhľady na Tri koruny, Haligovské skaly a Belianske Tatry. Špecifický je výšľap na okruhu GRIFTOF, ktorí všetci návštevníci považujú za TOP výšľap nielen na Slovensku, ale v širokom okolí.

Viac o Lechnických singletrailoch.

Ukážka singletrailov:

  1. trail1: Griftof
  2. trail2: Špica

Cyklostopy Ľubovňa

Ak by vám bolo málo, navštívte neďaleké Cyklostopy pod hradom Ľubovňa. Môžete tu nájsť viac ako 12 km singletrailov, ktoré dopĺňa hustá sieť cykloturistických trás rôznych náročností. Názvy jednotlivých singletrailov sú inšpirované zvieratami žijúcimi v okolitom regióne a aj samotný výber názvu už čo to napovedá o charakteristike každého singletrailu. Zajazdiť si môžete na Vlčej, Srnčej, Jelenej, Medvedej, Rysej, Diviačej, Líščej a Jazvečej stope. Po poslednom rozšírení Cyklostôp o nové trate si oblasť získava stále väčšiu pozornosť medzi MTB bajkermi. Viac info

Okolo Dunajca

Chodníkom popri Dunajci po červenej značke až po ústie Lesnického potoka, kde pokračujete okruhom cez Lesnicu späť do Ćerveného Kláštora.

Cyklotrasy Severný Spiš a Pieniny

Kompletný prehľad Cyklotrás v oblasti Severného Spiša a Pienin

Szczawnica trails

Bike park na Poľskej strane Pienin Vás svojimi trasami a možnosťami doslova uštve. Takto si predstavujeme MTB nirvánu 🙂

Prehľad trás tu

Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy
Lechnické traily

foto: reštartnisa, bigstockphoto, singletrails Lechnica

Kam v okolí

Červený kláštor

Ubytovanie

Naše tipy na ubytovanie v okolí podľa najlepších zákazníckych hodnotení z viac ako 4500 chát, chalúp, penziónov Hauzi I Ubytovanie na Slovensku.

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Pieniny poskytujú civilizáciu, nádherné prostredie a turistické vyžitie, dajú však kondične zabrať.Slovenská strana ponňuka skôr príjemné nenáročné prechádzky. Ak pôjdete na dlhšiu túru najmä po poľskej strane určite nepodceňte počasie a výbavu.(pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

Mapy a značenie:

Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Odporúčané trasy sú dobre značené. Ste v total civilizácii s krásnym prostredím a prevýšeniami. Pozor na peňaženky. Ste v exponovanej turistickej oblasti a nástrahy v podobe bufetov a suvenírov sú na každom rohu. 🙂

PIENINY

ďalšie články a inšpirácie
Lechnické singletraily: cyklonirvána Severného Spiša

Lechnické singletraily: cyklonirvána Severného Spiša

GPX trasy Griftof Špica Gvizd Malá obec v srdci Severného Spiša začala bicyklovaťLechnické singletrailyIba kúsok od Červeného Kláštora s nádhernými pohľadmi na Tri koruny Pienin. Príbeh…

Vlakom a bicyklom na Červený kláštor

Vlakom a bicyklom na Červený kláštor

Zoberieš bajk, sadneš na IC vlak do Popradu a odtiaľ osobákom do Starej Ľubovne. Dáš pizzu, spustíš dve, tri Ľubovnianske cyklostopy a stade cez Kamienku…

Singletrails Lechnica, Pieniny

Singletrails Lechnica, Pieniny

Singeltrails Lechnica – najväčší singletrailový rezort na Slovensku – 15 km trialov. Singletrails Lechnica je sieť horských cyklochodníkov v srdci Pieninského národného parku. Pri jazdení…


7 KOPCOV 3 JAZERÁ

ZSSK RESTART CHALLENGE

6. ročník práve štartuje. 10 tipov na skvelý výlet a turistiku po Slovensku. Po svojich, na bicykli alebo s rodinou.

Pozrite si zoznam cieľov a trás pre 6. ročník. Kliknutím na cieľ sa zobrazia trasy.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ďalšie články autora