Mayo E-FS 29: jarná cyklo-inšpekcia Bojnej a chotára

Jarná cyklo-inšpekcia Bojnej a chotára dopadla nad očakávania. Jediný, kto to nepotvrdil bol môj zadok. A kam sa podela cez zimu moja kondícia? Mayo E-FS 29: jarná cyklo-inšpekcia Bojnej a chotára: Kam vyraziť s novým elektro bicyklom?

MTB okolo chotára

Prvé jarné kilometre vždy vedú okolo chotára. Čo sa tu od jesene zmenilo? 24 km okruh okolo 5 hnojov, 4 rybníkov a 3 mobilných rozhľadní začínam smerom na Blesovce. Mimoriadne pozitívne hodnotím nové stromky, ktoré popri cykloceste vysadili Hajnovešťania. Verím, že už o pár rokov budú robiť pri jazde v horúcich mesiacoch príjemný chládok. Povinná zastávka v parku kaštieľa v Hajnej Novej Vsi a ďalšia až za Obdokovcami. Repka olejka zariadila, že všetko je žlté. Minulý rok tu bola nasadená kukurica a priznám, veľmi som si na surových mladých kláskoch pochutnával.

Prvé kilometre s Bafangom

Okruh však prebehol ako nič. Kedysi som mal výhrady voči motorom Bafang, ale musím uznať, že značka prešla za tých pár rokov slušným vývojom. Po 24 km a 260 m stúpania v režime minimálnej podpory mám stále na ukazovateli 94% batérie. Šotolinové a poľné trasy mimoriadne slušia aj novej vidlici RockShock Judy so 120 cm zdvihom. Ako sa však bude správať v komplikovanejšom teréne? To preverí následný 28 km Inovecký bonus cez Bojnú a Tesáre popod Mačaciu skalu a okolo meandrov Bojnianky naspäť.

Rád chodím testovať bicykle. Je to určite príjemnejšie ako vysávať, upratovať, vysedávať pri kompe, alebo počúvať manželku, čo všetko treba nevyhnutne spraviť. Ale tentokrát to nebolo ani o testovaní bicykla, ale o Radegaste na Nových Mlynoch. 🙂

Duchonka Tesáre Kulháň turistické trasy/ cyklotrasy
Nové Mlyny

Bojná

Babica každoročne bujnie. Ranču na Babici sa aj v tomto jarnom období radšej vyhnem. Kde sú tie časy, keď tu bol iba rybník a jedna maringotka. Dnes je cesta okolo ranča zasekaná autami turistov, z ktorých väčšina dôjde akurát niekoľko sto metrov po odbočku do hory a potom ide na zaslúžené vysmážané hranolky, syr, kofolu a pivo.

Podobne ako redne moja kondícia, rednú aj stromy v Lesine (kedysi hora medzi Tesármi a Bojnou, dnes skôr lesopark). Nerednú len stromy. Rednú aj klasickí MTB bajkeri. Cestou po cyklotrase ich zo desať míňam, drvivá väčšina z nich to ťahá na elektrobajkoch.

Mayo E-FS 29

Môj Mayo E-FS 29 to zvláda s hrdosťou. Vo výbave Shimano Cues sa pýši neuveriteľne hladkým radením, robustnosťou s odolným dizajnom, ktorý vydrží až trikrát dlhšie. Sada je optimalizovaná pre elektrobajky s tým, že má širšie pastorky aj reťaz a lepší rozsah prevodov. Spolu s 29″ kolesami a plným odpružením SUNTOUR RAIDON LO AIR 190/42mm s uzamykaním na tlmiči to znie ako dobrá voľba. Valím to dole kopcom skoro päťdesiatkou. Tu už narážam na hranice novej RockShox Judy vidlice. Predsa len. bike by zniesol pri agresívnej jazde aj niečo byteľnejšie.

Napriek tomu sa nesťažujem. 26 kg elektro bicykel pôsobí skôr štíhlo a subtílne. Robia to aj tenšie plášte. Menší valivý odpor znamená dlhší dojazd. E bajk asi nie je určený na najextrémnejšie zjazdy. Ale veď ani cenovka nepatrí medzi tie, na ktoré si potrebuješ vziať hypotéku. Zatiaľ som necítil potrebu ani vyskúšať teleskopickú sedlovku.

Milujem padák od Mačacej skaly popri meandroch Bojnianky. Tento očarujúci kút bažín a mokradí by ste mali zažiť.

Meandre Bojnianky

Bojnianka pramení v Sedle pod Skalinami v nadmorskej výške okolo 510 m n. m. Od prameňa tečie spočiatku južným smerom, na hornom toku priberá niekoľko kratších prítokov. Potom preteká kopaničiarskou oblasťou obce Nová Lehota a stáča sa do Bojnianskej doliny. Zľava priberá najprv Lieskový potok, vzápätí prítok spod Skalky a Hradný potok od veľkomoravského hradiska Valy. Presne v týchto miestach si bobry urobili svoje kráľovstvo.

Bojnianka sa tu rozlieva riadne doširoka a vytvára tak neprekročiteľnú hrádzu medzi starou cestou na Dolinu a kopcami Valov. Slnko však zahrieva zem a vody ubúda. Bobry budú opäť nasraté. Ako sa im dobre žilo, keď mali hniezda ďaleko od seba. A toť. Znova všetci skončia na jednej priehrade.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 57