Cyklookruh z Františkových lázní okolo Ameriky a sudetských hradov

Sú iba pár kilometrov od Chebu. Z kúpeľnej UNESCO trojice Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy lázně sú práve tie posledné najkľudnejšie. Prechádzka rozsiahlymi parkami, veľa chutných prameňov a pohoda. Dokonca sa tu dá aj rozumne zaparkovať. Náležite to využívam vždy na cyklotrasách okolo Ohře. Cyklookruh z Františkových lázní okolo Ameriky a sudetských hradov som plánoval už dávno.

GPX trasa Okolo Ameriky (69km/521m)

V západných čechách po niekoľko hodinovom bajku vždy ocením, keď sa žena privezie autom na skvelý obed, nadlábneme sa sviečkovej alebo vepřo knedlo, zalejem to dobrým pivom, potom sa trochu prejdeme, nasadnem do auta a odvezie ma na hotel.

Františkovy lázně

Františkovy lázne majú nádherný park a veľa prameňov. Dvorana Glauberových pramenů stojí v parku už od roku 1930. Jej tri pramene Kostolný, Glauber III a Glauber IV sa na prvé ochutnanie ani nedajú piť. Treba si chvíľu zvyknúť. Vďaka vysokému obsahu soli sú prírodnou raritou a patria k najvýznamnejším na svete. V Gastro dvorane naopak čapujú Plzeň. Tú pijem veľmi rád.

Amerika

Keď sa pozriete na mapu okolia Františkových Lázní, určite vás upúta naozaj výrazná zelená a modrá plocha na západ od mesta. To je Amerika! Aspoň teda tá miestna. Lesopark Amerika sa rozkladá okolo rovnomenného rybníka a predovšetkým priamo nadväzuje na františkolázeňské parky.

Cesta k hraničným hradom vedie cez Ameriku
Cesta k hraničným hradom vedie cez Ameriku

Tak som sa vybral na bicykli okolo kempingu Amerika spoznať aj túto časť českých Sudet. Cyklotrasou okolo rybníka som sa dostal cez Lužnú na prvú dnešnú zastávku, hrad Ostroh.

Ostroh

Zámok Ostroh (alebo tiež Seeberg) je jeden z mála zachovaných hradov historického Chebska. Je v ňom niekoľko múzejných expozícií, ktoré som si však nechal v tom rozbehnutom tempe na inokedy. Jedným z dôvodov bola aj zatvorená pivná terasa. Mimochodom nemecký názov Seeberg napovedá, že bol založený na mieste bývalých mokradí a rybníkov. 🙂

Ostroh zámok
Zámok Ostroh ma zlomil. Chýbala terasa.

Za českým smädom. Aj tak možno nazvať cyklotrasu okolo Nebesáku a niekoľkých ďalších vodných plôch. Hnalo ma to na ďalšiu dnešnú zastávku, hrad Libá. Snáď tu uhasím.

hrad Libá

Každý má svoju minulosť, súčasne málokto vie, aká bude jeho budúcnosť. Snáď tu nezomriem od smädu. Vo svete relativity je jediným absolútnym bodom návšteva hradu Libá a jeho podzámčia!

Miestnu terasu sľubujúcu chladené pivo však kvôli skorým ranným hodinám tiež ešte neotvorili. Moje rozhodnutie navštíviť hrad sa tak stalo v tejto chvíli minulosťou! Vaša návšteva a zaplatené vstupné však bude pre miestne historické zbierky hodín znamenať svetlú budúcnosť!

Hrad Libá
Ani pod hradom Libá som nepochodil

Vysmädnutý to potiahnem až na nemeckú stranu.

Hohenberg an der Eger

Áno. Hádate správne. Eger je rieka Ohře. Zámok sa vypína vysoko nad riekou. Na bicykel, neuhasený smäd a 40 km v nohách cez serpentíny k mestu až príliš vysoko. Človek by povedal, že po toľkej námahe už smäd hroziť nebude. Všade je otvorené. Keď sa však lakomý človek pozrie na ceny, hneď ho chuť na nemecké pivo prejde.

Hrad bol kedysi kolískou severovýchodného bavorského porcelánu. Zhora sú krásne výhľady na povodie Ohře až po Krušné hory. Všade veľa detí. Je tu veľká študentská ubytovňa pre mládež a školský tábor.

Po pár záberoch vysadám na bicykel a kultúra – nekultúra, utekám najkratšou cestou späť do Čiech. Samozrejme, že som zablúdil a nenašiel správnu cestu. Po chvíli sa zorientujem a popri Ohře unikám za lacným pivom do Čiech.

Okolo Európy Františkovy lázne
Okolo Európy Františkovy lázne

Pomezná

Gotická pevnosť bola postavená v 14. storočí na brehoch rieky Ohře aby chránila rovnomennú dedinu Pomezná. Tá však zanikla, veža schátrala a začal sa používať ako sýpka, kým sa celkom nerozpadla. Dnes ju dávajú znova dohromady. Tu som sa prvýkrát vážne zastavil.

Nielen preto, že jej prehliadka zabrala menej ako 10 minút. Ale najmä preto, že tam kempovali nejakí dobrovoľníci, ktorí mi konečne ochotne ponúkli v Ohře vychladenú plechovicu piva.

Óda na české pivo

Cyklookruh z Františkových lázní okolo Ameriky a sudetských hradov temer dokonaný. Cesta naspäť do parkov Františkových lázní už prebiehala v optimistickom duchu. Čakala ma tam žena, odvoz a skvelá sviečková. Amerika v západných čechách za nami.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 57