Kečka, Kozí chrbát- turistické trasy/ cyklotrasy

Kečka, Kozí chrbát- turistické trasy/ cyklotrasy

Kozí chrbát (1 330,4 m n. m.) je výrazný hôľnatý vrchol, nachádzajúci sa v Starohorských vrchoch nad Moštenicou pri Banskej Bystrici. Z diaľky viditeľný vrch leží na území NP Nízke Tatry, ktorý zahŕňa celú východnú časť pohoria. Z vrcholu je výhľad na Zvolenskú kotlinu i Horehronie.

Korytnica, Donovaly, Moštenica, Hiadeľ. Vraciame sa do Nízkych Tatier. Kozí vrchol je ľahko prístupný z ktorejkoľvek z týchto obcí.

Na Kozí Chrbát sa dostanete sa sem po červenej turistickej značke z Hiadeľského sedla, ale najnavštevovanejší smer je od Donovál, tiež po červenej značke. Zmiešané bukové a smrekové lesy sa striedajú s lesnými čistinkami a krásnymi lúkami plnými horských kvetov.

V blízkosti Kozieho chrbta sa nachádza aj štít Kečka s výškou 1225 m.n.m. a hrebeň Prašivá vysoký 1753 m.n.m. s Malou a Veľkou Chochuľou.

Z vrcholu je výhľad na celú Zvolenskú kotlinu i Horehronie. Na severnej strane sa naskytá pohľad na Chočské vrchy s dominantným Veľkým Chočom nad Ružomberkom, na západnej strane tiahnu hrebene Veľkej Fatry a na juhu nekonečné vlnky Slovenského Rudohoria a Kremnických vrchov so Skalkou.

Viac na BBonline.sk 

foto: bigstockphoto

Doprava

Kozí vrchol je ľahko prístupný z Donovál, Korytnice i obce Hiadeľ. Stačí odstaviť auto na parkovisku a vyraziť.

Vlakmi ZSSK sa dostanete smerom na Ružomberok a Banskú Bystricu.

 • Z Ružomberka pokračujete ďalej bicyklom po cyklotrase alebo autobusom. Kedysi viedla na Korytnicu z Ružomberku aj koľajová trať, ktorá je dnes prerobená na cyklochodník Korytnička.
 • Z Banskej Bystrice chodí pravidelne na Donovaly Cyklobus. Odporúčame využiť.

Ubytovanie

Penzióny v oblasti Donovál a Liptovskej osady.

Turistické trasy

Keťka Kozí chrbát mapa

Donovaly – Kečka – Kozí chrbát – …. Hiadeľské sedlo

Základná trasa. Po  červenej trase z Donoval cez Kečku na Kozí chrbát jednosmerne 14 km 644 m stúpania.

Ďalej môžte pokračovať do Hiadeľského sedla a odtiaľ

 1. na Prašivú a Malú a Veľkú Chochuľu, (fyzicky náročná hrebeňová trasa pre skúsených turistov) alebo
 2. zídete do kúpeľov Korytnica, odkiaľ sa  žltou trasou okolo Magury alebo autobusom dostanete naspäť na Donovaly.

Korytnica – Kozí chrbát – Kečka  

Okruh Korytnica, Hiadeľské sedlo, Donovaly je možné absolvovať aj z druhej strany. Treba sa však pripraviť na väčšie stúpanie od kúpeľov.

Hiadeľ – Hiadeľské sedlo – Kečka – Donovaly

Odstavíte za Slovenskou Ľupčou v dedinke Hiadeľ. Po  modrej trase vyjdete až do sedla, kde sa napojíte na  červenú trasu cez Kozí chrbát, Kečku na Donovaly. Jednosmerný okruh 22 km s prevýšením 700 m.

Moštenica – sedlo Hadlanka – Kozí chrbát

Kúsok od Hiadeľu začína v dedine Moštenica žltá trasa do sedla Hadlanka medzi Kečkou a Kozím Chrbátom. Trasa vedie okolo Moštenických travertínov a jednosmerne má cca 10 km s prevýšením 600 m. Môžte sa vrátiť alebo pokračovať na Donovaly.

Po hrebeni NT

Po červenej trase Hrebeňovka Donovaly – Kozí Chrbát – Prašivá – cez Chochule – Košarisko – Skalku na Latiborskú hoľu a Ďurkovú. Kondične náročná trasa, ktorú si môžete skrátiť z Latiborského sedla  na Magurku a Železno, alebo zo sedla pod Skalkou  do Liptovskej Lúžnej. Táto trasa nie je vhodná pre deti a neskúsených turistov.

Kúpele Korytnica

Známe kúpele Korytnica boli v minulosti pýchou Slovenska. Dlhé roky však už chátrajú a rozpadávajú sa. Zdá sa však, že Korytnici svitá na lepšie časy.

