eMTB na Veľký Inovec po Rudnej magistrále cez Obycké lúky

Po zmapovaní cyklotrás v okolí Vtáčnika, Považského Inovca, Tríbča a Nitrianskej lesostepi sme sa rozhodli posunúť s horákmi trochu ďalej. eMTB na Veľký Inovec po Rudnej magistrále cez Obycké lúky.

Na križovatke Rudnej magistrály
Na križovatke Rudnej magistrály

Pohronský Inovec

Celý Pohronský Inovec je cyklisticky zaujímavý. Nie sú tu žiadne ochranné pásma ani uzávery a celý je posiaty turistickými chodníkmi a zvážnicami. Pohronský Inovec je pokrytý zväčša dubovými lesmi a jeho severná časť má skôr charakter náhornej plošiny z rostrúsenými usadlosťami. A keďže Inovce patria aj medzi ciele 7 kopcov 3 jazerá vyrazili sme. Tentokrát z Topoľčianok cez Obycké lúky.

Na Veľký Inovec po Rudnej magistrále cez Obycké lúky
Inovecká chata vyhliadka

GPX trasy

Na Veľký Inovec po Rudnej magistrále cez Obycké lúky
Po Rudnej Magistrále

Plán bol jasný. Veľký Inovec po Rudnej Magistrále cez Obycké lúky a Benát. Ten tiež volajú Kamenné vráta. Ak pôjdete na Inovec z Topoľčianok určite tento kopec neobíďte. Kamenné mesto na vrchole Benátu patrí medzi to najkrajšie, čo môžte na Pohronskom Inovci z tejto strany vidieť. Hneď za Machulincami objavujem popri modrej značke atraktívny kameňolom. Prekladám bicykel a fakt sa tu vybláznim.

Na Veľký Inovec po Rudnej magistrále cez Obycké lúky
Z Machuliniec po Modrej

Obycké lúky a Benát

Idem tadiaľto po prvýkrát a neviem, na aké trasy ma modrá značka zavedie. Na prekvapenie až pod lúky sa dostávam (hoci po rozbitej) ale komfortnej asfaltke. Je dobre udržovaná, veď len za hodinu stúpania som stretol minimálne tri tiráky naložené drevom. Stúpam plynule popri Machulinskom potoku až do výške 650m n.m. Z lúk do je na Benát trochu späť, ale nie vysoko. Vrchol sa nachádza v 702 m n.m. Na vrchol Veľkého Inovca ma čaká ešte slabých 300.

Na Veľký Inovec po Rudnej magistrále cez Obycké lúky
Obycké Lúky

Obycké lúky v mnohom pripomínajú kopanice v okolí Bezovca. Inovce sú si vlastne celkom podobné. Akurát tu nechodíš na samoty ale štály. 🙂 V pôvodnom význame slova sa jedná o maštale, stajne, kam sa zaháňali na noc ovce a dobytok. Na Inoveckých kopaniciach to označuje usadlosti.

Osamotené sú aj rekreačné chatky na Obyckých lúkach. Nenahneval by som sa, ak by mi jedna z nich hovorila „pane“. Je tu boží pokoj. Dokonca ani rev motorovej píly, ako je na Slovensku zvykom, nepočujem. 🙂 Pod lesom sa napájam na červenú Rudnú magistrálu a pokračujem až do sedla k Inoveckej chate. Hore to beriem okľukou po poľnej ceste. Konečne si užívam parádny trail.

Na Veľký Inovec po Rudnej magistrále cez Obycké lúky
Benát Kamenné Vráta

Veľký Inovec

Veľký Inovec je za mnou. Predo mnou už len pozitíva. Padák po Rudnianskej magistrále a práve otvorená Plzeň. Vysmiaty sedím s chatárom Jozefom na Chate pod Inovcom. Spomíname na zašlé retro časy a pozeráme do doliny. Pod nami Mochovce, v diaľke sa črtajú aj kopce okolo Štúrova. Nádherný deň, nádherné panorámy a výhľady. Kľud. Každú minútu si predlžujeme. eMTB na Veľký Inovec má svoje čaro.

Jozef rozpráva, že kedysi tu prevádzkovali aj lyžiarsky vlek. Ale dnes je to minulosťou. Kotvy už nájdeme iba v šope. Otepľuje sa a snehu niet. V poslednom čase má najväčšiu prácu s kosením lúk a čistením odpadkov. Obaly z horaliek, pet fľaše, plechovky, vreckovky, … Veľa „turistov“ tu zanechá po sebe neklamnú stopu. 

Mám rád zmenu. Zvažujem preto padák po žltej cez Osne na Kopanice. Údajne je to nádherná trasa. Ako alternatívu po zelenej tiež dolinou cez Sviniarsky potok. Potoky vôbec tvoria prirodzené koridory Pohronského Inovca. 

Drozdovo MTB cyklotrasy

V Drozdove skupina nadšencov vybudovala v miestach zjazdovky bike park s peknými single trailami. Vôbec z Novej Bane sem ide oveľa viac značených MTB cyklotrás. Tie však prešmejdíme až nabudúce. Dnes totiž padáme naspäť na Topoľčianky.

Hrušovský hrad a Topoľčianky

Prvá zmienka o hrušovskom kastelánovi Ladislavovi z rodu Péčovcov pochádza až z roku 1316, keď ho pre zradu väznil a mučil Matúš Čák. Keďže ešte v roku 1308 bol v Matúšových službách, historici predpokladajú Čákovcov ako staviteľov Hrušovského hradu. 

Hrad Hrušov

Gotický nie veľmi známy hrad dominantne čnejúci nad kremencovým bralom je ľahko prístupný, fotogenický a celkom atraktívny. Perfektný bonus ak nemáte dosť. Nachádza sa asi 5 km nad Topoľčiankami smerom na Skýcov. Najjednoduchší prístup je z parkoviska hneď pri hlavnej ceste tesne pod Skýcovom alebo z dedinky Hostie. Je tu malá odbočka s parkoviskom aj autobusovou zastávkou. Od parkoviska je to k hradu iba pár minút mierneho výstupu po asfaltke, alebo strmšom lesnom traile. Smerom dole si ho užijete.

Topoľčianky

Kaštieľ, Národný Žrebčín, Zubria obora, jedlo, pitie, nádherný park. Ak žena nebicykluje, má čo robiť a nezomrie nudou čakaním na vás. Práve preto sú Topoľčianky veľmi atraktívnym štartom. Okolo kaštieľa je rozsiahly dobre udržovaný anglický park. Zámok bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov, po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. Obzvlášť si ho obľúbil prvý prezident Československa T.G. Masaryk. Je tu aj múzeum. Ja som si ho obľúbil tiež. 🙂

eMTB na Veľký Inovec po Rudnej magistrále sa vydaril a je tu čo vidieť. Ak máte radi kone určite navštívte Národný žrebčín s jeho Múzeom chovu koní.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 58