MTB: Chata pod Suchým so zjazdom do Doliny Kúr

Vyrážame zo Žiliny, popri Vodnom diele až do Varína. Náš cieľ MTB: Chata pod Suchým.

Je to horská chata, dostupná z Nezbudskej Lúčky popod Starhrad, alebo z Varína. Trasa cez Jedľovinu je pekne zjazdná aj na bicykli. Volíme preto cestu z Varína.

Varín

Vo Varíne si treba vyšlapať „pekný“ stúpačik po zelenej značke, popri studničke, lesíkom až pod Jedľovinu. Pri cyklistickom rázcestníku Pod Jedľovinou sa však odpájame od značenej trasy a pokračujeme kľukatou cestou skoro až ku chate.

Výhľad cestou na chatu pod Suchým
Výhľad cestou na chatu pod Suchým

Cestou obdivujeme pekný výhľad na Žilinu, rieku Váh, Kysuckú vrchovinu a Malú Fatru. Pozeráme, že nad Žilinou prší. Nám ale svieti slniečko, tak neváhame a pokračujeme ďalej.

Chata pod Suchým

Chata pod Suchým

Kúsok od chaty sa dá napojiť na cyklotrasu, ktorá vedie z Nezbudskej Lúčky, ale my pokračujeme ďalej a napojíme sa až na červenú turistickú trasu, ktorá je omnoho príjemnejšia, bez veľkého stúpania a hlavne bez veľkých skál. A ani sa nenazdáme a sme na chate.

Dodržaný pitný režim

Tu sa občerstvíme a ako tak sedíme, začína pršať aj tu. Nezdržíme sa teda dlho a ideme dolu. Asi za 15 minút prestáva pršať a vidíme že aj nad Žilinou sa vyjasnilo. Tak sme si náš výlet ešte trošku predĺžili. Pod Jedľovinou sme sa rozhodli zísť dolu krásnou lúkou do Doliny Kúr.

Dolina Kúr

Nádherné lúky a výhľad na časť hrebeňa Malej Fatry. Z Doliny Kúr vedie pekná výstupová trasa na Malý Kriváň (1671 m.n.m.), túto turistickú trasu som si prešla s kamarátmi v decembri. My však na bicykli pokračujeme ďalej smerom na Krasňany a Dolnú Tižinu, popod Borovú skalu.

Takto sa dá pokračovať lúkami až do Terchovej, ale keďže je už veľa hodín, trošku sa pomotáme po Dolnej Tižine a v Stráži sa napájame na novú cyklotrasu z Terchovej, ktorá je ideálna na rýchle návraty domov.

MTB bilancia

Chata pod Suchým je horská chata, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1075 m.n.m., pod vrchom Suchý (1468 m n. m.) v Malej Fatre. Je dostupná z Nezbudskej Lúčky popod Starhrad, ale aj z Varína.

Prešli sme cca 50 km s nastúpaním cca 1000 výškových metrov. Výlet MTB Chata pod Suchým a dolina Kúr sa vydaril parádne, aj s osviežujúcim dáždikom. 🙂

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 25