Malý a Veľký Rozsutec: turistika cyklotrasy výlety

Predstavujeme symboly turistiky Malej Fatry. Malý a Veľký Rozsutec: turistika cyklotrasy výlety v okolí Jánošíkových dier.

Veľký Rozsutec

(1609 m n. m.) v Krivánskej Malej Fatre je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Stal sa symbolom pohoria a nachádza sa aj v logu národného parku Malá Fatra. V minulosti sa tradovalo, že v okolí vrcholu sa nachádza zlato z ukrytého Jánošíkovho pokladu. Či je to pravda nevedno, ale vrchol je určite výborným vyhliadkovým bodom so širokým kruhovým výhľadom doďaleka. Jeho susedia sú Malý Rozsutec (1343 m n. m.) a Stoh (1607 m n. m.).

Mala Fatra Carovne SLovensko

Malý Rozsutec

(1343 m n. m.) je rovnako pútavým turistickým cieľom v Malej Fatre. Je to menší skalnatý brat vedľajšieho Veľkého Rozsutca. Nachádza sa neďaleko Terchovej, Štefanovej a Zázrivej. Aj keď nie je až natoľko grandiózny, stále dokáže ponúknuť pekné výhľady a adrenalínovejší výstup na Vekľý Rozsutec po skalných pasážach.

Spolu s Veľkým Rozsutcom svojou siluetou už zďaleka charakterizujú túto časť pohoria Malej Fatry.

Jánošíkove diery

túra cez Jánošíkove diery je jednou z najkrajších turistických trás Malej Fatry a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec. Jedná sa o sústavu tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutce s množstvom prekrásnych vodopádov a nezabudnuteľnou scenériou skalných útvarov. Túra Jánošíkove diery aktuálne v zime je neopakovateľný zážitok. Priamo pri vstupe nájdete hotel.

Veľký rozsutec mapa
turistické trasy na Rozsutec

Uzávera

Červeno značkovaný turistický chodník v úseku Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce je z dôvodu ochrany prírody sezónne uzavretý v období od 1. marca do 15. júna. Veľký Rozsutec túra je tak na jar zatvorená.

Reťaze a technické pasáže
Výstup na Veľký Rozsutec

Pod Veľkým Rozsutcom, v sedle Medziholie bola v minulosti horská chata, Chata pod Rozsutcom. Chatu bohužiaľ stihol rovnaký osud ako Chatu pod Chlebom, keď ju zdolal prudký a nezahasiteľný požiar.

foto: Helena Polyáková Tovarňáková, CBS Slovensko z neba

Túry na Rozsutec

Terchová turistika túry Malá Fatra

Štefanová okruh cez Horné diery

po značke na Vrchpodžiar, pokračujete po a značke cez Horné diery, Pod Pálenicou, Pod Tanečnicou až do sedla Medzirozsutce, odkiaľ idete po značke až na Veľký Rozsutec. Cez Medziholie sa vrátite do Štefanovej. 10km, 1050m, 6 hod. prevýšenia s technickými pasážami radí túru medzi náročné.  GPX trasa tu

Štefanová cez Medziholie

po značke na Medziholie, kde sa napojíte na značku až na Veľký Rozsutec a späť. Trasa 9 km prekonáva 970m výškový rozdiel. Trvanie 5 hod. GPX trasa tu

Terchová Malý a Veľký Rozsutec Štefanová

Najdlhší a najťažší okruh vychádza z horného konca Terchovej Biely Potok po značke na Malý Rozsutec, kde sa napojíte na značku až na Veľký Rozsutec, z ktorého zídete do sedla Medziholia. Pokračujete do Štefanovej, odkiaľ sa vrátite autobusom alebo autom do Terchovej. 11,5 km s 1150m prevýšením, trvanie 7 hod. GPX trasa tu

Poznámka: Všetky trasy vyžadujú turistické skúsenosti, na ceste sú rebríky, lávky i reťaze. Trasa je miestami dosť strmá. Zvážte preto svoje schopnosti a ak sa necítite, zvoľte radšej rodinný výletný okruh.

Veľký Rozsutec je z dôvodu ochrany jarnej prírody uzatvorený v termíne 01. 03. – 15. 06.

Cyklotrasy Terchová

Nenáročné výletné cyklotrasy v Malej Fatre. Turistika Vrátna.

Terchová – Vyšní Repáňovci – VN Nová Bystrica

Krátka 5,5km ale atraktívna trasa, ktorá prechádza naprieč Kysuckou vrchovinou a ponúka krásnu scenériu s výhľadmi. Plníte dva ciele.  Popis trasy

Terchová – Mravečník

Krátka 2,7 km ale náročná trasa, najmä v smere z Terchovej. Prevýšenie 390m. Popis trasy

Terchová – Kýčera – Smrekovci

Krátka 5km trasa prechádzajúca ponad obec Terchová po náučnom chodníku a s peknými výhľadmi na Malú Fatru, Terchovú a Kysuckú vrchovinu. Popis trasy 

Terchová Vrátna, alebo Terchová Štefanová obe výletné po nenáročnom asfalte vhodné aj pre deti

Náročné cyklotrasy Terchová a okolie

Okruh Terchovským chotárom

Zelená cykloturistická trasa tvoriaca okruh v krásnom prostredí prevedie zároveň cyklistov celým Terchovským chotárom. 21 km/ 790m Popis trasy

Terchovsko – Zázrivský okruh

75km, 1250m. Náročný okruh prepája Terchovský región s Bystrickou dolinou a Oravou. Celá trasa je vedená po asfaltových cestách a vo väčšine úsekov s veľmi nízkou, ba až žiadnou dopravou. Popis trasy

Terchová Káčerovci – Koštúrovci – Nová Bystrica

Plníte 2 ciele naraz. Krátka 9 km, ale náročná MTB cykloturistická trasa spájajúca cyklotrasy v oblasti Terchovej s Bystrickou dolinou. Trasa tu

Marunovia – Šmehylovci – Vojenné – Káčerovci

15.5 km 600 m prevýšenia. Trasa zaberie 2,5 hod. Popis tu

Terchová okolo Novej Bystrice

Okružná trasa okolo priehrady. Plníte naraz 2 ciele. Popis trasy tu

Keďže samotné Rozsutce nie sú cyklistom prístupné, akceptujeme ktorúkoľvek z trás v okolí Terchovej, Štefanovej a Vrátnej.

Rosutce

Výlet s deťmi Terchová

Malý okruh Jánošíkovými dierami

ktorý sa dá jednoducho zvládnuť i s menšími deťmi a je vhodný i pre seniorov. Trvá cca 2 hodinky a vy prejdete najzaujímavejšie pasáže Dolných a Nových Dier, pričom nezabúdajte, že Nové Diery sú v úseku Ostrvné – Podžiar jednosmerné. Môžete tu vidieť niekoľko krásnych vodopádov, úzučké údolie v Ostrvnom vyhĺbené Dierovým potokom a neuveriteľne krásnu prírodu Malej Fatry.

Veľký okruh Jánošíkovými dierami

Tú najkrajšiu časť však tvoria Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktoré Vás dovedú až do sedla Medzirozsutce (1200 mnm) – tzv. Veľký okruh Jánošíkovymi Dierami – To najlepšie z Dier. Náročný pre deti.

Návrat z Medzirozsutcov je možný novým veľmi krásnym chodníkom popod Poludňové skaly, s neuveriteľnými výhľadmi, prípadne môžete pokračovať na Veľký okruh s výstupom na Malý Rozsutec (1343 mnm)alebo túrou na Veľký Rozsutec (1610 mnm). 

Kam v okolí Terchovej

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114