Stelvio Pass kultový alpský cyklovýšľap

Passo dello Stelvio (2 757 m n. m.) je najvyššie položený horský priesmyk Východných Álp, a druhý najvyšší v Alpách. Priesmykom často prechádza etapa cyklistických pretekov Giro d’Italia, pričom je najvyššie položeným cieľom pretekov Grand tour. Pre väčšinu cyklistov je Stelvio Pass kultový alpský cyklovýšľap.

Stelvio Pass výstup z Bormia
Stelvio Pass výstup z Bormia horné serpentíny

Priesmyk sa nachádza v Ortleských Alpách v Taliansku, medzi Stilfs v provincii Južné Tirolsko a Bormiom v provincii Sondrio. Nachádza sa približne 75 kilometrov od Bolzana a iba 200 metrov od Švajčiarskej hranice. Do Švajčiarska sa dostanete cez Santa Mariu asi 2 km pod vrcholom smerom na Bormio. Nikdy som však nemal odvahu pustiť to do tej doliny len tak. 🙂

ssselfie
Optimistické snímky zo začiatku, ked ešte človek ani nevie, do čoho ide.

Na cesťáku vedú na Stelvio Passo dve cesty. Z Prata a z Bormia. Obe majú svoje čaro. Tú z Bormia som absolvoval 2x, tú z Prata raz. A musím dodať… nestačilo.

Bormio – Stelvio

Keď opustíš križovatky Bormia ešte sa smeješ, keď míňaš ľadovcové bystriny tiež. Aj keď prídeš pod prvý tunel ešte sa dá. Potom je to už len o hlave.

Asi 6 km od štartu (toho miernejšieho) prvýkrát rozmýšľaš nad zásadnými otázkami. Ako zdôvodniť, že sa otočím a vzdám to. Najlepšia výhovorka je… defekt…

Moja Golgota.
Magické miesto kde zvádzaš posledný boj či sa otočiť.

Luca

Kultový výstup na  Stevio si nemôže nechať ujsť žiaden riadny cyklista. Až po Ca Briciate všetko chápeš.

Kým nestretneš Lucu. Čo mi Luca povedal > 

Luca
Čo povedal Luca

Výstup na Stelvio nedá každý. Treba na to hlavu, silnú vôľu a dlhú kondičnú prípravu. Ako sa však vysporiadať s tým, keď na ceste, ktorú horko ťažko zvládne jeden z tisíca cyklistov zrazu stretneš chlapíka na vozíčku, ktorý sa vlastnými rukami postrkuje a vystúpa 27 km s 1600 metrovým prevýšením pri 10% stúpaní? Bez cudzej pomoci? Príbeh Lucu je tu. To sa pozastavíš. A chvíľu ti potrvá, kým to rozdýchaš a vôbec tomu uveríš. Je niečo také vôbec možné?

Komplexný pohyb
Na výstupe stretneš stovky ľudí stovky bláznov.

Serpentíny zo strany Bormia. Nič moc furt okolo 10%, miestami 14%. Stelvio nepreverí svojim stúpaním, ale dĺžkou. Skúste dať 27 km v sústavnom stúpaní. Cestou na Stelvio miniete niekoľko desiatok tunelov. Zážitok.

Tunel z Bormia
Musíš prejsť tunelmi z Bormia

Zdoláš spodné serpentíny, silou vôle dôjdeš ku kaplnke a veľkým stúpavým oblúkom to lámeš až do priesmyku. Sweizer zoll a odbočka na Passo Umbrail. Prechod na Švajčiarsko. Nikdy som sa tam nespustil. Stúpam hore. Posledné metre sa zdajú nekonečné.

Väčšina cyklistov na Stelviu končí pri značke 2760. Už nechcú ani počuť, že stačí 300 metrov okolo reštiky a presiahnu hranicu 2800. Áno, sú šťastní, ale majú toho plné … tretry. 

Serpentíny pod Stelviom z Prata
Serpentíny pod Stelviom z Prata tá bodka dole je Ignác

Passo dello Stelvio 2760 m.n.m.

