Stelvio Pass kultový alpský cyklovýšľap

Passo dello Stelvio (2 757 m n. m.) je najvyššie položený horský priesmyk Východných Álp, a druhý najvyšší v Alpách. Priesmykom často prechádza etapa cyklistických pretekov Giro d’Italia, pričom je najvyššie položeným cieľom pretekov Grand tour. Pre väčšinu cyklistov sa stal kultovým “must have” výstupom.

Priesmyk sa nachádza v Ortleských Aplách v Taliansku, medzi Stilfs v provincii Južné Tirolsko a Bormiom v provincii Sondrio. Nachádza sa približne 75 kilometrov od Bolzana a iba 200 metrov od Švajčiarskej hranice. Do Švajčiarska sa dostanete cez Santa Mariu asi 2 km pod vrcholom smerom na Bormio. Nikdy som však nemal odvahu pustiť to do tej doliny len tak. 🙂

Na cesťáku vedú na Stelvio Passo dve cesty. Z Prata a z Bormia. Obe majú svoje čaro. Tú z Bormia som absolvoval 2x, tú z Prata raz. A musím dodať… nestačilo.

Bormio – Stelvio

Keď opúšťaš križovatky Bormia ešte sa smeješ. Keď míňaš ľadovcové bystriny tiež. Keď prídeš pod prvý tunel ešte sa dá. Potom je to už len o hlave.

ssselfie
Optimistické snímky zo začiatku, ked ešte človek ani nevie, do čoho ide.

Asi 6 km od štartu (toho miernejšieho) prvýkrát rozmýšľaš nad zásadnými otázkami. Ako zdôvodniť, že sa otočím a vzdám to. Najlepšia výhovorka je… defekt…

Moja Golgota.
Magické miesto kde zvádzaš posledný boj či sa otočiť.

Luca

Kultový výstup na  Stevio si nemôže nechať ujsť žiaden riadny cyklista. Až po Ca Briciate všetko chápeš. Kým nestretneš Lucu. Čo mi Luca povedal > 

Lucov príbeh

Výstup na Stelvio nedá každý. Treba na to hlavu, silnú vôľu a dlhú kondičnú prípravu. Ako sa však vysporiadať s tým, keď na ceste, ktorú horko ťažko zvládne jeden z tisíca cyklistov zrazu stretneš chlapíka na vozíčku, ktorý sa vlastnými rukami postrkuje a vystúpa 27 km s 1600 metrovým prevýšením pri 10% stúpaní? Bez cudzej pomoci? Príbeh Lucu je tu. To sa pozastavíš. A chvíľu ti potrvá, kým to rozdýchaš a vôbec tomu uveríš. Je niečo také vôbec možné?

Serpentíny zo strany Bormia. Nič moc furt okolo 10%, miestami 14%. Stelvio nepreverí svojim stúpaním, ale dĺžkou. Skúste dať 27 km v sústavnom stúpaní.

Poziívne tunely.
Cestou na Stelvio miniete niekoľko desiatok tunelov. Zážitok.

Zdoláš spodné serpentíny, silou vole dojdeš ku kaplnke a veľkým stúpavým oblúkom to lámeš až do priesmyku. Sweizer zoll a odbočka na Passo Umbrail. Prechod na Švajčiarsko. Nikdy som sa tam nespustil. S’tupam hore. Posledné metre sa zdajú nekonečné.

Väčšina cyklistov na Stelviu končí pri značke 2760. Už nechcú ani počuť, že stačí 300 metrov okolo reštiky a presiahnu hranicu 2800. Áno, sú šťastní, ale majú toho plné … tretry. 

Passo dello Stelvio 2760 m.n.m.

Na vrchole
Endorfíny účinkujú.. Vrchol žije 16 hodín denne.

GPS trasy STRAVA

Prato – Stelvio

Prato je malá dedinka zo strany Nauders. Aj keď je táto trasa vďaka serpentínam oveľa fotogenickejšia, je zároveň oveľa ľahšia. Práve tie serpentíny ti umožnia každých 200-300 m v zátačke krátky oddych. Opačná strana s jej tiahlymi niekoľkokilometrovými 12% stúpaniami tak prívetívá zďaleka nieje.

Črevo
Každý, kto to pozná to nazýva črevo. Serpentíny smerom na Prato.

Cesta je skutočne úzka, zátačky ostré, v sezóne plná cyklistov a motorkárov. O to viac prekvapí ak stretneš na ceste poliaka s Caravellou a prívesom ako ego slovenského politika, ako sa do tých serpentín škriabe.

“Proszę pana, czy jadę do Prato, prawda?” zastaví pri nás. “To ako naozaj? S týmto prívesom hore?” Ak sa v nejakej zátačke nesekne, tak sa určite zlomí. 🙂 “Wiesz. Žona i przyjaciele poszli na rowerze na górę, a nie mogę dalej. Muszę po nich przyjechać.” Ukazujeme mu fotky zhora. Pochopil, nervózne žmolí telefón a otáča, kým sa dá.

Chceš byť hore? Musíš sa zaťat a len točiť a točiť. A vedieť, že najbližšie hodiny ťa nič iné nečaká. Nepozerať pred seba, len točiť. Nenechať sa vyhecovať tými, čo ťa predbehnú. Ísť si svoje. Ak nechceš zostať v kŕčoch na nejakej odstavnej ploche. Energetické tyčinky, magnézium, veľa veľa vody, práve tu je to potrebné.

Stelvio national park
Neviem či sa dá vôbec foťákom zachytiť voda z ľadovcov.

Zvládnutie tohto stúpania prináša neočakávané emócie. Každý je šťastný keď to dá. Každý, kto to vyšľapal to chápe. Sme o 200 metrov vyššie ako Gerlachovský štít a endorfíny s nami lomcujú.

Hore čaká fantastická odmena. Klasický nefiltrovaný B vitamín za krásnych 6 eur a vyhliadka, ktorú každý nevidí. Stelvio Pass

B vitamín
Zaslúžený B vitamín na vrchole. Sme o 200 metrov vyššie ako Gerlachovský štít a sme šťastní.
Emócie
Nečakané emócie Každý, kto to vyšľapal to chápe.

Bormio je dobrá štácia už aj preto, že z neho stúpa oveľa viac kopcov: Na Livigno, Mortirollo a Gaviu. Každý z týchto priesmkykov patrí medzi vrchárske unikáty. Ak sa chcete rozumen ubytovať choďte do St. Catarina. lacnejšie a lepšie, priamo pod Gaviou. Ale o tom inde.

Pohľad na výstup z Prata
Pohľad na výstup z Prata

Málokto tuší, že Stelvio je aj centrom MTB cyklistiky a že adrenalínovej. 🙂 Pozrite si videá z cyklistických trailov.

Výstup z Prato a 2 MTB vychutnávky

Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest