Ideme vlakom na Remätu, Bralovú Skalu a Šíp

O zdolávaní cieľov 7 kopcov 3 jazerá 2022 vlakom ZSSK sme sa rozprávali priamo s Romanom Palubjakom, železničným srdciarom priamo z Turca.

Remäta a Bralova skala. Trať Prievidza Handlová Sklené zaraďujem medzi najkrajšie trate Slovenska. Porozprávajte nám trochu o nej.

V knižnom cestovnom poriadku figuruje trať Horná Štubňa – Prievidza pod označením 145. Ide o jednokoľajný úsek dlhý 37 km. Počas jazdy vlakom budeme prechádzať niekoľkými tunelmi a mostami nachádzajúcimi sa v pohorí Žiarskych a Kremnických vrchov. Okolitá príroda dotvára cestovný zážitok v každom ročnom období, pri troche šťastia výletníci môžu zazrieť potulujúcu sa lesnú zver.

Čo všetko môže človek výletník objaviť na tejto trati?

Ja si myslím, že to svoje si nájde každý. Bol som so skupinou detí na výlete v Prievidzi, kde sme sa pešou chôdzou presunuli do Bojníc. Navštívili sme ZOO a rozprávkový zámok. Taktiež počas našej cesty vlakom z Turca pristúpilo aj pár cyklistov, trasa sa dá spoznávať aj po cyklotrasách a horských terénoch. Dokonca pristúpilo aj pár hubárov, takže objavovanie je rôznorodé.

Prievidza Bojnický zámok
Bojnický zámok

Tunel pod Bralovou skalou bol údajne dlho najdlhší na Slovensku. Trať zároveň v Hornej Štubni naväzuje na ďalšie tri železničné skvosty: trate cez Diviaky, Harmaneckú dolinu a Turiec na Vrútky.

Áno, bolo to tak. Bralský tunel bol nositeľom prívlastku najdlhší jednokoľajný tunel na Slovensku vďaka svojej dĺžke 3011,6 m. až do vybudovania Čremošnianskeho tunela pri Harmanci o dĺžke 4697,2 m. Bralský tunel je situovaný medzi Handlovou a Skleným, mnohí ho poznajú aj pod názvom tunel T. G. Masaryka.

Ideme vlakom na Rematu, Bralovu Skalu a Šíp
Okolo Bralského tunela vedie turistický chodník na Remätu

Aké sú najvýznamnejšie turistické a výletné miesta na tratiach, ktoré sa križujú v Hornej Štubni? Myslím trať Gader- Turčianske Teplice- Vrútky, trať cez Harmanec na Staré hory a Banskú Bystricu a tiež trať na Kremnické Bane, Trnavú Horu a Zvolen?

Priznám sa, že z vymenovaných miest sú mi najbližšie miesta z Turčianskej kotliny. S rodinkou bývam vo Vrútkach. Gaderská dolina je výborným miestom na oddych, prechádzku a tiež je to miesto začiatku rôznych turistických trás. V meste Turčianske Teplice nájdeme priestor na oddych a relax v aquaparku, prípadne prechádzkou v miestom parku s veselými sedačkami.

Mesto Martin je tiež pekným miestom na potulky, kde človek môže spoznať historické a kultúrne dominanty. Cez leto je v prevádzke letné kino, kde sa premietajú rôzne druhy filmov.

Taktiež by som neobišiel Múzeum slovenskej dediny, kde človek pospomína, ako sa fungovalo v minulosti, ako žili a hospodárili rodičia našich rodičov.

Prečo sa oplatí previezť sa na Turci na týchto tratiach vlakom, Čim sú výnimočné?

Na týchto regionálnych tratiach je cestovanie pre mňa oddychom, pretože keď sadnete do vlaku, užívate si okolie, miestami klesáte, potom zas stúpate, do toho rôzne železničné stavby a celé to uzatvorí krásna príroda a život v nej.

Ideme vlakom na Rematu, Bralovu Skalu a Šíp
Cez Turiec sa prevezieme vlakom

Vrútky sú zároveň prestupnou stanicou na ďalšie dva ciele Stoh v Malej Fatre a Šíp v tej Veľkej. Na oba ciele je východzia stanica Kraľovany. Čo ďalšie môže turista v oblasti Kraľovian objaviť?

Prestupné miesto Kraľovany využíva mnoho cestujúcich k prestupu na smer Dolný Kubín – Trstená. Rád by som odporučil využiť cestu vlakom na návštevu Oravského hradu. Je to slovenský unikát. Jazda motorovou jednotkou krížom-krážom peknou prírodou je jedinečným zážitkom.

Ak by niekto nemal chuť spoznávať históriu hradu, odporúčam návštevu Dolného Kubína, kde vieme zrelaxovať v aquaparku, prípadne sa poprechádzať popri rieke Orave.

Ideme vlakom na Rematu, Bralovu Skalu a Šíp
Okolo Šípu po zvážniciach na bicykloch

Dala by sa celá trasa na ciele Remata, Bralova Skala, Stoh a Šíp z Bratislavy zokruhovať?

Zaujímavá rodinná výzva, prečo nie. Ak by sme si to rozložili na viac dní, dalo by sa to zvládnuť. Z Bratislavy by sme sa presunuli do Prievidze (1. deň), ráno by sme vycestovali z Prievidze – Remäta (Bralova skala) – Martin (2. deň), a tretí deň by sme absolvovali trasu Martin – Vrútky – Kraľovany (Šíp) – Bratislava.

Ak by ste sa mali na takomto výlete niekde ubytovať, kde by to bolo z hľadiska dopravy najvýhodnejšie

Ak som na výlete s rodinkou vlakom, vyberal by som hlavne miesta, kde mi zastavuje vlak, alebo kde sa viem dostať na zastávku vlaku.

Ideme vlakom na Rematu, Bralovu Skalu a Šíp
Vrútockú staničnú reštauráciu nemôžte obísť 🙂

Prečo by mal človek objavovať Slovensko vlakom?

Výlety vlakom majú svoje čaro, hlavne keď cestujete s deťmi. Vo vlaku je priestor na rôzne aktivity a hry, zapája sa celá rodina😊. Áno, autom sa dostanete z bodu A do bodu B, kedy chcete bez časového obmedzenia, ale ak existuje možnosť vlakom, prečo to nevyužiť.

Ak si to dobre naplánujete, cesta vlakom vie byť dobrou voľbou na objavovanie pekných miest.

Ďakujeme za rozhovor.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 324