Desatoro o tom, ako môžeme splynúť na cyklotrase v jedno telo

Čo by ste mali robiť aby sme dokázali pri športe splynúť v jedno telo, alebo ako sa správať na cyklotrase tak, aby sme nedošli k úrazu. Prichádza jeseň a s ňou aj doba na opätovné zverejnenie tohto večne aktuálneho článku. Zopár tipov, pre ľudí pohybujúcich sa na cyklotrasách:

Opatrnosti na cyklotrase nikdy nie je dosť


1. Ak korčuľujete na cyklotrase treba poriadne máchať rukami

Čím viac máchate, tým väčšiu šancu máte, že nikto okolo Vás neprejde.
Ak ste dvaja, zásadne vedľa seba, najlepšie každý na inej strane cesty a držte sa za ruky.
Nech láska riadi vaše kroky.

2. Ak bicyklujete v skupine jazdite zásadne vedľa seba

ak ste dvaja – vedľa seba,
traja – tiež vedľa seba,
štyria – prirodzene vedľa seba,
hlavne sa nezaujímajte o to, čo sa deje okolo Vás a za Vami – teraz ste tu predsa vy.

3. Skvelá muzika do slúchadiel

Áno oddajte sa jej naplno. Najhlasnejšie ako sa dá. Čo slúchadlá a uši znesú. Úplný zážitok dosiahnete, ak pri tom zatvoríte oči, alebo budete sledovať nebo a necháte sa unášať emóciou. Tie vlny. Čo na tom, že ste na cyklotrase.

4. Máte psa? Niet lepšieho miesta na venčenie ako cyklotrasa

Zásadne nie na tráve, ani vedľa cesty. Ideálne je to na cyklotrase. Ideálne na vodítku. Vy na jednej strane cesty, pes na druhej a krížom cez cestu vodítko. Bomba. Skúste si predstaviť čo sa stane so mnou, s Vami a so psom, ak to vodítko zoberiem v 36 km rýchlosti.

*bonusový tip pre koníčkarov:
Mladí priatelia, ktorí v zime vyvádzate kone (napr. na Bratislavskej hrádzi z neďalekej jazdeckej stajne), jazdite s nimi zásadne po asfalte. Cyklotrasa je fakt pohodlná a je to najlepšie miesto pre konské fekálie. Jazdiť slalom medzi konskými hovnami je nesmierne vzrušujúce a ak aj padneme, padneme do veľkého, teplého a mäkkého. Len v žiadnom prípade s koňom na poľné cesty. Neobmedzujte sa.

5. Ešte lepšie je mať voľne pusteného nevycvičeného psa

Ale čoby, ten váš je dobrý, dobručký, iba občas neposlúcha a vyskakuje do okoloidúcich cyklistov.

6. Nezabudnime na rodiny s deťmi

Veselo posmeľujte deti, aby sa smiali a nedávali pozor. Stačí, ak budú robiť slalom z jednej strany na druhú. Jazdili od krajnice ku krajnici, najlepšie nepredvídateľne a s džavotom. Perfektne si tým cibria zmysly.

7. Ak stretnete známeho zastavte v strede cesty a pokecajte.

Hlavne sa neuhnite na kraj. Táto chvíľa je predsa vaša.

8. Máte foťák? Skúste selphie s cyklistom.

Skočte mi na poslednom metri do cesty a začnite sa cvakať. Veď – SAGAN – že pri tom nestihnem vycvaknúť tretru, asi spadnem a zlomím si kľúčnu kosť? Nevadí. Vaša fotka bude už večer na facebooku. A bude cool.
Pozn.: Neveríte, že je toto možné? Ale choďte. Už dva krát sa mi to stalo.

9. A ak máte auto, neobmedzujte sa. Nandajte to na cyklotrase všetkým.

Cyklistom i korčuliarom. Že je zákaz vjazdu? Pre Vás? Načo tam zavadzajú, keď idete na svoj hausbót. Nech vidia, že vy na to máte. Že ste niečo viac. Ako k tomu prídete, aby Vám zavadzali. Ak ma líznete o pár milimetrov hneď budem krotkejší a nabudúce si to možno rozmyslím, na cyklotrasu vyrazím iba s obrneným transportérom. Ale najmä:

10. Ak vychádzate z bočnej na hlavnú zdieľajte, socializujte sa.

Píšte SMS správu alebo telefonujte ružovým telefónom. Posledne to stálo mojho kolegu jeden bycikel, dva zuby, tri rebrá a ako bonus kľúčnu kosť. Ale veď nepokecáte? V nemocnici oceníme vaše reakcie typu: „Prepáčte, nevšimla som si Vás“.

A záverom

Jazdím priemerne 33 km rýchlosťou a mám 95 kg. Nohy mám zacvaknuté v tretrách. Ak do seba nabúrame, prienik našich tiel bude nekonečný zážitok.

Aby som bol objektívny, skúsime v ďalšom poste pridať aj niečo opačné. Ako by sa mal chovať cyklista na kombinovaných trasách pre chodcov a cyklistov. 🙂

Prajeme príjemné chvíle pri športe.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Liberty for Town
Liberty for Town

Bajkom po meste. Články oslavujúce slobodný pohyb a vietor vo vlasoch v meste. Bez všadeprítomných plechových škatúľ, nervov v zápchach a vyvážania si zadku v aute pomaly aj na toaletu.

Articles: 14