Tamojšie liečivé pramene, ktoré boli taktiež v dezolátnom stave, pričom si z nich berú vodu ľudia nielen zo širokého okolia i zahraničia, sú teraz úplne vynovené.

Minerálne pramene Jozef, Antonín, Vojtech 1,2 a Žofia majú nové altánky, upravené je aj okolie. Viac 

Cyklotrasy

Východzím bodom k cyklotúram na Kečku a Kozí Chrbát sú Donovaly. Ak však máte pocit, že cyklotúra tohto typu je nad vaše sily (rodiny s malými deťmi a pod…) ponúkame ako bonus túto nenáročnú trasu

Cyklo Korytnička:

Ružomberok – Liptovská osada – Korytnica kúpele a späť. Zážitková, nenáročná cyklotrasa s minimálnym prevýšením 390 m a celkovou dĺžkou do 50 km vedie v civilizácii popri ceste na Donovaly. Viac tu >

Hlavná trasa je však táto:

Donovaly – Kečka – Hiadeľské sedlo – Korytnica

 1. Donovaly – Šachtička zhruba 5 km kde sa napjíte na modrú trasu na Kečku
 2. Po modrej trase cez Kečku do Hiadeľského sedla 9 km 300/-90 m
 3. trail Hiadeľské sedlo – Korytnica 5 km 95/-360 m

Trasu si môžete rozšíriť zjazdom na Banskú Bystricu

 • Donovaly – Šachtička 11,9 km 378/-470 m
 • Donovaly – Kalište – Baláže 9,5 km 203/-632 m
 • a poprípade zozjazdovať Panský diel trail 4,5 km 73/-649 m vyššia technická náročnosť

A ak budete na Donovaloch určite si nenechajte ujsť 2 krátke, ale pekné traily:

 1. Okolo Magury (zelená trasa) 2,7 km 137–161 m
 2. Nová Hoľa – Žarnovka 4,5 km 58/-483m

Tiež dávame do pozornosti ako bonus výstupový trail

 1. Baláže – Krčahy – Motyčky 9,8 km 509/-364 m

Pojazdite Donovaly a MTB traily Nízkych Tatier. Náročnosť necháme na vašej ambicióznosti. Ktorňukoľvek z uvedených trás považujeme za splnenie cieľa. Naplánovať cyklotrasy si môžte tu.

Kečka, Kozí chrbát- turistické trasy/ cyklotrasy
foto: bigstockphoto

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Pri túrach v Nízkych Tatrách v okolí Ďumbiera sa pohybujete vo výškach okolo 2.000 m n.m. Jedná sa o náročnejšie vysokohorské túry, s viacerými strmšími stúpaniami. Nie sú technicky náročné, vyžaduje sa už však určitá fyzická kondícia. Na hrebeni sa striedajú skalnaté a trávnaté pasáže. Výstup na Ďumbier by mali zvládnuť aj priemerne športovo zdatné rodiny s deťmi. Trasu si môžete uľahčiť a rozdeliť na dva dni, s prespatím na Štefánikovej chate. Za zlého počasia (dažde, búrky, silný vietor, hmla a husté sneženie) výstup na hrebeň vôbec neodporúčame. Počas zimných výstupov vždy skontrolujte lavínovú situáciu.  Nezabudnite na cestovné poistenie platné na horách. Majte poruke nabitý telefón s tiesňovou linkou na horskú záchrannú službu 18 300.

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené, orientácia na holom hrebeni nie je náročná. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami. Pri plánovaní túr využite online plánovač. Papierové mapy nájdete tu.

Vstup so psom: V NAPANT-e vstup so psom povolený, zakazuje sa vodiť psy bez vôdzky a náhubku.

Čo si vziať: vysokú turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, dostatok vody a občerstvenia. Vodu  a občerstvenie si môžete doplniť na Štefánikovej chate pred/po výstupe na Ďumbier.

Ochrana Prírody: Pri výstupe na Ďumbier sa pohybujete v národnom parku a zároveň v národnej prírodnej rezervácii, v ktorých platia určité obmedzenie a zákazy za účelom zachovania prírodných hodnôt: zákaz bivakovania, táborenia a zakladania ohnísk mimo miest na to určených, zákaz poškodzovania fauny a flóry, znečisťovania prírody a rušenia živočíchov. Pohyb turistov, skialpinistov a cyklistov je povolený len na vyznačených trasách, chodníkoch a verejných komunikáciách.

video: youtube Pavol Babej, Vojtech Pichňa

Mapy a značenie:

Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Účastníci si môžu pri nákupe uplatniť 10% zľavu zadaním kódu RESTARTNISA. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať cez online hikeplanner.

Ďalšie ciele v Nízkych Tatrách: Ďumbier, Kráľova hoľa

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.