Sme hore. Endorfíny účinkujú.. Vrchol žije 16 hodín denne.

GPS trasy STRAVA

Prato – Stelvio

Prato je malá dedinka zo strany Nauders. Aj keď je táto trasa vďaka serpentínam oveľa fotogenickejšia, je zároveň oveľa ľahšia. Gavia i Mortirolo dajú viac zabrať. Práve tie serpentíny ti umožnia každých 200-300 m v zátačke krátky oddych. Každý, kto to pozná to nazýva črevo. Serpentíny smerom na Prato. Opačná strana s jej tiahlymi niekoľkokilometrovými 12% stúpaniami tak prívetívá zďaleka nieje.

Serpentíny pod Stelviom z Prata
Serpentíny pod Stelviom z Prata

Cesta je skutočne úzka, zátačky ostré, v sezóne plná cyklistov a motorkárov. O to viac prekvapí ak stretneš na ceste poliaka s Caravellou a prívesom ako ego slovenského politika, ako sa do tých serpentín škriabe.

„Proszę pana, czy jadę do Prato, prawda?“ zastaví pri nás. „To ako naozaj? S týmto prívesom hore?“ Ak sa v nejakej zátačke nesekne, tak sa určite zlomí. 🙂 „Wiesz. Žona i przyjaciele poszli na rowerze na górę, a nie mogę dalej. Muszę po nich przyjechać.“ Ukazujeme mu fotky zhora. Pochopil, nervózne žmolí telefón a otáča, kým sa dá.

Strecha Stelvia

Chceš byť hore? Musíš sa zaťať a len točiť a točiť. A vedieť, že najbližšie hodiny ťa nič iné nečaká. Nepozerať pred seba, len točiť. Nenechať sa vyhecovať tými, čo ťa predbehli. Ísť si svoje. Ak nechceš zostať v kŕčoch na nejakej odstavnej ploche. Energetické tyčinky, magnézium, veľa veľa vody, práve tu je to potrebné.

Zaslúžený B vitamín na vrchole. Sme o 200 metrov vyššie ako Gerlachovský štít a sme šťastní.

Stelvio Pass Na streche Talianska
Stelvio Pass Na streche Talianska
Stelvio Pass kultový alpský cyklovýšľap

Zvládnutie tohto stúpania prináša neočakávané emócie. Každý je šťastný keď to dá. Každý, kto to vyšľapal to chápe. Sme o 200 metrov vyššie ako Gerlachovský štít a endorfíny s nami lomcujú.

Hore čaká fantastická odmena. Klasický nefiltrovaný B vitamín za krásnych 6 eur a vyhliadka, ktorú každý nevidí. Stelvio Pass.

Príroda je tu neskutočná. Ľadovce rozohrávajú fantastické divadlo.

Bormio je dobrá štácia už aj preto, že z neho stúpa oveľa viac kopcov: Na Livigno, Mortirolo a Gaviu. Každý z týchto priesmykov patrí medzi vrchárske unikáty. Ak sa chcete rozumen ubytovať choďte do St. Catarina. lacnejšie a lepšie, priamo pod Gaviou. Ale o tom inde.

3x Stelvio za nami 2x v priebehu 48 hodín
3x Stelvio za nami 2x v priebehu 48 hodín

Málokto tuší, že Stelvio je aj centrom MTB cyklistiky a že adrenalínovej. 🙂

Výstup z Prato a 2 MTB vychutnávky

PS: Stelvio, Gavia, Mortirolo. Dali sme to aj druhý krát.

Padla otázka: Prečo znova Bormio?

  1. Dolomity sú krásne. Niečo tak silné stojí za to zopakovať.
  2. Málokde máte pri nohách tri takéto kopečky z jedného miesta.
  3. Stále objavujeme niečo nové, nové chodníčky, nové trasy, nové výhľady,
  4. a tak sme objavili v Livignu aj 23 ročného Rona Zacapu z Guatemaly, s ktorým sme sa tak spriatelili, že bez neho nemôžme byť. 🙂
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere cestny bajker
Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 32