Kečka, Kozí chrbát- turistické trasy/ cyklotrasy

Kečka, Kozí chrbát- turistické trasy/ cyklotrasy

Kozí chrbát (1 330,4 m n. m.) je výrazný hôľnatý vrchol, nachádzajúci sa v Starohorských vrchoch nad Moštenicou pri Banskej Bystrici. Z diaľky viditeľný vrch leží na území NP Nízke Tatry, ktorý zahŕňa celú východnú časť pohoria. Z vrcholu je výhľad na Zvolenskú kotlinu i Horehronie.

Korytnica, Donovaly, Moštenica, Hiadeľ. Vraciame sa do Nízkych Tatier. Kozí vrchol je ľahko prístupný z ktorejkoľvek z týchto obcí.

Na Kozí Chrbát sa dostanete sa sem po červenej turistickej značke z Hiadeľského sedla, ale najnavštevovanejší smer je od Donovál, tiež po červenej značke. Zmiešané bukové a smrekové lesy sa striedajú s lesnými čistinkami a krásnymi lúkami plnými horských kvetov.

V blízkosti Kozieho chrbta sa nachádza aj štít Kečka s výškou 1225 m.n.m. a hrebeň Prašivá vysoký 1753 m.n.m. s Malou a Veľkou Chochuľou.

Z vrcholu je výhľad na celú Zvolenskú kotlinu i Horehronie. Na severnej strane sa naskytá pohľad na Chočské vrchy s dominantným Veľkým Chočom nad Ružomberkom, na západnej strane tiahnu hrebene Veľkej Fatry a na juhu nekonečné vlnky Slovenského Rudohoria a Kremnických vrchov so Skalkou. Viac na BBonline.sk 

Kečka, Kozí chrbát- turistické trasy/ cyklotrasy
foto Bigstockphoto

Doprava

Kozí vrchol je ľahko prístupný z Donovál, Korytnice i obce Hiadeľ. Stačí odstaviť auto na parkovisku a vyraziť.

Vlakmi ZSSK sa dostanete smerom na Ružomberok a Banskú Bystricu.

 • Z Ružomberka pokračujete ďalej bicyklom po cyklotrase alebo autobusom. Kedysi viedla na Korytnicu z Ružomberku aj koľajová trať, ktorá je dnes prerobená na cyklochodník Korytnička.
 • Z Banskej Bystrice chodí pravidelne na Donovaly Cyklobus. Odporúčame využiť.

Ubytovanie

Turistické trasy

Keťka Kozí chrbát mapa

Donovaly – Kečka – Kozí chrbát – …. Hiadeľské sedlo

Základná trasa. Po blank červenej trase z Donoval cez Kečku na Kozí chrbát jednosmerne 14 km 644 m stúpania.

Ďalej môžte pokračovať do Hiadeľského sedla a odtiaľ

 1. na Prašivú a Malú a Veľkú Chochuľu, (fyzicky náročná hrebeňová trasa pre skúsených turistov) alebo
 2. zídete do kúpeľov Korytnica, odkiaľ sa blank žltou trasou okolo Magury alebo autobusom dostanete naspäť na Donovaly.

Korytnica – Kozí chrbát – Kečka blank blank

Okruh Korytnica, Hiadeľské sedlo, Donovaly je možné absolvovať aj z druhej strany. Treba sa však pripraviť na väčšie stúpanie od kúpeľov.

Hiadeľ – Hiadeľské sedlo – Kečka – Donovaly

Odstavíte za Slovenskou Ľupčou v dedinke Hiadeľ. Po blank modrej trase vyjdete až do sedla, kde sa napojíte na blank červenú trasu cez Kozí chrbát, Kečku na Donovaly. Jednosmerný okruh 22 km s prevýšením 700 m.

Moštenica – sedlo Hadlanka – Kozí chrbát

Kúsok od Hiadeľu začína v dedine Moštenica žltá trasa do sedla Hadlanka medzi Kečkou a Kozím Chrbátom. Trasa vedie okolo Moštenických travertínov a jednosmerne má cca 10 km s prevýšením 600 m. Môžte sa vrátiť alebo pokračovať na Donovaly.

Po hrebeni NT

Po červenej trase Hrebeňovka Donovaly – Kozí Chrbát – Prašivá – cez Chochule – Košarisko – Skalku na Latiborskú hoľu a Ďurkovú. Kondične náročná trasa, ktorú si môžete skrátiť z Latiborského sedla blank na Magurku a Železno, alebo zo sedla pod Skalkou blank do Liptovskej Lúžnej. Táto trasa nie je vhodná pre deti a neskúsených turistov.

Kúpele Korytnica

Známe kúpele Korytnica boli v minulosti pýchou Slovenska. Dlhé roky však už chátrajú a rozpadávajú sa. Zdá sa však, že Korytnici svitá na lepšie časy.

Tamojšie liečivé pramene, ktoré boli taktiež v dezolátnom stave, pričom si z nich berú vodu ľudia nielen zo širokého okolia i zahraničia, sú teraz úplne vynovené.

Minerálne pramene Jozef, Antonín, Vojtech 1,2 a Žofia majú nové altánky, upravené je aj okolie. Viac 

Cyklotrasy

Východzím bodom k cyklotúram na Kečku a Kozí Chrbát sú Donovaly. Ak však máte pocit, že cyklotúra tohto typu je nad vaše sily (rodiny s malými deťmi a pod…) ponúkame ako bonus túto nenáročnú trasu

Cyklo Korytnička:

Ružomberok – Liptovská osada – Korytnica kúpele a späť. Zážitková, nenáročná cyklotrasa s minimálnym prevýšením 390 m a celkovou dĺžkou do 50 km vedie v civilizácii popri ceste na Donovaly. Viac tu >

Hlavná trasa je však táto:

Donovaly – Kečka – Hiadeľské sedlo – Korytnica

 1. Donovaly – Šachtička zhruba 5 km kde sa napjíte na modrú trasu na Kečku
 2. Po modrej trase cez Kečku do Hiadeľského sedla 9 km 300/-90 m
 3. trail Hiadeľské sedlo – Korytnica 5 km 95/-360 m

Trasu si môžete rozšíriť zjazdom na Banskú Bystricu

 • Donovaly – Šachtička 11,9 km 378/-470 m
 • Donovaly – Kalište – Baláže 9,5 km 203/-632 m
 • a poprípade zozjazdovať Panský diel trail 4,5 km 73/-649 m vyššia technická náročnosť

A ak budete na Donovaloch určite si nenechajte ujsť 2 krátke, ale pekné traily:

 1. Okolo Magury (zelená trasa) 2,7 km 137–161 m
 2. Nová Hoľa – Žarnovka 4,5 km 58/-483m

Tiež dávame do pozornosti ako bonus výstupový trail

 1. Baláže – Krčahy – Motyčky 9,8 km 509/-364 m

Pojazdite Donovaly a MTB traily Nízkych Tatier. Náročnosť necháme na vašej ambicióznosti. Ktorňukoľvek z uvedených trás považujeme za splnenie cieľa. Naplánovať cyklotrasy si môžte tu.

Kečka, Kozí chrbát- turistické trasy/ cyklotrasy
Panoráma z Kečky Bigstockphoto

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Pri túrach v Nízkych Tatrách v okolí Ďumbiera sa pohybujete vo výškach okolo 2.000 m n.m. Jedná sa o náročnejšie vysokohorské túry, s viacerými strmšími stúpaniami. Nie sú technicky náročné, vyžaduje sa už však určitá fyzická kondícia. Na hrebeni sa striedajú skalnaté a trávnaté pasáže. Výstup na Ďumbier by mali zvládnuť aj priemerne športovo zdatné rodiny s deťmi. Trasu si môžete uľahčiť a rozdeliť na dva dni, s prespatím na Štefánikovej chate. Za zlého počasia (dažde, búrky, silný vietor, hmla a husté sneženie) výstup na hrebeň vôbec neodporúčame. Počas zimných výstupov vždy skontrolujte lavínovú situáciu.  Nezabudnite na cestovné poistenie platné na horách. Majte poruke nabitý telefón s tiesňovou linkou na horskú záchrannú službu 18 300.

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené, orientácia na holom hrebeni nie je náročná. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami. Pri plánovaní túr využite online plánovač. Papierové mapy nájdete tu.

Vstup so psom: V NAPANT-e vstup so psom povolený, zakazuje sa vodiť psy bez vôdzky a náhubku.

Čo si vziať: vysokú turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, dostatok vody a občerstvenia. Vodu  a občerstvenie si môžete doplniť na Štefánikovej chate pred/po výstupe na Ďumbier.

Ochrana Prírody: Pri výstupe na Ďumbier sa pohybujete v národnom parku a zároveň v národnej prírodnej rezervácii, v ktorých platia určité obmedzenie a zákazy za účelom zachovania prírodných hodnôt: zákaz bivakovania, táborenia a zakladania ohnísk mimo miest na to určených, zákaz poškodzovania fauny a flóry, znečisťovania prírody a rušenia živočíchov. Pohyb turistov, skialpinistov a cyklistov je povolený len na vyznačených trasách, chodníkoch a verejných komunikáciách.

Pavol Babej
Vojtech Pichna

Mapy a značenie

Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Účastníci si môžu pri nákupe uplatniť 10% zľavu zadaním kódu RESTARTNISA. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Ďalšie ciele v Nízkych Tatrách: Ďumbier, Kráľova hoľa

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest