Kvačianska a Prosiecka dolina turistika cyklotrasy

V rámci návštevy Liptovskej Mary by sme vás radi nasmerovali do dvoch úžasných dolín. Turistické trasy v Kvačianskej a Prosieckej doline patria spolu s cyklotrasami okolo Liptovskej Mary k najkrajším zážitkom Liptova. Kvačianska a Prosiecka dolina turistika cyklotrasy:

Prosiecka dolina

Turistické chodníky v Prosieckej doline sú náročnejšie. Reťaze, rebríky, vodopády. Túra v Prosieckej dolie však patrí medzi najnavštevovanejšie a adrenalínové atrakcie letnej turistiky v Liptove. Oboma dolinami sa dostanete na Oblazy s drevenými mlynmi.

Kvačianska dolina 

Pre svoju nenáročnosť je Kvačianska dolina obľúbená hlavne na výlety rodín s deťmi. Začína v obci Kvačany pri parkovisku v ústí doliny.

Turistická trasa cez doliny je okrem mlynov Oblazy, vodopádu či drevených rozhľadní, doplnená aj o náučný chodník. Ten má až 12 zastávok, pričom na každej je umiestnená tabuľa so zaujímavými informáciami z geografie, biológie či histórie, týkajúcich sa tejto nádhernej lokality. Prosiecka dolina s deťmi je náročnejšia.

Dobrý tip je okruhom prejsť oboma dolinami. Poldenná až celodenná túra dvoma zaujímavými dolinami na Liptove v Chočských vrchoch. Začiatok aj koniec túry je v obci Prosiek, ktorá sa nachádza severne od vodnej nádrže Liptovská Mara. Zdroj: visit Liptov 

Ak ste tam už boli objavte Bobroveckú dolinu.

Kvačianska dolina a Oblazy foto: Bigstock, CBS

Vodné mlyny Oblazy

patria medzi horské typy mlynov. Ide o jednu z posledných zachovaných pamiatok svojho druhu, navyše začlenenú do pôvodného prírodného prostredia.

Postavené sú v hornej časti Kvačianskej doliny, ktorá sa nazýva Oblazy, na sútoku Hutianky a Borovianky. Oba vodné mlyny vznikli v prvej polovici 19. storočia pri ceste, ktorá spájala Liptov s Oravou a Poľskom. Neskôr bol jeden z nich v roku 1936 prerobený na pílu. Po tom, čo ich vlastníci postupne opustili, ich od roku 1980 rekonštruovali nadšenci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, neskôr členovia hnutia Strom života. 

Neďaleko je Ráztocký vodopád.

Prosiecka dolina foto: Bigstock photo

Doprava

Zaparkujte na konci obce Kvačany na parkovisku v ústí doliny. Najlepšie sa tam dostanete okreskou z Bešeňovej alebo obídením celej Mary po severnej strane z Liptovského Mikuláša.

Ak idete vlakom ZSSK vystúpte v Liptovskom Mikuláši (RR,REX,IC) alebo v Liptovkej Teplej (os) a autobus vás dovezie buď do Prosieku alebo do Kvačian.

Turistické trasy

Kvačianska a Prosiecka dolina

Okruh začína na platenom parkovisku na konci obce Prosiek a pokračuje cez Prosiecku dolinu, ktorej bralnatý charakter treba miestami prekonávať pomocou pomôcok. Dolina je dotváraná skalnými útvarmi prepájanými oceľovými rebríkmi. Počas stúpania narazíte na vodopád Červené piesky. Trasa pokračuje cez krasovú planine Svorad do obce Veľké Borové. Cez tiesňavou Borovianka sa po modrej značke dstanete až k unikátnym vodným mlynom Oblazy. Ide o technickú pamiatku z 19. storočia, o ktorú sa starajú dobrovoľníci. Oblazy patria k najkrajším a právom najnavštevovanejším pamiatkam v celom Liptove. 

Prosiecka a Kvačianska dolina
Na reťaziach Prosieckou dolinou

Kvačianska dolina, ktorou sa vraciate je pomerne nenáročná. Značka vedie širokou cestou ponad tiesňavu. Túra vyvrcholí pri návšteve rozhľadne, postavenej na skalnom brale s úžasným výhľadom na dolinu a okolité vrchy. Do obce Kvačany je to z plošiny už len kúsok.

Ak využijete autobusovú dopravu, túru môžete ukončiť po menej ako piatich hodinách na miestnej autobusovej zastávke. V prípade, že máte auto zaparkované v Prosieku, je nutné asi hodinu a pol pokračovať chodníkom popod horu ku parkovisku v Prosieku.

visit Liptov

Pri priechode Kvačianskou dolinou vás čaká niekoľko výhľadov. Najprv objavíte Kobyliny s výhľadom do kaňona Kvačianky, potom vyhliadky Veľký a Malý Roháč

Orientačné dĺžky trás

Kvačany parkovisko – Mlyny Oblazy:  1 hod.
Huty – Mlyny Oblazy:  20 minút
Kvačany – Prosiek – Veľké Borové – Mlyny Oblazy – Kvačany:  6 hod.
Veľké Borové – Mlyny Oblazy:  20 minút
Velké Borové – Prosiek:  2 hod.

Prosiecka a Kvačianska dolina
Mlyn v Oblazoch

Ak máte obe doliny pochodené, skúste objaviť

Bobroveckú dolinu

Na jej konci je starý kameňolom. Je to jedna z mála Liptovských dolín, kde sa dá voľne stanovať a bivakovať.

Cyklotrasy Liptov

Kvačianska dolina – Huty

Priamo cez Kvačiansku dolinu vedie  cyklotrasa na Huty. Trasa nie je dlhá. Iba 14 km obojsmerne, ale zdoláte pri nej prevýšenie až 940 m. Trasa tu: GPX trasa 

Veľký okruh okolo Prosieku a Kvačian

Z Kvačianskej doliny  cyklotrasou smerom na Huty odbočíte po 5,4 km smer Malé Borové a Malatinná  Z Malatinnej po  trase pokračujete smer Dušany, kde sa napojíte na  cyklotrasu smer Prosiek a Kvačan. Okruh má 36 km s prevýšením 1020 m. GPX trasa tu

Okruh okolo Mary

Ste na cesťáku? Dajte si okruh okolo Liptovkej Mary. 🙂 Uznáme.

Do Kvačian chodí každú nedeľu v sezóne cyklobus zdarma.

Ďalšie tipy na cyklotrasy v okolí Kvačian nájdete tu>

Výlet s deťmi Liptov

Náš tip na výlet s deťmi je túra Kvačianskou dolinou na Oblazy

Prosiecka a Kvačianska dolina
Oblazy

Oblazy vodné mlyny 

Ak pôjdete s deťmi, trasa bude trochu náročnejšia. Ale zážitok za to rozhodne stojí. Prechádzka Kvačianskou dolinou k mlynom v Oblazoch trvá podľa tabule 1 hod. aj 10 minút. Chodník vedie počas celej trasy k mlynom mierne do kopca, ale nie je to nič náročné. Cestu zvládnu bez problémov aj menšie deti a kočíky. Cesta je skalnatá a hrboľatá. 

Skanzen Havránok

Jedinečné archeologické múzeum v prírode NKP –  Archeoskanzen Havránok sa nachádza nad hladinou Liptovskej Mary. Havránok predstavuje jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.

Kam v okolí Liptovskej Mary

Prosiecka a Kvačianska dolina, rodinný výšľap cez Oblazy
Prosiecka dolina
7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110