Hrb turistické trasy, cyklotrasy

Ďalším z cieľov 7 kopcov 3 jazerá 2024 je zalesnený vrch v severnej časti pohoria Poľana s názvom Hrb. Leží nad obcou Strelníky, približne 15 km juhozápadne od Brezna a je geografickým stredom Slovenska, vypočítaným pomocou geometrických priesečníkov. Hrb turistické trasy, cyklotrasy.´, kam v okolí.

Hrb je súčasťou hrebeňa, ktorý vedie cez Hájny Grúň a Vepor severným smerom na Čierťaž. Vrchol tvorí impozantné, miestami až 40 metrov vysoké skalné bralo, spadajúce kolmou stenou na sever a západ.

Hrb turistický cieľ
foto Michal Miki

Turistické trasy

Po Rudnej magistrále a jej červenej značke

  • z juhu od Poľany po hrebeni cez Hájny grúň a Vepor
  • zo severu zo sedla pod Hrbom od Chaty pod Hrbom

Z Ľubietovej po  modrej značke cez Sedlo pod Hrbom

  • z Ľubietovej cez Starý Majer
  • z Predajnej cez Žliabky

Z Brusna po  žltej značenej trase:

  • z Valaskej cez Žliabky
  • z obce Brusno cez Starý Majer

Cyklotrasy

Foto Katka Syneková

Ak idete bicyklom, doporučujeme presun vlakom. Štart i cieľ tak môžte voliť v inej stanici.

Lopej – Sedlo pod Hrbom – Valaská – Brezno

Asi najkrajší okruh vedie z Predajnej alebo Lopeja cez Sedlo pod Hrbom do Brezna. Na 45 km okruhu nastúpate úctyhodných 1050 výškových metrov. Trasa tu

Okruh Brusno Hrb

Čaká vás podobný MTB cyklozáhul s dĺžkou 49 km a prevýšením 1460 m. Trasa tu

Hrb – okruh z Brezna

ďalší parádny MTB výstup z Brezna cez dve cyklotrasy cez kamenistú dolinu a Osrblie má 55 km a prevýšenie 1190 m. Trasa tu.

Chata pod Hrbom

Horská chata v Poľane je situovaná v Sedle pod Hrbom a od roku 2022 je pre verejnosť opäť otvorená. Poskytuje plnohodnotné ubytovacie a stravovacie služby počas celého roka. Ubytovať sa môžete za 30 Eur.

Chata pod Hrbom
Na chate pod Hrbom foto Ján Boďo

História chaty siaha do roku 1935, kedy bola vybudovaná členmi KČST z Ľubietovej. Počas II. svetovej vojny v horskej chate sídlil štáb 1. Československej partizánskej brigády. V roku 1944 bola nemecko-maďarskými vojskami vypálená a po obnovení bola opätovne sprístupnená 28. mája 1950. Odvtedy slúžila ako rekreačné zariadenie.

Autom je možný prístup cez obec Ľubietová len po Ranč Čeljenec, kde je záchytné parkovisko. Výstup na chatu po modrej značke je nenáročný cca 2 km dlhý s miernym stúpaním.

Stred Slovenska a Tichomír foto Sonka Pur E

Upozornenie

Pozrite si: Hrb turistické trasy, cyklotrasy. V Poľane hlásia veľký výskyt medveďov. Nechoďte sami a upozorňujte na seba. Prečítajte si: Ako sa chovať pri strete s medveďom?

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114