České Švajčiarsko: na Kyjov

Ráno vstávam s očakávaním bohatých raňajok. Tú praženicu v Doubiciach naozaj vedia. Máme bufetové raňajky a práve podľa týchto raňajok spoznať bojovnosť hostí.

Kyjovské údolí bajkom

| MTB trek na strava tu > |

Doubice – Zadní Doubice – Hinterhermsdorf – Kyjovské údolí – Vlčí hora – Krásná Lípa

Oddychový, nenáročný, ale stále stojíš, lebo fotíš. Nádhera. Aj taký je tento trek. Motám sa stále okolo meandrov Křinice. Riečky, ktorá celé údolie vyformovala. Okrem prírodných úkazov vidno aj ľudské zásahy. Nečudo. Sme na bývalej čiare. Keby som sa tu motal pred 30 rokmi, asi ma niekto odbachne.

V Zadných Doubiciach prechádzam hranicu a objavujem vojnový pamätník. Posledné dni vojny tadeto prechádzal “pochod smrti”. Prežívší z koncentráku Sachsenhausenu tu iba pár dní pred koncom vojny dokola pochodovali a kto už nemohol, toho odstrelili. Pochody v panenskej prírode môžu mať rôzne podoby.  Chcem prírodné krásy a optimizmus, tak sem radšej foto nedávam.

Namiesto toho zamierim na nemeckú stranu a idem po cyklotrase, kam až ma dovedie. Rád to takto robím. Smer neriešim skôr, ako o tretej poobede. Dovtedy je cieľ všade, kde prídem. Už som von z parku. Konečne nejaké brdky. V diaľke vidím rozhľadňu. K nej už tlačím. Zhora je krásny výhľad na panorámu Labského kaňonu a jeho pieskovcové skaly. České Švajčiarsko ako na dlani.

Otáčam to a idem naspäť. Ešte sa rýchlo otočím na prvú glajchu na nemeckej strane. Krásne a kľudné miesto. Býva tu starý nemecký pár a ponúka mi staré knižky. Bol tu aj mlyn. Odtiaľ je rieka splavná. Spúšťali sa tu kmene po vode až do Hřenska.

V lese je príjemný chládok. V kaňone Kyjovského údolí je síce malebne, ale preletím ho. Teraz je to o výkone. A poobede sa sem vrátim. Po svojich a s mojimi Black Diamonds paličkami.

Otáčam to na Vlčí horu a zase len stáť a stáť. Kurňa veď to sa nedá nefotiť. Je tu ako v rozprávke. Bývať v penzióne, alebo hoteli je veľmi pohodlné, ale ja už roky využívam v Čechách prenájom chalúp. Kde si robím, čo chcem, mám svoje súkromie a nedýcha mi nikto na chrbát.

Pre doobedie a bajk “padla”. Pohodlne vyklesám 2 km po asfalte do administratívneho centra NP Krásnej Lípy. Prvý kontakt názov nepotvrdzuje. Až keď sa dostane človek na námestie pochopí, ako je tu krásne.

Najmä ak objaví súkromný pivovar Falkenštein s jeho špeciálmi. Určite stojí za to navštíviť aj Centrum Českého Švajčiarska. Ľudia sú tu pripravení a veľa uvidíte aj sa dozviete. Autom sa presúvame naspäť do Kyjovského údolia. Zvyšok po svojich.

Kyjovské údolí po svojich

| peší trek na strava tu > | Kyjovské údolí – Přehrada – Doubice rázcestí

Na pešo dorážame 7 km v Kyjovskom údolí. Je tu krásne a ja znova musím potvrdiť, že na pešo človek vidí to isté, ale úplne inak, ako na bicykli. Má sa totiž čas zastaviť. A že sme sa naozaj neponáhľali. Najväčší výkon podala Lejdy. Veď aj večer zaspala ako drevo.

Dáme dve kanasty, ja prihodím dve pivá a ideme skoro spať. Zajtra nás čakajú Vysoká Lípa a Labský kaňon.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.