Čierny Váh turistické trasy cyklotrasy

Nádherné panorámy Vysokých Tatier a Liptova. Jedna z top technických industriálnych stavieb Slovenska. To je Čierny Váh a hlavné dôvody jeho výberu medzi ciele 7 kopcov 3 jazerá. Horná nádrž bola postavená na kopci v mieste nazývanom Vyšné Sokoly v nadmorskej výške 1160 m. n. m.

Čierny Váh

je údolná vodná nádrž na Liptove, bola vybudovaná na strednom toku rovnomennej zdrojnice Váhu v 2. polovici 20. storočia. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Prečerpávacia vodná elektráreň je svojím inštalovaným výkonom 735,16 MW najvýkonnejšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Do prevádzky bola uvedená v roku 1981.

Vodné dielo pozostáva z dvoch nádrží, horná nádrž bola vybudovaná na krasovej plošine Vyšné Sokoly v nadmorskej výške 1 160 m n. m., dolná nádrž je klasická údolná nádrž v nadmorskej výške 733 m n. m. Voda sa prečerpáva z dolnej nádrže do hornej a podzemnými prívodmi prechádza cez turbíny. Zo siedmich turbín je jedna typu Kaplan, ostatné typu Francis.

Čierny Váh sa nachádza v krásnom prostredí. Ľudí láka úchvatný výhľad z hornej nádrže na celý horný Liptov a panorámu Tatier. K dielu vedie niekoľko ciest, najčastejšie využívajú cestu cez Kráľovu Lehotu a Svarín. Ľudia sa zhodujú v tom, že Čierny Váh je jedným z najkrajších miest regiónu a atraktívnym turistickým cieľom.

Čierny Váh - turistické trasy/ cyklotrasy
Čierny Váh panoráma Tatier foto Jana Fekečová, Erika Pažická

Doprava

Na prečerpávaciu stanicu sa môžte dostať z 2 smerov. Z Východnej alebo zo Svarína (cez Kráľovu Lehotu).

Autom Svarín – po diaľnici D1 sa dostanete do Liptovského Hrádku, kde odbočíte na Svarín, kde začína cesta na hornú nádrž. Tu zaparkujete. Upozorňujeme, že na cestu na hornú nádrž platí ZÁKAZ VJAZDU MOTOROVÝM VOZIDLÁM. tzn. Cesta je pekná, ale bicyklom alebo na pešo. V prípade, že štartujete z trasy z Východnej, zaparkujte tam.

Vlakom a bicyklom na prečerpávaciu stanicu Čierny Váh

Vlakom ZSSK

hlavným železničným koridorom Bratislava – Žilina – Košice sa dostanete rýchlikom alebo IC vlakom do stanice Liptovský Mikuláš, kde prestúpite na osobný vlak smer

  • Kráľova Lehota / v prípade štartu zo Svarína – ŽS je vzdialená 4 km od štartu trasy v Svaríne
  • Východná / v prípade štartu z Východnej, odkiaľ ide priamo turistická trasa.

Turistické trasy

Východná – Čierny Váh spodná nádrž

Po modrej turistickej trase 6 km na spodnú nádrž. Po trase môžte ďalej pokračovať na Záruby, Priehybku a Heľpu. Celá trasa meria 24 km jedným smerom.

Východná – Čierny Váh horná nádrž

Z obce Východná tiež vedie zelená trasa popri koľajach a Havranej skale na Hornú nádrž do výška 1160 m.n.m. Trasa je dlhšia a fyzicky oveľa náročnejšia. Musíte prekonať ďalších 400 výškových m navyše. Preto trasu neodporúčame pre začiatočníkov a deti.

Mapa

Svarín – Čierny Váh horná nádrž

Neznačená trasa po pohodlnej ceste z osady Svarín na hornú nádrž vodnej elektrárne Čierny Váh. Ne cestu je zákaz vjazdu motorovým vozidlám. Začínate vo výške 700 m.n.m. a po 6 km nastúpate až do výšky 1160 m.n.m. odkiaľ sa vám vyskytnú nádherná výhľady na Tatry. Trasa je v zime využívaná aj ako bežkárska.

Stavba vodného diela patrí Enelu. Pre verejnosť platí zákaz vstupu do areálu, teda na asfaltový okruh okolo nádrže, ale zväčša je elektrárňami tolerovaný.

Cyklotrasy Čierny Váh

Čierny Váh - turistické trasy/ cyklotrasy
Na hornej nádrži foto Martin Muráň

Svarín – Čierny Váh horná nádrž

Klasická nenáročná cyklotrasa je vhodná aj pre cestný bicykel po pohodlnej ceste z osady Svarín, až na hornú nádrž vodnej elektrárne Čierny Váh. Profil trasy si môžete pozrieť tu >>>

Hybe Východná Čierny Váh

Trasa 5454 Hybe Čierny Váh má dĺžku 16,6 km s prevýšením 650 m. Je určená pre MTB. Povrch: asfalt, štrk, prírodný povrch. Trasa začína pri obci Hybe spoločne s modrou cyklotrasou č. 2432. Poľnou cestou trasa stúpa do obce Východná, kde prechádza naprieč celou obcou a na jej konci odbáča doprava popod rozhľadňu. Krátko stúpa a následne klesá k železničnej stanici Východná. Za ňou trasa odbáča doprava na lesnú cestu a krásnym lesným prostredím pokračuje ponad železnicu. Pomaly sa trasa točí doľava a začína stúpať lesnou cestou, až sa nakoniec napojí na asfaltku. Na nej pôjdete opäť doľava. Stúpanie pokračuje až k samotnej vodnej nádrži Čierny Váh. Je to unikátna technická pamiatka. 

Važec – Brezová – Čierny Váh dolná a horná nádrž

Cyklotrasa dolinou z Važca vás dovedie cez Rumanovú do Brezovej. Tu sa trasa napája na cestu k dolnej nádrži, odkiaľ môžete pokračovať cez Svarín na Hornú nádrž.

Cyklomagistrála 040 Liptov – Horehronie – Gemer

Nosná trasa začína v Liptovskom Hrádku, pokračujete cez Svarín an spodnú nádrž a ďalej na Heľpu a Závadku pod Hronom. Nádhernú zážitkovú a fyzicky náročnú trasu si môžete okoreniť výstupom na Hornú nádrž zo Svarína. Info o celej trase magistrály tu

foto Zuzana Behúlová, Miriam Lachová

Kam v okolí Východnej

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

V okolí trás na Čierny Váh prebiehajú lesné práce. Je tam poľovný revír v ktorom často hlásia aj výskyt divokej zvere a medveďov. Sledujte Čierny Váh turistické trasy cyklotrasy. Svarín, Východná a okolie. Výstup je technicky nenáročný, ale dlhý a kondične zaťažujúci. Prispôsobte preto výstup svojim možnostiam a neschádzajte z oficiálnych trás.

Ak chcete mať istotu a pohybovať sa aj v okolí telesa môžte požiadať Enel o vstup. „Záujemcovia môžu požiadať o povolenie cez rezervačný systém na internetovej stránke spoločnosti. Vyplniť ho je pomerne jednoduché, povolenie príde obratom. Podľa slov hovorkyne zatiaľ nikoho neodmietli.“

Extra tip:

Ak chcete zažiť nezabudnuteľný víkend, Čierny Váh je ideálny spojiť s výstupom na Kriváň. Ubytovanie v tomto prípade riešte medzi Podbanským a Východnou a na Kriváň štartujte z 3 studničiek.

video: youtube embed autori Slovenské elektrárne, halali Slovensko
foto: cover Martin Muráň, Erika Pažická

7 kopcov 3 jazerá

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114