Mayo: MTB klasika alebo elektrobajk

Predstavte si, že ste na štarte veľkého cyklistického preteku. Po vašej pravici stojí starý dobré MTB bicykel, celopéro – verný tátoš, ktorého kolesá prešli mnohými kopcami a nespočetnými kilometrami. Po vašej ľavici sa vypína lesklý, futuristický elektrobajk – niečo s hrubšou štangľou, väčšou váhou, čo vyzerá, akoby práve zletelo z obálky sci-fi románu. A vtedy vám dôjde, že ste svedkami epického súboja medzi silou svalov a silou batérie. MTB klasika alebo elektrobajk.

MTB klasika

Klasický MTB bicykel, hrdina mnohých singláčov, dropov a skokov na youtube kanáloch je stelesnením ľudskej vytrvalosti a šliapania do kopca s jazykom na drese. Tento miláčik trpezlivých bojovníkov vám pripomína, že každý meter musíte prejsť poctivo, každý kopec zdolať vlastnou silou a že po každom zjazde vás čaká nová výzva. Bicykel je v roli starého kamaráta, ktorý vás nikdy nesklame, no tiež vám nikdy nič neuľahčí. Je to vzťah, kde každý potok potu, trojdňová svalovica a každá bolesť v stehnách je známkou vášho odhodlania a tvrdohlavosti.

eBike

Na druhej strane tu máme ebike – inžiniersky zázrak, ktorý vám sľubuje, že život na dvoch kolesách môže byť o čosi menej bolestivý. Tento elegán vám s úsmevom povie, že stúpanie na kopec je hračka, že vietor v tvári môže byť jemný a príjemný aj bez toho, aby ste museli vyzerať ako po ťažkom cyklomaratóne. Elektrobajk je ten typ priateľa, ktorý vždy rád pomôže, vie, kde sa dá podvádzať. A urobí to s takým šarmom, že vám to ani nebude vadiť.

MTB klasika alebo elektrobajk

Mayo e FS 29
Elektrobajkovník, nová úroda 2024

Takže, kde je pravda? V tradičnom bicykli alebo v modernom elektrobajku? Tradičný MTbajker vám povie, že na klasickom bicykli sa človek naozaj cíti ako športovec. Každý kopec je preňho Everestom, každý šprint je ako finále Tour de France. Ide na podlahu. Je to o pocite hrdosti, keď si zničený sadá k pivu po namáhavom dni. Vie, že každý meter prešiel vďaka svojej sile. A keď sa zrazu objaví elektrobajk, cíti sa ohrozený. „To už nie je šport!“ kričí so zdesením. „To je podvádzanie!“

Zástanca elektrobajku má iný názor: „Prečo by som sa mal trápiť, keď môžem letieť?“, pýta sa s úsmevom. Pre neho je elektrobajk spôsobom, ako si užiť prírodu bez toho, aby sa musel obávať o svoju fyzickú kondíciu. „Nie je to o tom, koľko potu vyprodukujem,“ hovorí. „Je to o zážitkoch, o tom, že si môžem užiť každý moment bez toho, aby som myslel na to, že sa mi podlomí noha.“

Samozrejme, existujú aj zmierlivé hlasy, ktoré hovoria, že oba prístupy majú svoje miesto. Že tradičný bicykel je skvelý na tréning a testovanie vlastných hraníc, zatiaľ čo elektrobajk otvára dvere k cyklistike tým, ktorí by sa inak do toho nikdy nepustili – starší ľudia, kávopiči, tí s fyzickými obmedzeniami, alebo jednoducho lenivci, ktorí by radšej na kopci obdivovali výhľad, než bojovali s gravitáciou.

Bicykel alebo elektrobajk?

Takže čo je lepšie? Bicykel alebo elektrobajk? Pravda je, že obidva majú svoje čaro. Klasický bicykel je ako stará škola – drsný, náročný, ale nakoniec vás odmení endorfínmi a pocitom, že ste to zvládli sami. Elektrobajk je ako nový učiteľ – moderný a efektívny. A trochu podvodník. Ale urobí všetko preto, aby ste sa cítili skvele.

A tak, keď nabudúce uvidíte cyklistu, nech už na klasickom bicykli alebo na elektrobajku, zamyslite sa nad tým, že každý z nich si našiel svoj spôsob, ako si užiť jazdu. Pretože nakoniec, nezáleží na tom, čo máte pod sebou – dôležité je, že sa pohybujete vpred a užívate si cestu.

MTB Mayo

A tak k tomu pristúpili aj v Trenčianskom Mayo Bike a tohto roku uviedli na trh hneď dve MTB novinky. Ten elektrický sme aj otestovali. V dnešnej rozsiahlej ponuke ebikov a elektrobicyklov si možno poviete, nuž čo ďalšia ponuka na svete.

Nás však zaujal najmä dojazd, prvýkrát sme išli so 630 Wh batériou, viac ako priaznivá cena bez odrbov typu baterka extra alebo sada vykompletovaná tak, že Deore XT je iba prešmykovač a všetko ostatné je o radu nižšie.

Nové MTB celopéro z Trenčína prekvapilo až pred Mikulášom
FS 29 MAX
MAYO FS 29″ MAX
  • Shimano Deore XT
  • 12SPD, MT500 Dual Piston
  • RockShox Judy
E FS POWER
E FS 29 DAMPER POWER
MAYO E-FS 29″ DAMPER COMP
  • Shimano Cues
  • Bafang M510 630Wh
  • Suntour XTR alebo RockShox Judy
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 58