MTB: Najkrajšie cyklotrasy v pohorí Tríbča

MTB: Najkrajšie cyklotrasy v pohorí Tríbeč

Prečo tam lezú? Hľadajú tajomstvo, záhadu, mystériu i možno aj prírodu. Určite však skvelé Tríbečské cyklotraily.

Skôr než sme videli sfilmovanú Trhlinu, Tríbeč pre mnohých znamenal len jedno zo slovenských pohorí. Dnes sa to zmenilo. Stále viac ľudí spoznáva Tríbeč po svojich aj na bicykli. Keďže mám kúsok odtiaľ chalupu a Tríbeč mám celkom dobre zjazdený, rozhodol som sa urobiť sumár najkrajších cyklotrás po pohorí.

Najprv k miestopisu. Mnohí vnímajú Tríbeč ako veľký kopec vedľa Zobora. Ani jedno ani druhé nie je celkom pravda. Tríbeč je meno kopca v rovnomennom pohorí Tríbeč. A nitranska dominanta, ktorú väčšina nazýva Zobor je Pyramída. Skutočný Zobor (na ktorom bolo bývalé hradisko) je niekoľko stoviek metrov za ňou. A Zobor, vrátane Pyramídy, Dražoviec a Zoborskej lesostepy sú tiež iba súčasťou Tríbečského pohoria.

Ak si chceme poriadne na bicykli pojazdiť Tríbeč, jeden deň na to nestačí. Otázka, či stačí predĺžený víkend. Z hľadiska dostupnosti a najlepšej voľby trás si rozdeľme celý Tríbeč na 3 podcelky.

  1. Zoborská lesostep (žltá oblasť, malá a miestami riadne jedovitá)  – Zobor, Dražovce, Žibrica
  2. Tríbečská medzihradná (zelená oblasť, hradná a výletná) – Oponice, Lefantovce, Gýmeš, Studený hrad, Remitáž, Zlatno, a
  3. Centrálny Tríbeč (červená oblasť najnáročnejšia) – Veľký a Malý Tríbeč, singláče Zubatá a Trhlina, Krnča, Brloh a Javorový vrch.

Každá z týchto častí ponúka trochu iné trasy a skvelé zokruhovanie v niekoľkých alternatívach vo výkonnosti do 50 km a 1000 m stúpania. V tejto časti si podrobne priblížime Zoborskú časť.

Druhá časť o medzihradí Gýmeš a Oponice tu

7 kopcov 3 jazerá
2020 MTB

Vyber si trasu, zdolaj na bicykli 10 cieľov a vyhraj horský bicykel
Zapoj sa

LIBERTY & MAYO

Mestské, horské a elektrobicykle za dostupné ceny
SUPER CENA
mtb cross gravel
skvelé bicykle za super ceny

Najkrajšie miesta Zoborskej časti

Zoborská časť

Zoborskú časť najlepšie objavíte z obcí Podhorany, Dražovce alebo z Nitry od Nemocnice Sv. Svorada. Všade nájdete parkovisko priamo pri štarte trasy. Body záujmu ktoré by ste nemali minúť: Dražovecká kaplnka, Pyramída, Meškov vrch, Žibrické sedlo, rozhľadňa Podhorany, zvážnice a cyklomagistrály okolo Zoborskej lesostepi. Za zmienku rozhodne stojí aj Svoradova jasyňa a vrchol Zobora, kam sa ale s bicyklom dostanete len veľmi ťažko. Okolo však vedie singláč.

V okolí Troch dubov sa môžete napojiť na sieť dvoch singletrailov, jedným sa spustíte na Meškov vrch, druhý vás prevedie okolo vrcholu Zobora smerom na Trojchotár. Ak si chcete užiť trochu adrenalínu, spustite sa po žltej turistickej z Meškovho vrchu do Podhoran. Ak si chcete otestovať kondíciu a schopnosti, rozhodne voľte hrebeňovú trasu cez Źibricu.

Žibrický okruh z Podhoran 26 km 750 m. Zaparkujte v Podhoranoch priamo pod viaduktom. Štart na sedlo Źibrica po červenej trase okolo Zobora na Pyramídu, cez Meškov vrch až do Dražoviec. Návrat popod lesostep do Podhoran. Nezabudnite v Podhoranoch vystúpať na rozhľadňu. Okolo Žibrického sedla si dáte riadne do tela. 

Podhorany Dražovce Zobor 33 km 1150 m. Z Podhoran sa cez rozhľadňu napojíte na cyklomagistrálu Zobor sever do Dražoviec. Odkiaľ pokačujete na Meškov vrch, 3 duby a Zobor. Ak chcete zažiť slušný adrenalín spustite sa po žltej turistickej z Meškovho vrchu rovno do Podhoran. Trasu neodporúčam počas dažďa.

Nitra Zobor Najkratšia 10 km trasa s 470m prevýšením od Nemocnice Sv Svorada. Po značenej trase cez Meškov vrch a Tri Duby až na Pyramídu. Skúsili sme to dať aj na Zobor ale bola to čistá tlačenica. Naspäť po trase Zobor juh (najkratšia možná) Vídete tesne pod nemocnicou. Krátka výletná trasa dá zabrať najmä v úseku 3 Duby a sedlo pod Zoborom.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov a mtb cyklistov.
Zapoj sa

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂  Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.