Zásady bezpečného pohybu v horách a pri styku s medveďom

Ďalší ročník turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá práve štartuje. Mnohí z vás už za pár dní vybehnú spolu s deťmi na turistiku, bicykle, výlety a zdolávanie cieľov. Viete ako sa správať v horách pri styku s medveďom?

Zásady bezpečného pohybu v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. O schodnosti sa informujte na stanici Horskej služby. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte ubytovateľovi alebo kamarátom.

Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte.

Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Nevstupujte na letné snehové polia. Ak je chodník nad pásmom lesa pokrytý snehom a nemá tyčové značenie, nepovažuje sa za značený a nesmie sa po ňom pokračovať.

V prípade, že sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa do miesta ubytovania, oznámte to ihneď ubytovateľovi.

Pre lyžiarsku turistiku ďalej platí, že túru vždy podnikajte v skupine, z ktorej aspoň jeden túru pozná;

  • majte kvalitnú zimnú výstroj;
  • sledujte poveternostné správy;
  • nepodnikajte túru pri veľkom snežení,
  • náhlom oteplení a hmle;

V prípade zablúdenia sa treba snažiť dostať najkratšou cestou do doliny, po chrbáte, nie lavinóznym terénom.

Ako sa chovať pri styku s medveďom

V lese aj lokalitách blízko lesa, buďte ostražitý, najmä ráno, večer a v noci, keď sú medvede aktívnejšie, ale aj cez deň v hustom poraste alebo v okolí zdrojov potravy.

Všímajte si stopy alebo iné znaky prítomnosti medveďa – ak sú čerstvé, zvýšte vašu pozornosť.

Keď je viditeľnosť obmedzená, pomôže rozprávať sa, pískať si alebo inak dopredu upozorniť medveďa na prítomnosť človeka. Medvede sa vám spravidla vyhnú, keď o vás vedia. Výnimkou je medveď zvyknutý na ľudí, tzv. „kontajnerový“ medveď.

Keď uvidíte medveďa, ktorý si vás ešte nevšimol

Buďte hlavne opatrní, aby ste sa nedostali príliš blízko a medveďa neprekvapili.

Ostaňte pokojne stáť a zhodnoťte situáciu – vie medveď, že ste tam? Ak o vás ešte nevie, ustupujte smerom, odkiaľ ste prišli a obíďte ho oblúkom. Urobte to potichu, keď sa medveď nepozerá smerom k vám, stále ho pozorujte.

Nechajte mu dostatok priestoru a voľnú únikovú cestu. Ak sa približuje smerom k vám, sledujte akúkoľvek zmenu v jeho správaní.

Obíďte ho širokým oblúkom, alebo odíďte smerom, odkiaľ ste prišli.

Útok medveďa, ktorý o vás nevie môžete vyprovokovať napríklad krikom.

K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný.

Výborné video na tému styk s medveďom – odporúčame

Ak vás medveď už zbadal

Ak už je jasné, že neodídete bez toho, aby si vás medveď všimol, ostaňte stáť v pokoji a rýchlo zhodnoťte situáciu. Neutekajte – mohlo by to vyprovokovať prenasledovanie.

Nebežte, medveďa by to mohlo vyprovokovať k prenasledovaniu.

Pri styku s medvďom: Keď stojí na zadných nohách, snaží sa vás identifikovať zrakom a čuchom. Pokojne (aby ste ho nevyplašili) sa z čo najväčšej vzdialenosti identifikujte, že ide o človeka – prihovárajte sa mu nízkym vážnym hlasom a pomaly mávajte rukami nad hlavou.

Zväčšujte vzdialenosť medzi vami, pomalým cúvaním späť.

Ak o vás medveď vie a zdá sa, že ho nezaujímate, mali by ste využiť túto šancu a potichu odísť.

Uvedené rady sú spoločným názorom popredných odborníkov, napríklad Stephena Herrera, autora známej knihy „Útoky medveďov: Ich príčiny a vyhnutie sa im„, a jeho kolegov zo Spoločností pre bezpečnosť na území s výskytom medveďov (angl. Safety in Bear Country Society). Nemôžeme vám zaručiť, že rady vás ochránia pred zranením medveďom, ale vám pomôžu znížiť toto riziko. Ak chcete vedieť viac kliknite sem

podklady: Správa NP Nízke Tatry, Bears Slovensko

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114