Kečka, Kozí chrbát turistické trasy cyklotrasy

Starohorské vrchy, Donovaly turistika. Po roku sa opäť v 7 kopcov 3 jazerá vraciame na úpätia Nízkych Tatier. Turistické trasy a cyklotrasy na Kečku, Kozí chrbát vedú z viacerých smerov. Túry vedú z Korytnice, Donovál i zo Starých Hôr od Banskej Bystrice.

Kozí chrbát

Kozí chrbát (1 330,4 m n. m.) je výrazný hôľnatý vrchol, nachádzajúci sa v Starohorských vrchoch nad Moštenicou pri Banskej Bystrici. Z diaľky viditeľný vrch leží na území NP Nízke Tatry, ktorý zahŕňa celú východnú časť pohoria. Nenáročná turistika v horách je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Z vrcholu je výhľad na Zvolenskú kotlinu i Horehronie.

Korytnica, Donovaly, Moštenica, Hiadeľ. Vraciame sa do Nízkych Tatier. Kozí chrbát je ľahko prístupný z ktorejkoľvek z týchto obcí.

Na Kozí Chrbát sa dostanete po červenej turistickej značke z Hiadeľského sedla, ale najnavštevovanejší smer je od Donovál, tiež po červenej značke. Zmiešané bukové a smrekové lesy sa striedajú s lesnými čistinkami a krásnymi lúkami plnými horských kvetov.

Kečka Donovaly turistika 7 kopcov 3 jazerá
Hrebeňom Starohorských vrchov s deťmi foto Katarina Cviková

Kečka

V blízkosti Kozieho chrbta sa nachádza aj štít Kečka s výškou 1225 m.n.m. a hrebeň Prašivá vysoký 1753 m.n.m. s Malou a Veľkou Chochuľou.

Z vrcholu je výhľad na celú Zvolenskú kotlinu i Horehronie. Na severnej strane sa naskytá pohľad na Chočské vrchy s dominantným Veľkým Chočom nad Ružomberkom, na západnej strane tiahnu hrebene Veľkej Fatry a na juhu nekonečné vlnky Slovenského Rudohoria a Kremnických vrchov so Skalkou. Viac na BBonline.sk 

Doprava

Kozí vrchol je ľahko prístupný z Donovál, Korytnice i obce Hiadeľ. Stačí odstaviť auto na parkovisku a vyraziť.

Vlakmi ZSSK sa dostanete smerom na Ružomberok a Banskú Bystricu.

 • Z Ružomberka pokračujete ďalej bicyklom po cyklotrase alebo autobusom. Kedysi viedla na Korytnicu z Ružomberku aj koľajová trať, ktorá je dnes prerobená na cyklochodník Korytnička.
 • Z Banskej Bystrice chodí pravidelne na Donovaly Cyklobus. Odporúčame využiť.

Turistické trasy

odporúčané túry na Kečku a Kozích Chrbát

Keťka Kozí chrbát mapa

Donovaly – Kečka – Kozí chrbát – …. Hiadeľské sedlo

Základná trasa. Po  červenej trase z Donoval cez Kečku na Kozí chrbát jednosmerne 14 km 644 m stúpania.

Ďalej môžte pokračovať do Hiadeľského sedla a odtiaľ

 1. na Prašivú a Malú a Veľkú Chochuľu, (fyzicky náročná hrebeňová trasa pre skúsených turistov) alebo
 2. zídete do kúpeľov Korytnica, odkiaľ sa  žltou trasou okolo Magury alebo autobusom dostanete naspäť na Donovaly.

Korytnica – Kozí chrbát – Kečka  

Okruh Korytnica, Hiadeľské sedlo, Donovaly je možné absolvovať aj z druhej strany. Treba sa však pripraviť na väčšie stúpanie od kúpeľov.

