Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy

Červený kláštor, Pieniny- turistické trasy/ cyklotrasy

Pieninský národný park je národný park na severnom Slovensku. Nachádza sa v západných Pieninách pri hranici s Poľskom. Je to najmenší národný park na Slovensku, ale pokračuje oveľa rozsiahlejším parkom na Poľskej strane na druhej strane Dunajca, kam vás chceme práve poslať.

Je známy predovšetkým vďaka prielomu rieky Dunajec, ktorý patrí medzi známe raftingové a pltnícke lokality. Park ponúka tradičný folklór a architektúru, hlavne obec Červený Kláštor a múzeum národnej kultúry.

Červený kláštor je jedinečný kultúrno-historický objekt zasadený do prekrásnej pieninskej prírodnej scenérie pod majestátnym vrchom Tri koruny. Červený kláštor je spojený s mníchom Cypriánom, ktorý bol známy pestovaním rôznych liečivých bylín. Rozsiahly herbár, ktorý zostavil, patrí k lekárnickej expozícii. Pred vchodom do kláštora je chránený lipový park.

MTB cyklistom zas chceme predstaviť Lechnické singletraily. Pozývame pojazdiť si po dvoch trailoch s názvami „GRIFTOF“ a „ŠPICA“.

foto: reštartnisa, bigstockphoto, singletrails Lechnica

Doprava

Vlakmi ZSSK sa dostanete z Popradu Tatry osobným vlakom na Podolínec, cez Vyšné Ružbachy na Starú Ľubovňu. Odtiaľ pokračujete bicyklom alebo autobusom cez Pieninský park na Červený Kláštor.

Na Červený Kláštor sa autom najlepšie dostanete cez cestu zo Spišskej Belej cestou 542 cez Slovenskú Ves a Matiašovce. Táto trasa je tiež slušná výzva svojimi priesmykmi pre cestných cyklistov.

Ubytovanie, gastro, kam v okolí

Severný spiš pieniny ubytovanie tipy

V okolí Pienin a Červeného kláštora nájdete viacero reštaurácií, hotelov i penziónov. Ak ste s deťmi, určite si nedajte ujsť splav Dunajca plťami.


Turistické trasy

Pieniny mapa

Slovenská strana Pienin

Chodník popri Dunajci

Najpohodovejšia turistická vychádzka chodníkom  popri Dunajci. Nenáročné, zážitkové pre rodiny s deťmi a lenivcov. Pozor vyhnite sa hlavnej sezóne. Ak idete s deťmi zažite aj plte. Deti vám to nezabudnú. 🙂

Dunajec – Lesnica – Pod Plašnou – Haligovce

Štartujete v Červenom Kláštore po  červenej trase popri Dunajci až po ústie Lesnického potoka. Napojíte sa na  modrú značku až po osadu Lesnica, kde zvolíte  zelenú trasu, ktorá vás prevedie okolo Haligovských skál až do obce Haligovce. Odtiaľ pokračujete po ceste okolo Goralského dvora 3 km trasou späť do Červeného kláštora.

Dunajec  – Lesnica – Cerla

Nenáročný okruh ako v predošlej trase  popri Dunajci až po Lesnicu, kde však pokračujete Ďalej po modrej značke, ktorá vás dovedie až do sedla Cerla, odkiaľ sa vám otvoria nádherné výhľady na Tri Koruny. Po červenej trase  pokračujete ďalej na Červený Kláštor.

Dunajec – Huta – Targov

Krátka ale strmá. Aj tak sa dá nazvať  žltá trasa z Huty na Targov.Štartuje zhruba v tretine chodníka popri Dunajci a skráti túru na polovicu.

Všetky trasy na Slovenskej strane sú relatívne nenáročné s krásnymi výhľadmi a bezpečné.

Poľská strana Pienin

Tri Koruny okruh (Trzy Korony)

Trasa štartuje na Slovenskej strane pri Červenom Kláštore na moste, odkiaľ pokračujete  žltou značkou cez Podlažce na priesmyk Szopka, kde sa napojíte na  modrú trasu cez Tri Koruny na Kosarzyska a po  zelenej okruh ukončite popod Tri Koruny na Podlažce a Červený Kláštor.

