Dobčice, Holášovice, pravá ochutnávka juhočeského vidieka

Za náš prvý kontakt s Holášovicami môže Grandhotel u Čierneho Supa. Jedno z najkurióznejších ubytovaní, aké sme v Čechách dostali. Až neskôr sme pochopili, že Dobčice sú len menšia, tichšia a najmä neprefláknutá juhočeská dedinka ako Holášovice. Pravá ochutnávka juhočeského vidieka.

Dobčice Grandhotel u Černýho Supa
Dobčice Grandhotel u Černýho Supa

Ubytovali nás totiž v starej sedliackej usadlosti, bývalej krčme, kde sme mali pípu, čapované pivo, klasické krčmové stojiskové záchody a matrace ustlané na europaletách.

Holášovice

Sú vzdialené iba 4 km od Dobčíc,16 km od Českých Budějovíc a cez Čejkovice menej ako 20 km od Hlubokej nad Vltavou. Pokiaľ správne trafíte.

Tunajší unikátny súbor budov v štýle tzv. sedliackeho baroka zo sedemdesiatych rokov 19. storočia tvorí jedinečný celok, ktorý je od roku 1995 dedinskou pamiatkovou rezerváciou a roku 1998 bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Holášovice pamiatková zóna
Holášovice pamiatková zóna

Dedinské baroko

Dedina sa spomína už od roku 1292. Okolo návsi s rybníčkom stoja domy. Uvidíte bohato zdobene široké ozdobné štíty, za ktorými sú tzv. špejchary. Strešné priestory slúžiace na skladovanie obilia. Malebný obrázok dediny dopĺňajú studne, baroková kaplnka a kováčska a keramická dielňa.

Holášovice náves
Holášovice náves prameň – 2015 to sme tu videli posledný krát v lete zelenú trávu

Pamiatková zóna

Holášovice, pravá ochutnávka juhočeského vidieka. Priečelia a domy sú vzájomne prepojené múrmi a bránami s klenutými vjazdmi. Patria k najkrajším a najzachovalejším ukážkam ľudového baroka, ktoré do vidieckeho prostredia prenieslo barokové, rokokové a klasicistické prvky z mestského prostredia.

Podobné domy síce nájdete aj v iných juhočeských dedinách, ale Holášovice sú jedinečné autenticitou. Boli ušetrené akýchkoľvek prestavieb. Majitelia ich zachovali v podobe, akú mali už v čase svojho vzniku, teda zhruba v polovici 19. storočia.

Holášovice
O predanej neveste sme netušili do Holášovic sme chodili lebo tu predávali dobré pivo

Natáčala sa tu aj filmová verzia opery Predanej nevesty.

Slabou stránkou Holášovic je každodenné turistické peklo autobusových zájazdov a nájazdy turistov. Práve preto v južných Čechách vždy volíme pre ubytovanie radšej Dobčice. Atmosférou južných čiech podobné, ale za celý deň tu nestretnete živej duše. A verte, že v okolí by ste našli takýchto malebných dediniek aj viac.

Dobčice náves s rybníkom
Dobčice náves s rybníkom

Žiaden obchod, žiadna krčma, pár aut a úplné ticho, že počuť vietor šušťať, cvrčky cvrlikať. Raz za celý týždeň nám zaklopali miestni a pozvali nás, že večer robia stretnutie Dobčanov a ak chceme, môžme sa pridať. Radi sme prijali.

Pripomeňme si autentickú atmosféru Grandhotela u Černýho Supa zopár fotkami. No nechoďte tam.

Dobčice Grandhotel u Černýho Supa
Parkové sedenie a terasy hotela vždy pripravené na čokoľvek.

Fakt neviem, prečo sa sem stále vraciame. 🙂 Možno kvôli vybaveniu kuchyne, parkovaciemu domu a možno kvôli tej drevenej chladničke vonku. V drevenej kadi sa totiž v 38°C teplotách fantasticky chladí pivo. Akoby zo siedmeho schodu. Nemáte predstavu ako dobre padne sa v tých horúčavách po 5 hodinovej cyklojazde len tak tresknúť do toho suda, načiahnuť sa a otvoriť si vychladené pivo. V okolí len tak zasyčí.

Cykloturistika v Južných Čechách

Na bicykli je z Dobčíc a Holášovic všade blízko. Automobilov málo. Stačí vám akýkoľvek bicykel a viete sa napojiť na trasy do Budějovíc, Hlubokej nad Vltavou či len tak, po okolitých dedínách. Neďaleko sa natáčali aj Babovřesky.

Krásna a kondične náročná cyklotrasa cez parkové rybníky Vyšatov, Blatec, Bezdrev a Munický rybník vedie cez Čejkovice do Hlubokej nad Vltavou. Tá je zas oddelenou cyklotrasou prepojená s Budejovicami.

Trasy sú nenáročné, zväčša asfaltové a je len na vás akú kondičnú náročnosť si zvolíte. Jedna z najkrajších ale aj najťažších jázd viedla z Dobčíc, cez zámek Kratochvíle, Vimperk, okolo Boubínskeho pralesa až na Horskú Kvildu. 🙂 Padla stovka.

Zámek Kratochvíle
Zámek Kratochvíle

GPX cyklotrasy pre inšpiráciu

Dobčice a Holášovice: pravá ochutnávka juhočeského vidieka.V celom okolí nájdete len mierne zvlnený terén okolo rybníkov. Všade nájdete asfalt. Berte si cesťáky alebo rýchle XC.

Dobčice Grandhotel u Černýho Supa
Dobčice hodnotné grafity na stenách Grandhotelu u Černýho Supa 🙂
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere cestny bajker
Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 32