Cyklistický industrál cez Sokolovo a hnedouhoľnú panvu

Ak idete na bicykli popri Ohře z ktorejkoľvek strany, Sokolovu sa nevyhnete. Leží na trase. Popri fajnovostiach v Karlových Varoch, Františkových Lázňach, Chebe, či hrade Loket máte tendenciu Sokolovo s veľa panelákmi a malým centrom čím skôr preletieť. Pokiaľ nevycítite inšpiráciu vo fotke. Čaká nás cyklistický industrál cez Sokolovo a hnedouhoľnú panvu. Tieto povrchové bane ponúkajú inú estetiku. Ale poďme postupne. Tentokrát vyrážame v Kynšperku.

Kynšperk nad Ohrí drevený most
Kynšperk nad Ohrí drevený most znamená ďalší štart

Kynšperk

Drevený most v Kynšperku je štartovnou čiarou a balzamom na dušu pre každého cyklistu. Byť na ňom totiž znamená byť na hlavnej cyklotrase Západných Čiech popri Ohře. Ak skrútite riadidlá na Karlovy Vary, Sokolov neminiete. Čaká vás však niekoľko zastávok. Tá úplne prvá zvykne byť u mňa existenčná. Doplniť v kempe za Kynšperkom pitný režim.

Cyklotrasa Kynšperk Sokolov
Cyklotrasa Kynšperk Sokolov dôležitá prvá zastávka

Tá druhá zastávka bude prekvapivo estetická. Budete prechádzať najkrajšími zákutiami luhov rieky Ohře. S foťákom v ruke máte problém urobiť na bajku viac ako sto metrov bez zastávky. Našťastie celou cestou ide perfektná asfaltová cyklotrasa.

Čaro Ohře

Cyklotrasa Kynšperk Sokolov
Čaro luhov Ohře za Kynšperkom smerom na Sokolov

Zvuky žiab a jemného vetra naruší až zámek Chlumek. Teda zámek. To čo je toto? Kto to tu býva? A kto to tak vybýval? Väčší kontrast bordelu k panenskej prírode snáď neexistuje.

Sokolov železničná stanica
Bývalý zámek Chlumek (2014)

Prirodzene som sa mýlil. Väčší kontrast ma ešte len čakal.

Cyklotrasa odbočila od toku Ohře smerom k poliam. Malinkou obchádzkou sa dostávam k tepelnej elektrárni Tisová. Je len predzvesťou post priemyselnej krajiny, ktorej objavenie ma za Citicami ešte čaká.

Elektrárna Tisová
Elektrárna Tisová pôsobí na cyklotrase mimoriadne dominantne

Citice

V Citiciach odbočujem krížom cez koľaje a nákladnú stanicu. Som zvyknutý z Bratislavského rendezu si cestu cez koľaje skracovať. Problémom sú ploty. A zákazy. Potom ďalšie ploty a zákazy a ploty….

Sokolov železničná stanica
Sokolov Svatava – nákladná železničná stanica

Hnedouhoľná panva

Ťažba hnedého uhlia v Sokolove podľa všetkých informácií do niekoľkých rokov definitívne skončí. Všetko je vyťažené. Lomy sa zatopia, zrekultivujú a namiesto tohto úžasného industrálu tu budeme vidieť nejakú zatopenú rekreačnú oblasť. Podobne ako jazero Medard. A vy už nebudete mať šancu tento jedinečný industrálny vesmír fotograficky zachytiť.

Medard

Pohľad na zatopený Medard nenahradia žiadne fotky. Napúšťa sa z Ohře už od roku 2010. Rekultivačné jazero Medard na Sokolovsku je v súčasnosti najväčším jazerom svojho typu v Česku. Zaplavené boli jamy medzi obcami Sokolov, Svatava, Habartov, Chlum, Bukovany a Citice.

Sokolov hnedouhoľná panev
Nad jazerom Medard

Uhlie sa tu ťažilo v bani Libík od roku 1872, v bani Medard od roku 1918, ťažbu tu Sokolovská uhoľná ukončila v roku 2000. Jamy zatopili. Vzniklo tak jazero s plochou 493,5 hektára, s dĺžkou štyri kilometre, šírkou 1,5 kilometra a najvyššou hĺbkou 50 metrov. Najväčšie v Čechách. Snáď sa tu ešte za môjho života okúpem.

Sokolov hnedouhoľná panev
Dostať sa bližšie k Medardu vôbec nebolo kvôli zákazom jednoduché

Na Nové Sedlo

Očakával som, že tie najväčšie fotoskvosty získam v lome Jiří, ak Sokolovskú hnedouhoľnú celú obídem. Cez Svatavu a Lomnicu som vystúpal až na vrch, keď mi zazvonil telefón:

  • Niečo mi vybuchlo, auto nejde…
  • Čo nejde?
  • Nič nejdééé. Som na diaľnici a auto vybuchlo.

Ženu mám rád, svoju Nissan Evaliu ešte radšej. Rýchlo otáčam:

  • Kde presne si?
  • Na diaľnici.
  • Kde na diaľnici?
  • Pri výjazde.
  • Pri ktorom?
  • Na Sokolov.
  • Zaparkuj na kraji, ostaň tam a čakaj.

Sokolov

O Sokolove (predtým Falkenau an der Eger) by som inak ani nepísal. Keby pre mňa nemal industriálnu lahôdku v podobe tejto obrovskej povrchovej banskej diery. Leží na sútoku riek Ohře a Svatavy a ide cezeň chrbtová cyklomagistrála medzi Chebom a Karlovými Varmi. Mesto nie je veľmi veľké, napriek tomu som 3x na cyklotrase cezeň zablúdil aj za bežnej prevádzky. Dnes som bol navyše pod stresom.

Trasu z Lomnice na Vítkov som stihol v rekordnom čase. Za 30 minút som bol na dialničnom zjazde. Na tom druhom. Sokolov má totiž dialničné zjazdy dva. A ten druhý je cez riadny kopec a cez celé mesto. Ďalšia hodina (a verte, že nie ledajaká) v tempe to istila.

Praskla hadica na turbo. Nebudem v tejto story pokračovať, bolo by to nadlho. Stačí vedieť, že moja túžba objavovať Sokolovskú hnedouhoľnú práve v tej chvíli definitívne skončila.

Kynžvart pivovar
Kynžvart pivovar – miesto na ukončenie stresu

Celodenný stres som zakončil až pri hoteli v Kynšperku. Ani vy by ste neskončili inak. Cyklistický industrál cez Sokolovo a hnedouhoľnú panvu ma nielen fotograficky zaujal ale aj kondične preveril.

Ukážka GPX trailov

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 58