Chaty, živé i zaniknuté v Levočských vrchoch

Levočské vrchy sú dosť neobjavené pohorie, keďže vyše 50 rokov tu bol zriadený vojenský obvod Javorina ( 1953-2011) Nachádza sa tu množstvo chát, z niektorých je už len kamenná zrúcanina, niektoré chátrajú, ale nájdu sa aj opravené a zrekonštruované. Nachádza sa tú aj veľa opustených budov po vojakoch, strelnice, garáže a pod. Taktiež spomeniem aj zaujímavé miesta a niektoré vrcholy Levočákov, ktoré sa oplatí navštíviť.

Levočské vrchy sú rozsiahle, ideálne na poznávanie preto odpručame cykloturistiku a MTB.

Pridám aj zopár gpx súborov ktoré sa zídu hlavne pri neznačených lokalitách.

Zrúcanina chaty Sklenár

Asi najznámejšia zrúcanina chaty v Levočákoch. Nachádza sa v lokalite Krížový vrch. Od Zaľubice je prístupná žltou, neskôr zelenou cyklistickou značkou. Pôvodný názov bol Corneliusová chata. Do prevádzky bola daná už v roku 1886, poznačila ju prvá svetová vojna. Gustáv Reichelt v roku 1928 už kúpil opustený objekt. Chatu zrenovoval, no pre nedostatok turistov sa živil aj brúsením skla, preto ten názov Sklenár. Obvodové múry ostali dodnes.

Ruiny chaty pod Javorinou

Ruiny tejto chaty sa nachádzaú neďaleko smerovníka Dvorčanka, lúka, treba po svahu výjsť nad lúku. Hlavná chata bola postavená v roku 1932, nižšie postavili druhú z ktorej ostali už len kamenné múry. Nad chatou bol aj skokanský mostík. Nachádzal sa tu lyžiarský areál Javorina

Ruiny horárne pod Jankovcom

Jankovec 1169m.n.m. Nepatrí síce k tým najvyšším v Levočákoch, patrí mu 17-ta priečka, no platí sa sem ísť. Ako väčšina vrcholov je to neznačené. Čo sa týka prístupu tak zo Zaľubice vedie zelená cyklotrasa do sedla Václavák, odtiaľ vedie cesta po pravej strane od modro značenej cyklotrasy na Malý Václavák. Na Jankovec je to z Václavaku necelé 2km. Pod vrcholom sa nachádzala horáreň z ktorej sú už len ruiny, na vrchole je posed. Posediet sa dá aj pod vrcholom, je tam prístršok, prameň bohužial bez vody a jaskyňa, vchod je pod stromom, dnu je pomerne veľký priestor

Chata Vinná

Najvyššie položená chata, leží vo výške 1180m. Nachádza sa na hlavnom hrebeni neďaleko vrcholu Javorinka. Hrebeňom prechádza modro značená cyklotrasa, nástup možný napr cez sedlo Václavák. Pri chate sa dá posedieť, je tam aj ohnisko. V blízkosti chaty sa nachádza aj malý pamätník Ondrejovi Bendikovi, ktorý na tomto mieste v roku 1944 padol v boji proti fašizmu.

Chata Kameň

O dosť menej známa chata, v nadmorskej výške 1165m neďaleko vrchu Škapová. Prístup je zo sedla Vaclavák, odbočka kde je zákazová značka ( pre autá samozrejme) po cca 200m zjazdu odbočiť na kamenistú cestu a popod Škapovú k chate. Z Vaclaváku je to cca 2,5km. Od chaty sa dá pokračovať po hrebeni na rozsiahlu lúku a pekným lúčnym zjazdom do Repáš. Na chatu sa akosi zabudlo, chcelo by to zrekonštruovať, rozlohou je veľká, dá sa pri nej posedieť no je dosť schátraná, no strecha vyzerá byť ešte celá.

Chata Gehuľa

Asi jedna z najkrajších chát. A zároveň aj najznámejšia. Nachádza sa v nadmorskej výške 1035m ( nový osadenýž smerovník uvádza síce 1050 ale to je vrch Gehuľa) Prístup je po hlavnej cyklotrase od Zaľubice a sedlo pod Krížovým vrchom na Javorinku. Ľahko prístupná aj z Levočskej doliny po žltej a následne zelenej cyklotrase. Prípadne z Ľubickej doliny po žltej. Pekné sú aj neznačené chodníčky k tejto chate, sú využívané predovšetkým poľovníkmi a tak v lete sú dosť zarastené. Ale na jar a na jeseň sú super.

Chata Peklo

Malá chatka so zaujímavým názvom. Leží nad obcou Ihľany zhruba 4km. Okolo chaty začína stúpanie na vrch Ihla.


Chata Hrby

Chata ležiaca v nadmorskej výške 880 v stúpaní z Levočskej doliny po cyklotrase k pamätníku SNP na Javorinke


Chata Hanigovská 680m.n.m.

Chata sa nachádza v stúpani nad bývalou obcou Blažov smerom do sedla Václavák

Chata Poľana

Leží v nadmorskej výške 1081m. Nachádza sa pod vrchom Ihla len neodbočiť na Ihlu ale pokračovať po hrebeni popod vrchol. Z pred chaty sú pekné výhľady. Momentálne je pekne zrekonštruovaná.


Chata Sokolská

Tiež jedna zo zaujímavých chát leží v Ľubickej doline vo výške 760m. Od chaty sa dá neznačeným stúpaním dostať na hrebeň medzi Sklenárom a Gehuľou.

Električkový vozeň Ganz EMU 48.001

Vrak električkového vozňa Ganz, ročník 1965 sa nachádza neďaleko bývalej obce Dvorce. Je skrytá v lese no z jari a na jeseň ju vidieť aj z cesty. Zo sedla pod Krížovým vrchom treba pokračovať po zelenej cyklotrase, no na zákrute zhruba po kilometri treba pokračovať rovno. Na konci prvého stúpania. Električkový vozeň leží asi pol km ďalej po pravej strane v lese.

V ďalšom článku sa pozrieme na rozhľadne, zaniknuté osady a zaujímavé miesta Levočských vrchov

Rozhľadne, zaniknuté a zaujímavé miesta v Levočských vrchoch

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Maroš Glevaňák
Maroš Glevaňák

Adrenalínový MTB bajker a úspešný účastník mnohých cyklomaratónov naprieč Slovenskom. Sleduj náš instagram.

Articles: 6