MTB: Najkrajšie cyklotrasy v pohorí Tríbeč

Prečo tam lezú? Hľadajú tajomstvo, záhadu, mystériu i možno aj prírodu? My rozhodne hľadáme skvelé Tríbečské cyklotraily. MTB bikeri sa môžu na Tríbči doslova vyblázniť. V sérii 3 článkov vám chceme priblížiť najzaujímavejšie a najkrajšie cyklotrasy v pohorí Tríbeč.

MTB: Najkrajšie cyklotrasy v pohorí Tríbča
Meškov vrch

Tríbečské pohorie

Skôr než sme videli sfilmovanú Trhlinu, Tríbeč pre mnohých znamenal len jedno zo slovenských pohorí. Dnes sa to zmenilo. Stále viac ľudí spoznáva Tríbeč po svojich aj na bicykli. Keďže mám kúsok odtiaľ chalupu a Tríbeč mám celkom dobre zjazdený, rozhodol som sa urobiť sumár najkrajších cyklotrás po pohorí.

MTB: Najkrajšie cyklotrasy v pohorí Tríbča
Dražovecký kostolík

Pohorie Tríbeč

Najprv k miestopisu. Mnohí vnímajú Tríbeč ako veľký kopec vedľa Zobora. Ani jedno ani druhé nie je celkom pravda. Tríbeč je meno kopca v rovnomennom pohorí Tríbeč. A nitranska dominanta, ktorú väčšina nazýva Zobor je Pyramída. Skutočný Zobor (na ktorom bolo bývalé hradisko) je niekoľko stoviek metrov za ňou. A Zobor, vrátane Pyramídy, Dražoviec a Zoborskej lesostepy sú tiež iba súčasťou Tríbečského pohoria.

3. celky Tríbečského pohoria: Zobor, medzihradná Oponice Gýmeš a Veľký Tríbeč

Ak si chceme poriadne na bicykli pojazdiť Tríbeč, jeden deň na to nestačí. Otázka, či stačí predĺžený víkend. Z hľadiska dostupnosti a najlepšej voľby trás si rozdeľme celý Tríbeč na 3 podcelky.

  1. Zoborská lesostep (žltá oblasť, malá a miestami riadne jedovitá)  – Zobor, Dražovce, Žibrica
  2. Tríbečská medzihradná (zelená oblasť, hradná a výletná) – Oponice, Lefantovce, Gýmeš, Studený hrad, Remitáž, Zlatno, a
  3. Centrálny Tríbeč (červená oblasť najnáročnejšia) – Veľký a Malý Tríbeč, singláče Zubatá a Trhlina, Krnča, Brloh a Javorový vrch.
MTB: Najkrajšie cyklotrasy v pohorí Tríbča
Červená hrebeňovka

Každá z týchto častí ponúka trochu iné trasy a skvelé zokruhovanie v niekoľkých alternatívach vo výkonnosti do 50 km a 1000 m stúpania. V tejto časti si podrobne priblížime Zoborskú časť.

MTB cyklotrasy medzi Gýmešom a Oponicami, hrady Tríbeča

Najkrajšie miesta Zoborskej časti

Zoborská lesostep

Zoborskú časť najlepšie objavíte z obcí Podhorany, Dražovce alebo z Nitry od Nemocnice Sv. Svorada. Všade nájdete parkovisko priamo pri štarte trasy. Body záujmu ktoré by ste nemali minúť: Dražovecká kaplnka, Pyramída, Meškov vrch, Žibrické sedlo, rozhľadňa Podhorany, zvážnice a cyklomagistrály okolo Zoborskej lesostepi. Za zmienku rozhodne stojí aj Svoradova jasyňa a vrchol Zobora, kam sa ale s bicyklom dostanete len veľmi ťažko. Okolo však vedie singláč.

V okolí Troch dubov sa môžete napojiť na sieť dvoch singletrailov, jedným sa spustíte na Meškov vrch, druhý vás prevedie okolo vrcholu Zobora smerom na Trojchotár. Ak si chcete užiť trochu adrenalínu, spustite sa po žltej turistickej z Meškovho vrchu do Podhoran. Ak si chcete otestovať kondíciu a schopnosti, rozhodne voľte hrebeňovú trasu cez Źibricu.

MTB: Najkrajšie cyklotrasy v pohorí Tríbča
Paraglide skok spod Pyramídy

Žibrický okruh z Podhoran 26 km 750 m. Zaparkujte v Podhoranoch priamo pod viaduktom. Štart na sedlo Źibrica po červenej trase okolo Zobora na Pyramídu, cez Meškov vrch až do Dražoviec. Návrat popod lesostep do Podhoran. Nezabudnite v Podhoranoch vystúpať na rozhľadňu. Okolo Žibrického sedla si dáte riadne do tela. 

Žibrický okruh

Žibrický okruh

Žibrický okruh z Podhoran 26 km 750 m. Zaparkujte v Podhoranoch priamo pod viaduktom. Štart na sedlo Źibrica po červenej trase okolo Zobora na Pyramídu, cez Meškov vrch až do Dražoviec. Návrat popod lesostep do Podhoran. Nezabudnite v Podhoranoch vystúpať na rozhľadňu. Okolo Žibrického sedla si dáte riadne do tela. 

Okolo Zobora Podhorany dražovce

hrebeňom Zobora

Podhorany Dražovce Zobor 33 km 1150 m. Z Podhoran sa cez rozhľadňu napojíte na cyklomagistrálu Zobor sever do Dražoviec. Odkiaľ pokačujete na Meškov vrch, 3 duby a Zobor. Ak chcete zažiť slušný adrenalín spustite sa po žltej turistickej z Meškovho vrchu rovno do Podhoran. Trasu neodporúčam počas dažďa.

Okolo Zobora

Zoborský okruh

Nitra Zobor Najkratšia 10 km trasa s 470m prevýšením od Nemocnice Sv Svorada. Po značenej trase cez Meškov vrch a Tri Duby až na Pyramídu. Skúsili sme to dať aj na Zobor ale bola to čistá tlačenica. Naspäť po trase Zobor juh (najkratšia možná) Vídete tesne pod nemocnicou. Krátka výletná trasa dá zabrať najmä v úseku 3 Duby a sedlo pod Zoborom.

Podhorany

Z Podhoran vedie na Žibricu a Zobor jedno z najstrmších stúpaní. Oplatí sa zaparkovať až pod železničným viaduktom na hornom konci dediny. Nad dedinou je tiež postavená pekná rozhľadňa. Rozhodne neobíďte.

Podhorany rozhľadňa
Podhorany rozhľadňa

V ďalšej časti sa pozrieme na centrálny Tríbeč a medzihradie medzi Gýmešom, Čiernym hradom a Oponicami.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 57