Hiadeľ – Hiadeľské sedlo – Kečka – Donovaly

Odstavíte za Slovenskou Ľupčou v dedinke Hiadeľ. Po  modrej trase vyjdete až do sedla, kde sa napojíte na  červenú trasu cez Kozí chrbát, Kečku na Donovaly. Jednosmerný okruh 22 km s prevýšením 700 m.

Moštenica – sedlo Hadlanka – Kozí chrbát

Kúsok od Hiadeľu začína v dedine Moštenica žltá trasa do sedla Hadlanka medzi Kečkou a Kozím Chrbátom. Trasa vedie okolo Moštenických travertínov a jednosmerne má cca 10 km s prevýšením 600 m. Môžte sa vrátiť alebo pokračovať na Donovaly.

Po hrebeni NT

Po červenej trase Hrebeňovka Donovaly – Kozí Chrbát – Prašivá – cez Chochule – Košarisko – Skalku na Latiborskú hoľu a Ďurkovú. Kondične náročná trasa, ktorú si môžete skrátiť z Latiborského sedla  na Magurku a Železno, alebo zo sedla pod Skalkou  do Liptovskej Lúžnej. Táto trasa nie je vhodná pre deti a neskúsených turistov.

Kečka, Kozí chrbát- turistické trasy/ cyklotrasy
Kúpele Korytnica

Kúpele Korytnica

Známe kúpele Korytnica boli v minulosti pýchou Slovenska. Dlhé roky však už chátrajú a rozpadávajú sa. Zdá sa však, že Korytnici svitá na lepšie časy. Turistika hory liečebná voda…

Tamojšie liečivé pramene, ktoré boli taktiež v dezolátnom stave, pričom si z nich berú vodu ľudia nielen zo širokého okolia i zahraničia, sú teraz úplne vynovené.

Minerálne pramene Jozef, Antonín, Vojtech 1,2 a Žofia majú nové altánky, upravené je aj okolie. Viac 

Cyklotrasy

Východzím bodom k cyklotúram na Kečku a Kozí Chrbát sú Donovaly. Ak však máte pocit, že cyklotúra tohto typu je nad vaše sily (rodiny s malými deťmi a pod…) ponúkame ako bonus túto nenáročnú trasu

Cyklo Korytnička:

Ružomberok – Liptovská osada – Korytnica kúpele a späť. Zážitková, nenáročná cyklotrasa s minimálnym prevýšením 390 m a celkovou dĺžkou do 50 km vedie v civilizácii popri ceste na Donovaly. Ideálna nenáročná cyklotrasa pre rodiny deťmi Viac tu >

Hlavná MTB trasa je však táto:

Donovaly – Kečka – Hiadeľské sedlo – Korytnica

 1. Donovaly – Šachtička zhruba 5 km kde sa napjíte na modrú trasu na Kečku
 2. Po modrej trase cez Kečku do Hiadeľského sedla 9 km 300/-90 m
 3. trail Hiadeľské sedlo – Korytnica 5 km 95/-360 m

Trasu si môžete rozšíriť zjazdom na Banskú Bystricu

 • Donovaly – Šachtička 11,9 km 378/-470 m
 • Donovaly – Kalište – Baláže 9,5 km 203/-632 m
 • a poprípade zozjazdovať Panský diel trail 4,5 km 73/-649 m vyššia technická náročnosť

A ak budete na Donovaloch určite si nenechajte ujsť 2 krátke, ale pekné traily:

 1. Okolo Magury (zelená trasa) 2,7 km 137–161 m
 2. Nová Hoľa – Žarnovka 4,5 km 58/-483m

Tiež dávame do pozornosti ako bonus výstupový trail

 1. Baláže – Krčahy – Motyčky 9,8 km 509/-364 m

Pojazdite Donovaly a MTB traily Nízkych Tatier. Náročnosť necháme na vašej ambicióznosti. Ktorúkoľvek z uvedených trás považujeme za splnenie cieľa.

Kam v okolí Donovaly

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114