MTB: Medzi Gýmešom a Oponicami Tríbečská medzihradná

MTB: Medzi Gýmešom a Oponicami Tríbečská medzihradná

Ak ste cykloturisti a nadšenci zrúcanín hradov a zámkov, stred Tríbečského pohoria je tu pre vás. Žiadne extra náročné terény, žiadne prevýšenia, zato množstvo kaštieľov, zámkov a hradov.

Chatteau Appony

Pred pár rokmi doslova vstal z popola. Dnes je z neho síce hotel, ale žije. V renesančnom kaštieli sa nachádza verejne prístupná významná Apponyiovská knižnica. Ak máte radi históriu, rozhodne stojí za to ju skuknúť. Parkovisko kaštieľa je mojim častým štartovacím miestom. Hneď z kraja si tak môžete dať solídny výšľap na Oponický hrad.

Oponický hrad

Prvé zmienky o Oponickom hrade pochádzajú už z roku 1300, keď bol v rukách magistra Čáka, brata Matúša Čáka Trenčianskeho. Hrad je voľne prístupný. Navštevujem ho temer každý rok a vďaka nadšencom postupne nachádza svoju historickú podobu. Zmeny vidno z roku na rok. Vypína sa priamo nad Oponickým kaštieľom a sú z neho krásne výhľady.

Remitáž

Jelenecká priehrada (síce roky zanedbaná), rekreačné stredisko a autokemping s chatovou osadou sú vstupnou bránou na ďalšie 2 hrady: Gýmeš a Studený hrad. 

Gýmeš

Rozsiahla zrúcanina hradu je častým cieľom turistov. Oddávna je spájaná s rodinou Forgáčovcov. Podobne ako Oponický hrad ponúka nádherné výhľady do okolia. Hore cyklotrasa nevedie ale práve to je nádherné. Dať to. Tento výšľap som absolvoval už 3x a rozhodne stojí za to. Cestou nezabudnite pri turistickej značke odbočiť na:

Studený hrad

Studený hrad už vlastne hradom nieje. Bicykle nechajte pri stromoch a vyberte sa až na koniec chodníka. Takéto výhľady len tak neuvidíte. Hoci je nižší ako Gýmeš, považujem ho jednoznačne za TOP.  A zároveň si na polceste hore oddýchnete.

Priamo pri odbočke sme našli aj cestičku ktorá vyzerala ako single trail z hradu Gýmeš dole. Bol však zaváľaný kmeňmi, ešte sme ho nepreskúmali. Ak o tom niečo viete dajte info. Radi doplníme.

Kaštieľ Lefantovce

Posledným cyklovýletným cieľom po histórii Tríbeča ktorý odporúčame je kaštieľ v Horných Lefantovciach. Celé sa to dá nádherne zokruhovať. Táto časť Tríbečského pohoria je známa množstvom cyklotrás a zvážnic. Jedna z najkrajších kopíruje po vrstevnici obojstranne pohorie. Nebojte sa experimentovať. Tu nie sú žiadne trhliny, nestratíte sa. 🙂

A snáď jedna premárnená príležitosť?

V Podhoranoch nájdete úžasný železničný Mechenický viadukt. Kedysi chodil vlak medzi Lužiankami, Jelencom a Zlatými Moravcami. Prechádzal okolo Dražoviec, popod Meškov vrch, Žibricu, Remitáž a Gýmeš. V železničnom koridore je postavených 85 objektov, z toho 14 nadjazdov a 7 väčších mostov.

Za boha neviem pochopiť prečo to nechali takto schátrať. Klub priateľov historickej železničnej dopravy (KPHŽD) z Bratislavy tadeto každoročne vypravoval aspoň motorový vlak: „Motorákom za koníkmi“ do Topoľčianok. Ak sa trať nebude udržiavať za pár rokov už nebude čo zachraňovať.  Nariekame, že nemáme turistický ruch. Je obrovská škoda, že štát ani samospráva nevedia takúto technickú perlu okolo toľkých zaujímavých miest využiť pre rozvoj turistizmu. Trať by mohla obchádzať tie najkrajšie miesta. Dnes je však prerušená plotom priemyselného parku Jaguár Landrover.

7 kopcov 3 jazerá
2020 MTB

Vyber si trasu, zdolaj na bicykli 10 cieľov a vyhraj horský bicykel
Zapoj sa

LIBERTY & MAYO

Mestské, horské a elektrobicykle za dostupné ceny
SUPER CENA
mtb cross gravel
skvelé bicykle za super ceny

Hrady a zámky v pohorí Tríbča

Popod Tríbeč

Ak sa chcete nadchnúť krásami stredného Tríbeča, musíte si vyšliapnuť pod Veľký Tríbeč. Najradšej to robím zo Solčian alebo Kovariec. Kovarce však voľte najmä vtedy, ak ste pripravení na skutočné enduro.

Lesáci tu nezaháľajú a tak prvá etapa cyklotrasy (najmä po daždi) vás poznačí. Odmenou za to je príjemný singláčik, ktorá vedie z Kovariec popri ceste až na odbočku cyklotrasy. Pri Betlehéme sa môžete napojiť na celú sieť cyklotrás až ku Kostoľanom. Ešte sa mi nestalo aby som prišiel z Kovariec nezablatený. Ale tie výhľady na Zoborskú časť zpopod Cinciláka zatiaľ dostali každého koho som tam zobral.

Výhľad zpod Cinciláku
Zoborská kesostep

Mám pojazdených veľa trailov z Topoľčianskej strany, Oponíc, Kovariec i zo Solčian. Trochu absentujú doporučenia z Nitrianskej strany. Tak ak máte niekto dobrý tip, dajte vedieť radi doplníme.

Medzihradná Oponice Gýmeš Základný okruh. 29 km a 750 m stúpania. Ak iba jeden odporúčam tento. Štartujeme v Oponiciach z kaštieľa na Oponický hrad. Cyklotrasy ako vidíte vo videu vedľa sú široké, bezpečné, s miernymi stúpaniami. Vhodne aj pre začiatočníkov, ženy a deti. Okrem stúpania na Gýmeš. Ten je brutal. 

Predĺženie na Lefantovce Zvládnete všetky hrady a zvážnicou po vrstevnici si užijete podhorie Tríbča. Výletná nenáročná trasa 33km s 850m stúpania. Opäť to istí Gýmeš. Môžte sa spustiť po turistických trasách na Kostoľany alebo spojku Pod Gaštanicou.

Cez Kurňu na Cincilák a Betlehem 24 km 630 m nastúpaných s nádhernými výhľadmi. Ak sa dostanete k Petráške (chata), vyštverajte sa na skalnú terasu. Pohľady na lesostep už zariadia, že sa znova vrátite. Cyklotrasy v medzihorí ľubovoľne kombinujte smerom na Kostoľany, Remitáž, Ploskú alebo Veľký Lysec. 

V prvej časti popisu Tríbečského pohoria sme si priblížili Zobor, Žibricu, Dražovce a Zoborskú lesostep. V tejto časti sme sa venovali strednej (hradnej a výletnej časti pohoria). V tretej, poslednej časti sa povenujeme tomu hlavnému. Singletrailom Zubatá a Trhlina a hrebeňu Veľkého a Malého Tríbča v predĺžení na Krnčum Brloh a Javorový vrch. Tiež si povieme čo to o Skýcove.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov a mtb cyklistov.
Zapoj sa

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂  Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.