Mala Fatra Carovne SLovensko

Malý a Veľký Rozsutec: turistika cyklotrasy výlety

Predstavujeme symbol turistiky Malej Fatry. Malý a Veľký Rozsutec: turistika cyklotrasy výlety v okolí. Jánošíkove diery.

Veľký Rozsutec

(1609 m n. m.) v Krivánskej Malej Fatre je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Stal sa symbolom pohoria a nachádza sa aj v logu národného parku Malá Fatra. V minulosti sa tradovalo, že v okolí vrcholu sa nachádza zlato z ukrytého Jánošíkovho pokladu. Či je to pravda nevedno, ale vrchol je určite výborným vyhliadkovým bodom so širokým kruhovým výhľadom doďaleka. Jeho susedia sú Malý Rozsutec (1343 m n. m.) a Stoh (1607 m n. m.).

Pod Rozsutcom
Pod Veľkým Rozsutcom

Malý Rozsutec

(1343 m n. m.) je rovnako pútavým turistickým cieľom v Malej Fatre. Je to menší skalnatý brat vedľajšieho Veľkého Rozsutca. Nachádza sa neďaleko Terchovej, Štefanovej a Zázrivej. Aj keď nie je až natoľko grandiózny, stále dokáže ponúknuť pekné výhľady a adrenalínovejší výstup na Vekľý Rozsutec po skalných pasážach.

Spolu s Veľkým Rozsutcom svojou siluetou už zďaleka charakterizujú túto časť pohoria Malej Fatry.

Jánošíkove diery

túra cez Jánošíkove diery je jednou z najkrajších turistických trás Malej Fatry a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec. Jedná sa o sústavu tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutce s množstvom prekrásnych vodopádov a nezabudnuteľnou scenériou skalných útvarov. Túra Jánošíkove diery v zime sú neopakovateľný zážitok.

Veľký rozsutec mapa
turistické trasy na Rozsutec

Uzávera

Červeno značkovaný turistický chodník v úseku Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce je z dôvodu ochrany prírody sezónne uzavretý v období od 1. marca do 15. júna. Veľký Rozsutec túra je tak na jar zatvorená.

Reťaze a technické pasáže
Výstup na Veľký Rozsutec

Pod Veľkým Rozsutcom, v sedle Medziholie bola v minulosti horská chata, Chata pod Rozsutcom. Chatu bohužiaľ stihol rovnaký osud ako Chatu pod Chlebom, keď ju zdolal prudký a nezahasiteľný požiar.

foto: Helena Polyáková Tovarňáková, CBS Slovensko z neba

Túry na Rozsutec

Terchová turistika túry Malá Fatra

Štefanová okruh cez Horné diery

po blank značke na Vrchpodžiar, pokračujete po blank a blank značke cez Horné diery, Pod Pálenicou, Pod Tanečnicou až do sedla Medzirozsutce, odkiaľ idete po blank značke až na Veľký Rozsutec. Cez Medziholie sa vrátite do Štefanovej. 10km, 1050m, 6 hod. prevýšenia s technickými pasážami radí túru medzi náročné.  GPX trasa tu

Štefanová cez Medziholie

po blank značke na Medziholie, kde sa napojíte na blank značku až na Veľký Rozsutec a späť. Trasa 9 km prekonáva 970m výškový rozdiel. Trvanie 5 hod. GPX trasa tu

Terchová Malý a Veľký Rozsutec Štefanová

Najdlhší a najťažší okruh vychádza z horného konca Terchovej Biely Potok po blank značke na Malý Rozsutec, kde sa napojíte na blank značku až na Veľký Rozsutec, z ktorého zídete do sedla Medziholia. Pokračujete do Štefanovej, odkiaľ sa vrátite autobusom alebo autom do Terchovej. 11,5 km s 1150m prevýšením, trvanie 7 hod. GPX trasa tu

Poznámka: Všetky trasy vyžadujú turistické skúsenosti, na ceste sú rebríky, lávky i reťaze. Trasa je miestami dosť strmá. Zvážte preto svoje schopnosti a ak sa necítite, zvoľte radšej rodinný výletný okruh.

Veľký Rozsutec je z dôvodu ochrany jarnej prírody uzatvorený v termíne 01. 03. – 15. 06.

Cyklotrasy Terchová

Nenáročné výletné cyklotrasy v Malej Fatre

Terchová – Vyšní Repáňovci – VN Nová Bystrica

Krátka 5,5km ale atraktívna trasa, ktorá prechádza naprieč Kysuckou vrchovinou a ponúka krásnu scenériu s výhľadmi. Plníte dva ciele.  Popis trasy

Terchová – Mravečník

Krátka 2,7 km ale náročná trasa, najmä v smere z Terchovej. Prevýšenie 390m. Popis trasy

Terchová – Kýčera – Smrekovci

Krátka 5km trasa prechádzajúca ponad obec Terchová po náučnom chodníku a s peknými výhľadmi na Malú Fatru, Terchovú a Kysuckú vrchovinu. Popis trasy 

Terchová Vrátna, alebo Terchová Štefanová obe výletné po nenáročnom asfalte vhodné aj pre deti

Náročné cyklotrasy Terchová a okolie

Okruh Terchovským chotárom

Zelená cykloturistická trasa tvoriaca okruh v krásnom prostredí prevedie zároveň cyklistov celým Terchovským chotárom. 21 km/ 790m Popis trasy

Terchovsko – Zázrivský okruh

75km, 1250m. Náročný okruh prepája Terchovský región s Bystrickou dolinou a Oravou. Celá trasa je vedená po asfaltových cestách a vo väčšine úsekov s veľmi nízkou, ba až žiadnou dopravou. Popis trasy

Terchová Káčerovci – Koštúrovci – Nová Bystrica

Plníte 2 ciele naraz. Krátka 9 km, ale náročná MTB cykloturistická trasa spájajúca cyklotrasy v oblasti Terchovej s Bystrickou dolinou. Trasa tu

Marunovia – Šmehylovci – Vojenné – Káčerovci

15.5 km 600 m prevýšenia. Trasa zaberie 2,5 hod. Popis tu

Terchová okolo Novej Bystrice

Okružná trasa okolo priehrady. Plníte naraz 2 ciele. Popis trasy tu

Keďže samotné Rozsutce nie sú cyklistom prístupné, akceptujeme ktorúkoľvek z trás v okolí Terchovej, Štefanovej a Vrátnej.

Rosutce

Výlet s deťmi Terchová

Malý okruh Jánošíkovými dierami

ktorý sa dá jednoducho zvládnuť i s menšími deťmi a je vhodný i pre seniorov. Trvá cca 2 hodinky a vy prejdete najzaujímavejšie pasáže Dolných a Nových Dier, pričom nezabúdajte, že Nové Diery sú v úseku Ostrvné – Podžiar jednosmerné. Môžete tu vidieť niekoľko krásnych vodopádov, úzučké údolie v Ostrvnom vyhĺbené Dierovým potokom a neuveriteľne krásnu prírodu Malej Fatry.

Veľký okruh Jánošíkovými dierami

Tú najkrajšiu časť však tvoria Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktoré Vás dovedú až do sedla Medzirozsutce (1200 mnm) – tzv. Veľký okruh Jánošíkovymi Dierami – To najlepšie z Dier. Náročný pre deti.

Návrat z Medzirozsutcov je možný novým veľmi krásnym chodníkom popod Poludňové skaly, s neuveriteľnými výhľadmi, prípadne môžete pokračovať na Veľký okruh s výstupom na Malý Rozsutec (1343 mnm)alebo túrou na Veľký Rozsutec (1610 mnm). 

Kam v okolí Terchovej

Užitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Ubytovanie

HAUZI Najviac ponúk ubytovania v regióne >

Video pozvánka

Tatra Adventures Veľký Rozsutec a Jánošíkove diery
Poď von: Malá Fatra – Stoh, Rozsutce a Jánošíkove diery

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo na lyžiach. Oceníme ambiciózne výstupy. Ale nie sú to preteky. Nesúťažíme. Cieľom je rozhýbať ľudí, dať im zážitky a ukázať im krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Môžete si uplatniť dvoch žolíkov a bonus. Ku každému cieľu zverejňujeme odporúčané trasy. Zdolanie cieľa zdokumentujete fotografiou z cieľa.

Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ tipov na skvelý rodinný výlet. Pozrite si ciele a trasy po jednotlivých ročníkoch.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

Tip na túru v Malej Fatre

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam ďalšie tipy na túristiku v Malej Fatre.

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok