Oblazy Mlyny

Kvačianska a Prosiecka dolina, Liptovská Mara- turistické trasy/cyklotrasy

V rámci návštevy Liptovskej Mary by sme vás radi nasmerovali do dvoch úžasných dolín. 

Prosiecka a Kvačianska dolina patria medzi najnavštevovanejšie lokality letnej turistiky v Liptove. Pre svoju nenáročnosť sú obľúbené hlavne u rodín s deťmi. Turistická trasa v tejto lokalite je, okrem mlynov Oblazy, vodopádu či drevených rozhľadní, doplnená aj o náučný chodník. Ten má až 12 zastávok, pričom na každej je umiestnená tabuľa so zaujímavými informáciami z geografie, biológie či histórie, týkajúcich sa tejto nádhernej lokality.

Nenáročná poldenná túra dvoma zaujímavými dolinami v Chočských vrchoch. Začiatok aj koniec túry je v obci Prosiek, ktorá sa nachádza severne od vodnej nádrže Liptovská Mara. Zdroj: visit Liptov 

Ak ste tam už boli objavte Bobroveckú dolinu.

Doprava

Zaparkujte na konci obce Kvačany na parkovisku v ústí doliny. Najlepšie sa tam dostanete okreskou z Bešeňovej alebo obídením celej Mary po severnej strane z Liptovského Mikuláša.

Ak idete vlakom ZSSK vystúpte v Liptovskom Mikuláši (RR,REX,IC) alebo v Liptovkej Teplej (os) a autobus vás dovezie buď do Prosieku alebo do Kvačian.

Kvačianska dolina a Oblazy foto: Bigstock, CBS

Vodné mlyny Oblazy

patria medzi horské typy mlynov. Ide o jednu z posledných zachovaných pamiatok svojho druhu, navyše začlenenú do pôvodného prírodného prostredia.

Postavené sú v hornej časti Kvačianskej doliny, ktorá sa nazýva Oblazy, na sútoku Hutianky a Borovianky. Oba vodné mlyny vznikli v prvej polovici 19. storočia pri ceste, ktorá spájala Liptov s Oravou a Poľskom. Neskôr bol jeden z nich v roku 1936 prerobený na pílu. Po tom, čo ich vlastníci postupne opustili, ich od roku 1980 rekonštruovali nadšenci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, neskôr členovia hnutia Strom života. 

Neďaleko je Ráztocký vodopád.

Prosiecka dolina foto: Bigstock photo

Kvačianska a Prosiecka dolina

Okruh začína na platenom parkovisku na konci obce Prosiek a pokračuje cez Prosiecku dolinu, ktorej bralnatý charakter treba miestami prekonávať pomocou pomôcok. Dolina je dotváraná skalnými útvarmi prepájanými oceľovými rebríkmi. Počas stúpania narazíte na vodopád Červené piesky. Trasa pokračuje cez krasovú planine Svorad do obce Veľké Borové. Cez tiesňavou Borovianka sa po modrej značke dstanete až k unikátnym vodným mlynom Oblazy. Ide o technickú pamiatku z 19. storočia, o ktorú sa starajú dobrovoľníci. Oblazy patria k najkrajším a právom najnavštevovanejším pamiatkam v celom Liptove. 

Kvačianska dolina, ktorou sa vraciate je pomerne nenáročná. Značka vedie širokou cestou ponad tiesňavu. Túra vyvrcholí pri návšteve rozhľadne, postavenej na skalnom brale s úžasným výhľadom na dolinu a okolité vrchy. Do obce Kvačany je to odtiaľ už len kúsok.

Ak využijete autobusovú dopravu, túra sa pre vás môže skončiť po menej ako piatich hodinách už na miestnej autobusovej zastávke. V prípade, že máte auto zaparkované v Prosieku, je nutné asi hodinu a pol pokračovať chodníkom popod horu ku parkovisku v Prosieku.

visit Liptov

Pri priechode Kvačianskou dolinou vás čaká niekoľko výhľadov. Najprv objavíte Kobyliny s výhľadom do kaňona Kvačianky, potom vyhliadky Veľký a Malý Roháč

Orientačné dĺžky trás

Kvačany parkovisko – Mlyny Oblazy:  1 hod.
Huty – Mlyny Oblazy:  20 minút
Kvačany – Prosiek – Veľké Borové – Mlyny Oblazy – Kvačany:  6 hod.
Veľké Borové – Mlyny Oblazy:  20 minút
Velké Borové – Prosiek:  2 hod.

Ak máte obe doliny pochodené, skúste objaviť

Bobroveckú dolinu

Na jej konci je starý kameňolom. Je to jedna z mála Liptovských dolín, kde sa dá voľne stanovať a bivakovať.

Kvačianska dolina – Huty

Priamo cez Kvačiansku dolinu vedie blank cyklotrasa na Huty. Nie je dlhá 14 km obojsmerne, ale zdolávate prevýšenie 940 m. Trasa tu: GPX trasa 

Veľký okruh okolo Prosieku a Kvačian

Z Kvačianskej doliny blank cyklotrasou smerom na Huty odbočíte po 5,4 km smer Malé Borové a Malatinná  Z Malatinnej po blank trase pokračujete smer Dušany, kde sa napojíte na blank cyklotrasu smer Prosiek a Kvačan. Okruh má 36 km s prevýšením 1020 m. GPX trasa tu

Okruh okolo Mary

Ste na cesťáku? Dajte si okruh okolo Liptovkej Mary. 🙂 Uznáme.

Do Kvačian chodí každú nedeľu v sezóne cyklobus zdarma.

Ďalšie tipy na cyklotrasy v okolí Kvačian nájdete tu>

Jednoznačne

Oblazy vodné mlyny 

Možno bude trasa pre deti trochu náročnejšia, ale zážitok za to rozhodne stojí. Prechádzka Kvačianskou dolinou k mlynom v Oblazoch trvá podľa tabule 1 hod. aj 10 minút. Chodník vedie počas celej trasy k mlynom mierne do kopca, ale nie je to nič náročné. Cestu zvládnu bez problémov aj menšie deti. je to aj veľa rodín s kočíkom, ale cesta je sklanatá a hrboľatá. 

Skanzen Havránok

Jedinečné archeologické múzeum v prírode NKP –  Archeoskanzen Havránok sa nachádza nad hladinou Liptovskej Mary. Havránok predstavuje jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Kvačianska aj Prosiecka dolina sú menej náročné a bezpečné turistické trasy. Neminie vás pozvoľné stúpanie, ale ste v civilizácii a turisticky exponovanej zóne. Je iba malá šanca, že by ste sa nedovolali pomoci. Nepodceňte vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť.

Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené, orientácia na holom hrebeni nie je náročná. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami. VKU mapy tu.

Vstup so psom: Vstup so psom je povolený, zakazuje sa vodiť psy bez vôdzky a náhubku.

Čo si vziať: vysokú turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, dostatok vody a občerstvenia.

Video

Studio Vlk: Oblazy a Ráztocký vodopád

Vlado Klucha: Prosiecka a Kvačianska dolina

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok