Levočské vrchy sú dosť neobjavené pohorie, keďže vyše 50 rokov tu bol zriadený vojenský obvod Javorina ( 1953-2011) Nachádza sa tu množstvo chát, z niektorých je už len kamenná zrúcanina, niektoré chátrajú, ale nájdu sa aj opravené a zrekonštruované. Nachádza sa tú aj veľa opustených budov po vojakoch, strelnice, rozhľadne a množstvo nepoznaných výhľadov. Rozhľadne zaniknuté osady a zaujímavosti v Levočských vrchoch.
Pamätník SNP na Javorinke
Javorinka ( 1154m) je vrch na hlavnom hrebeni Levočských vrchov prístupný po cyklotrasách od Zaľubice a od Levočskej doliny. Nepatrí k najvyšším, no výhľady sú odtiaľ pekné. Čo zaujme je aj pamätník SNP. Postavený v roku 1965 na pamiatku obetiam leteckého nešťastia. Zdravotnícke lietadlo tu zostrelili Nemci v októbri 1944. Zo 16 pasažierov prežili piati.
Prameň Torysy
V Levočských vrchoch pramení aj rieka Torysa. Prameň sa nachádza zhruba 3 km od chaty Vinná, je to značené na smerovníku a modrým sprejom na ceste. Následným zjazdom sa dá dostať do obce Torysky. Okolie prameňa je pekne upravené, dá sa posedieť, nachádza sa tu aj informačná tabuľa.
Vrch Javorina s lavičkou lásky
10-ty najvyšší vrch. 1225m. Smerovník síce na vrchole uvádza 1250 no je to chybný údaj. Vrchol je ľahko prístupný po červenej značke z hlavného hrebeňa medzi pamätníkom SNP a chatou Vinná, bližšie k SNP. Na vrchole je aj vrcholová knižka s pečiatkou. Neďaleko je tzv lavička lásky s pekným výhľadom na okolie. Len tie rúbaniská tomu nepridávajú
Ruskinovce
Niečo málo cez 4km za obcou Zaľubica po žltej cyklotrase. Úvod panelka, potom asfalt v lepšom stave ako niektoré cesty 1.triedy. V minulosti pomerne veľká obec po vzniku vojenského pásma zrovnaná so zemou. Dnes tam je postavený malý drevený kostolík, verejnosti prístupný.
Blažov
Ďalšia z obcí, ktorá padla za obeť. Pekná Blažovská dolina bez zásahu ťažby, len v hornej časti v blízkosti Vaclavaku ťažia. Zo sedla Václavák po 12,5km dlhom zjazde. Dnes už len novo vybudovaná kaplnka.
Rozhľadňa na Čarnej hure (1038m)rozhľadňa prístupna a značená z obce Krásna Lúka, okres Sabinov. Po lesnej ceste je to 4,5km s prevyšenim 470m. Vyhľad na celý Čergov ale za tu namahu stojí
Vysoká pec
Najstaršia zachovaná vysoká pec nachádza sa nad obcou Jakubany cca 5km a od Malého Václaváku, Točni po cca 8km zjazde. Dá sa tam posedieť pri ohnisku. Nachádza sa v nadmorskej výške 712m
Podproč
Nazývaný koniec sveta na Spiši. Dedina je úplne prázdna, nachádza sa vo výške 780m medzi obcami Bijacovce a Oľšavica, jednoduchší prístup je ale z Bijacoviec kde ide pomerne dobrá zvažnica, z Oľšavice sa ťažšie hľadá značka a dá sa ľahko stratiť v hustom lese. Poslední obyvatelia odtiaľ odišli v 70- rokoch. Ostali len opustené drevenice, zopár z nich zrekonštruovaných, niektoré ale schátrané. Kostolík opravený.
Repisko
4-ty najvyšší vrch Levočských vrchov. Výška 1250,8. Prístupný neznačenou trasou z Čiernej hory, no aj napriek tomu je výrazný a nemožno si ho pomýliť. Je to ten kopec pred vami keď sa postavíte k informačnej tabuli.
Rozhľadňa Čarna Hura (Čierna kopa)
Z ľavej strany kostola sv. Martina z obce Krásna Lúka vedie trasa na Čiernu kopu ( Čarna Hura ) 1.180 m n. m. Cestou sa môžete občerstviť vodou z horského žriedla, postavená je tu studnička pod lesom, kde vedie chodník po poľnej ceste s miernym stúpaním, od studničky ku rozhľadni je stúpanie strmšie, vhodné pre zdatnejších.
Rozhľadne zaniknuté osady a zaujímavosti v Levočských vrchoch. Pozrite si tiež 2. časť: Preživšie i zaniknuté chaty v Levočských vrchoch