MTB Javorníky z Rudinskej do Čadce

Javorníky sa rozprestierajú na hranici medzi Slovenskom a Českom. Sú súčasťou vonkajších Západných Karpát. Vyznačujú sa krásnou prírodou a sú obľúbeným cieľom pre turistov. Sú však ideálne na bicykel alebo na bežky. Konečne je krásny slnečný deň bez búrok a tak sme sa rozhodli prejsť časť tohto pohoria na bicykli. MTB Javorníky z Rudinskej do Čadce

Objavujeme Javornícke osady

Začíname pod Kysucami v Rudinskej. Odtiaľto stúpame hore na hrebeň. Zakrátko ako začína terén prebrodíme potok a čaká nás aj trošku ťažší úsek, kde treba bajky vyniesť a trochu potlačiť hore. Netrvá to však dlho, je tu aj serpentína a čochvíľa prichádzame do osady. 

Chalúpky – dreveničky majú svoje čaro, vypadajú síce staro ale zachovalo. Nad osadou vychádzame už hore na hrebeň, napájame sa na červenú značku. Keďže v noci bola búrka a pár dní už takto stále prší, je tu dosť blata. Našťastie tento blatistý úsek nie je dlhý. 

Prechádzame okolo kaplnky na Jakubovský vrch (875 m.n.m). 

Trošku sa občerstvíme a pokračujeme ďalej lesom a lúkou. Na trase je okrem osád a kaplniek niekoľko zaujímavých miest. 

Land Art

Krajinné umenie, známe aj ako „land art,“ sa stáva čoraz populárnejším spôsobom, ako spojiť prírodné prostredie s umeleckými výtvormi. V Javorníkoch môžeme nájsť hneď niekoľko príkladov, kde sú sochy a inštalácie integrované do prírodného prostredia. Vznikajú na umeleckých sympóziách a workshopoch, kde sa stretávajú umelci z rôznych krajín, aby vytvorili diela inšpirované prírodou a kultúrou tejto oblasti. Výsledky ich práce zvyčajne v prírode aj ostávajú.

Jedným z takých diel je aj veľký kameň – Trilobit. Stojí za zastavenie a fotku. Ostatné sme tentokrát nehľadali, ale kto sem pôjde, môže sa trošku poobzerať. 

Rozhľadňa Zákopčie

Pokračujeme ďalej cez Petránky na Marťácky vrch. Stojí tu rozhľadňa – Zákopčie. Na rozhľadňu sa dá dostať aj pešo po turistických chodníkoch vedúcich zo Zákopčia a okolitých oblastí. Trasa nie je náročná a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Výstup na rozhľadňu je príjemnou prechádzkou, ktorá poskytuje nádherné výhľady na okolitú krajinu už počas cesty. Oficiálne ju otvorili v roku 2011.

Z rozhľadne sú nádherné výhľady všetkými smermi. Vidieť Lysú horu, Veľkú Raču, Malú Fatru…

Veľký aj Malý Rozsutec sú ako na dlani… a vidno aj cestičku, ktorou pokračujeme ďalej a tak pomaly šliapeme do pedálov. Trasa vedie krásnymi lúkami a aj lesom až k hotelu Husárik.

Odtiaľto už len dolu do Čadce na vlak. MTB Javorníky: Táto trasa nie je až taká náročná, ani extrémne dlhá, ale stojí zato. 

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 26