Prechod Poľskými Pieninani

Po  modrej “chrbtovej” trase prejdete cez Tri Kopce, priesmyk Sopka, Tri Koruny, Košariská Bajkow grúň a Sokolicu až k Lesnickému potoku. Táto trasa je asi najkrajšia, je však dosť náročná a odporúčame prispôsobiť jej dĺžku schopnostiam a ondícii. Každopádne riešte dopravnú logistiku. Obojstranne naozaj dosť náročné. Trasu je možné rôzne vykombinovať.

Ak ste milovník krásnych túr, poľskú stranu Pienin rozhodne neobíďte. Túry sú náročnejšie, ale nádherné.

A mimochodom v Pieninách sa aj veľa lozí. 🙂

Pieniny (PIENAP / Pieniński Park Narodowy):

Tri koruny (Trzy Korony), poľská modrá značka
Pieninki, Sokola Perć (Sokolia prť), poľská modrá a zelená značka
Vysoké skalky (Wysokie Skałki), poľská modrá značka

Cyklotrasy

Lechnica trails

Singletrails Lechnica je sieť horských cyklochodníkov v srdci Pieninského národného parku. Pri jazdení po nich budete obdarený nádherným výhľadom na najnavštevovanejší vrch Pienin Tri Koruny. V prevádzke sú tri trate, z čoho sú dve trate rodinného typu GRIFTOF (9 km), ŠPICA (5 km) a jedna náročná trať GVIZD (1,3 km) je určená len skúseným zjazdárom. Názvy tratí sú odvodené od najvyšších vrcholov, cez ktoré tieto trasy prechádzajú. Čo sa týka náročnosti, tak okruhy GRIFTOF a GVIZD boli stavané predovšetkým ako vyhliadkové okruhy pre rodiny, i keď aj zdatní jazdci si prídu v určitých pasážach na svoje. Z obidvoch okruhov sú nádherné výhľady na Tri koruny, Haligovské skaly a Belianske Tatry. Špecifický je výšľap na okruhu GRIFTOF, ktorí všetci návštevníci považujú za TOP výšľap nielen na Slovensku, ale v širokom okolí.

Viac o Lechnických singletrailoch.

Ukážka singletrailov:

  1. trail1: Griftof
  2. trail2: Špica

Cyklostopy pod hradom Ľubovňa

Ak by vám bolo málo, navštívte neďaleké Cyklostopy pod hradom Ľubovňa. Môžete tu nájsť viac ako 12 km singletrailov, ktoré dopĺňa hustá sieť cykloturistických trás rôznych náročností. Názvy jednotlivých singletrailov sú inšpirované zvieratami žijúcimi v okolitom regióne a aj samotný výber názvu už čo to napovedá o charakteristike každého singletrailu. Zajazdiť si môžete na Vlčej, Srnčej, Jelenej, Medvedej, Rysej, Diviačej, Líščej a Jazvečej stope. Po poslednom rozšírení Cyklostôp o nové trate si oblasť získava stále väčšiu pozornosť medzi MTB bajkermi. Viac info

Okolo Dunajca

Chodníkom popri Dunajci po červenej značke až po ústie Lesnického potoka, kde pokračujete okruhom cez Lesnicu späť do Ćerveného Kláštora.

Cyklotrasy Severný Spiš a Pieniny

Kompletný prehľad Cyklotrás v oblasti Severného Spiša a Pienin

Szczawnica trails

Bike park na Poľskej strane Pienin Vás svojimi trasami a možnosťami doslova uštve. Takto si predstavujeme MTB nirvánu 🙂

Prehľad trás tu

foto: reštartnisa, bigstockphoto, singletrails Lechnica

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Pieniny poskytujú civilizáciu, nádherné prostredie a turistické vyžitie, dajú však kondične zabrať.Slovenská strana ponňuka skôr príjemné nenáročné prechádzky. Ak pôjdete na dlhšiu túru najmä po poľskej strane určite nepodceňte počasie a výbavu.(pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

video: youtube

Mapy a značenie:

Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Účastníci si môžu pri nákupe uplatniť 10% zľavu zadaním kódu RESTARTNISA. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať cez online hikeplanner.

Odporúčané trasy sú dobre značené. Ste v total civilizácii s krásnym prostredím a prevýšeniami. Pozor na peňaženky. Ste v exponovanej turistickej oblasti a nástrahy v podobe bufetov a suvenírov sú na každom rohu. 🙂

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.