Kvačianska Prosiecka dolina Liptov turistické trasy cyklotrasy

Kvačianska a Prosiecka dolina turistické trasy cyklotrasy

V rámci návštevy Liptovskej Mary by sme vás radi nasmerovali do dvoch úžasných dolín. Turistické trasy v Kvačianskej a Prosieckej doline patria spolu s cyklotrasami okolo Liptovskej Mary k najkrajším zážitkom Liptova.

Prosiecka dolina

Turistické chodníky v Prosieckej doline sú náročnejšie. Reťaze, rebríky, vodopády. Túra v Prosieckej dolie však patrí medzi najnavštevovanejšie a adrenalínové atrakcie letnej turistiky v Liptove. Oboma dolinami sa dostanete na Oblazy s drevenými mlynmi.

Kvačianska dolina 

Pre svoju nenáročnosť je Kvačianska dolina obľúbená hlavne na výlety rodín s deťmi. Začína v obci Kvačany pri parkovisku v ústí doliny.

Turistická trasa cez doliny je okrem mlynov Oblazy, vodopádu či drevených rozhľadní, doplnená aj o náučný chodník. Ten má až 12 zastávok, pričom na každej je umiestnená tabuľa so zaujímavými informáciami z geografie, biológie či histórie, týkajúcich sa tejto nádhernej lokality. Prosiecka dolina s deťmi je náročnejšia.

Dobrý tip je okruhom prejsť oboma dolinami. Poldenná až celodenná túra dvoma zaujímavými dolinami na Liptove v Chočských vrchoch. Začiatok aj koniec túry je v obci Prosiek, ktorá sa nachádza severne od vodnej nádrže Liptovská Mara. Zdroj: visit Liptov 

Ak ste tam už boli objavte Bobroveckú dolinu.

Kvačianska dolina a Oblazy foto: Bigstock, CBS

Vodné mlyny Oblazy

patria medzi horské typy mlynov. Ide o jednu z posledných zachovaných pamiatok svojho druhu, navyše začlenenú do pôvodného prírodného prostredia.

Postavené sú v hornej časti Kvačianskej doliny, ktorá sa nazýva Oblazy, na sútoku Hutianky a Borovianky. Oba vodné mlyny vznikli v prvej polovici 19. storočia pri ceste, ktorá spájala Liptov s Oravou a Poľskom. Neskôr bol jeden z nich v roku 1936 prerobený na pílu. Po tom, čo ich vlastníci postupne opustili, ich od roku 1980 rekonštruovali nadšenci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, neskôr členovia hnutia Strom života. 

Neďaleko je Ráztocký vodopád.

Prosiecka dolina foto: Bigstock photo

Doprava

Zaparkujte na konci obce Kvačany na parkovisku v ústí doliny. Najlepšie sa tam dostanete okreskou z Bešeňovej alebo obídením celej Mary po severnej strane z Liptovského Mikuláša.

Ak idete vlakom ZSSK vystúpte v Liptovskom Mikuláši (RR,REX,IC) alebo v Liptovkej Teplej (os) a autobus vás dovezie buď do Prosieku alebo do Kvačian.

Ubytovanie

HAUZI Najviac ponúk ubytovania v regióne >

Turistické trasy

Kvačianska a Prosiecka dolina

Okruh začína na platenom parkovisku na konci obce Prosiek a pokračuje cez Prosiecku dolinu, ktorej bralnatý charakter treba miestami prekonávať pomocou pomôcok. Dolina je dotváraná skalnými útvarmi prepájanými oceľovými rebríkmi. Počas stúpania narazíte na vodopád Červené piesky. Trasa pokračuje cez krasovú planine Svorad do obce Veľké Borové. Cez tiesňavou Borovianka sa po modrej značke dstanete až k unikátnym vodným mlynom Oblazy. Ide o technickú pamiatku z 19. storočia, o ktorú sa starajú dobrovoľníci. Oblazy patria k najkrajším a právom najnavštevovanejším pamiatkam v celom Liptove. 

Prosiecka a Kvačianska dolina
Na reťaziach Prosieckou dolinou

Kvačianska dolina, ktorou sa vraciate je pomerne nenáročná. Značka vedie širokou cestou ponad tiesňavu. Túra vyvrcholí pri návšteve rozhľadne, postavenej na skalnom brale s úžasným výhľadom na dolinu a okolité vrchy. Do obce Kvačany je to odtiaľ už len kúsok.

Ak využijete autobusovú dopravu, túra sa pre vás môže skončiť po menej ako piatich hodinách už na miestnej autobusovej zastávke. V prípade, že máte auto zaparkované v Prosieku, je nutné asi hodinu a pol pokračovať chodníkom popod horu ku parkovisku v Prosieku.

visit Liptov

Pri priechode Kvačianskou dolinou vás čaká niekoľko výhľadov. Najprv objavíte Kobyliny s výhľadom do kaňona Kvačianky, potom vyhliadky Veľký a Malý Roháč

Orientačné dĺžky trás

Kvačany parkovisko – Mlyny Oblazy:  1 hod.
Huty – Mlyny Oblazy:  20 minút
Kvačany – Prosiek – Veľké Borové – Mlyny Oblazy – Kvačany:  6 hod.
Veľké Borové – Mlyny Oblazy:  20 minút
Velké Borové – Prosiek:  2 hod.

Prosiecka a Kvačianska dolina
Mlyn v Oblazoch

Ak máte obe doliny pochodené, skúste objaviť

Bobroveckú dolinu

Na jej konci je starý kameňolom. Je to jedna z mála Liptovských dolín, kde sa dá voľne stanovať a bivakovať.

Cyklotrasy Liptov

Kvačianska dolina – Huty

Priamo cez Kvačiansku dolinu vedie  cyklotrasa na Huty. Nie je dlhá 14 km obojsmerne, ale zdolávate prevýšenie 940 m. Trasa tu: GPX trasa 

Veľký okruh okolo Prosieku a Kvačian

Z Kvačianskej doliny  cyklotrasou smerom na Huty odbočíte po 5,4 km smer Malé Borové a Malatinná  Z Malatinnej po  trase pokračujete smer Dušany, kde sa napojíte na  cyklotrasu smer Prosiek a Kvačan. Okruh má 36 km s prevýšením 1020 m. GPX trasa tu

Okruh okolo Mary

Ste na cesťáku? Dajte si okruh okolo Liptovkej Mary. 🙂 Uznáme.

Do Kvačian chodí každú nedeľu v sezóne cyklobus zdarma.

Ďalšie tipy na cyklotrasy v okolí Kvačian nájdete tu>

Výlet s deťmi Liptov

Náš tip na výlet s deťmi je túra Kvačianskou dolinou na Oblazy

Prosiecka a Kvačianska dolina
Oblazy

Oblazy vodné mlyny 

Možno bude trasa pre deti trochu náročnejšia, ale zážitok za to rozhodne stojí. Prechádzka Kvačianskou dolinou k mlynom v Oblazoch trvá podľa tabule 1 hod. aj 10 minút. Chodník vedie počas celej trasy k mlynom mierne do kopca, ale nie je to nič náročné. Cestu zvládnu bez problémov aj menšie deti. je to aj veľa rodín s kočíkom, ale cesta je sklanatá a hrboľatá. 

Skanzen Havránok

Jedinečné archeologické múzeum v prírode NKP –  Archeoskanzen Havránok sa nachádza nad hladinou Liptovskej Mary. Havránok predstavuje jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.

Kam v okolí Liptovskej Mary

Prosiecka a Kvačianska dolina, rodinný výšľap cez Oblazy
Prosiecka dolina

Užitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Videopozvánka

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok