Colle del Nivolet, síce bolestivý ale splnený cyklosen

V roku 2019 tadeto prebehlo talianske Giro. Gigantický cyklovýstup v talianskom regióne Piemont je dlhý 46,4 km a prekonáva 2125 výškových metrov so 4 km prevýšenia okolo 10%. Vrchol stúpania sa nachádza vo výške 2618 m n.m. Colle del Nivolet, síce bolestivý ale splnený cyklosen.

Colle del Nivolet.
Národný park Gran Paradiso Lago Seru v pozadí a Lago Agnel

Nie je to najťažší, ale určite najdlhší prechod, aký môžeš dať. Výstup oficiálne začína na veľkom parkovisku v dedine Locana. Je tu aj prameň príjemnej chladivej vody. Naplň si láhve, budeš ich potrebovať.

Colle del Nivolet.
Serpentíny sa ťahajú stále v stúpaní 4 – 7%

Locano, stúpanie začína zľahka

Prvých desať kilometrov sa ide mierne do kopca s veľmi miernym stúpaním 2-3%. Serpentíny sa objavia až za dedinou Noasca. Tesne za dedinou sa oplatí na bicykli zvoliť vedľajšiu cestu, pretože hlavná ide cez 3 km neosvetlený tunel.

Colle del Nivolet
Lago Agnel

Po výstupe k jazeru Ceresole Reale si môžeš trochu vydýchnuť. Je tu chvíľu rovinatý úsek, po ktorom začína to pravé orechové.

Stúpanie na Gran Paradiso

Colle del Nivolet
Výhľady zhora ťa nenechajú chladným

Prvé seriózne stúpanie a skutočná fotografická cyklonirvána. Podobne ako Stelvio Pass. Stojíš na každej zákrute, lebo musíš fotiť. Stále stúpaš do kopca s priemerným prevýšením 4 až 7%. Vo výške 1800 m n.m. sa stratia stromy a pribudnú serpetíny, ktoré ťa dovedú až k jazeru Serrù. Tu končilo Giro d’Italia 2019, ale zďaleka to nie je koniec stúpania.

Cez Národný park Gran Paradiso

Za nádržou Serrù nasleduje malý zostup k ďalšiemu jazeru: Lago Agnel. Odtiaľ je to už jednoduché. Len hore a hore. Ak ešte vládzeš. 🙂 Na každej zákrute si myslíš, že si už hore. Ale to len nevidíš, že sa dá ísť ešte vyššie a vyššie.

No pri takejto krasote únava aspoň trošku ušla.

Colle del Nivolet
Podnebie vytvorilo špeciálnu kulisu

Megacyklovýjazd

Splnený sen. Spodná časť výjazdu ťažká, ale bez výhľadov. Vrchná časť cez Gran Paradiso je božia nirvána, ale bolelo to. 🙂

Colle del Nivolet
Colle del Nivolet
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Dušan Mráz
Dušan Mráz

Nadšený cykloturista objavuje talianske alpské vrcholy.

Articles: 2