Vtáčnik

Vtáčnik- turistické trasy/ cyklotrasy

Vtáčnik (1 345,8 m n. m.) je výrazný bralnatý vrchol na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria, na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja i okresov Prievidza a Žarnovica.

Dominantu okolia pokrýva ihličnato-listnatý les, samotný vrchol je čiastočne odlesnený a umožňuje výhľad na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Veľkú i Malú Fatru a Žiarsku i Hornonitriansku kotlinu.

K lákadlám vrchu, ale i celého pohoria vytvoreného v dávnych dobách sopečnou činnosťou, patria nádherné andezitové skalné útvary. Vrch Vtáčnik a jeho okolie je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie vyznačujúcej sa starými lesnými porastmi miestami priam pralesovitého charakteru.  Na Vtáčnik vedú viaceré značkované turistické chodníky. Východiskami túr môžu byť obce Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Kamenec pod Vtáčnikom či Bystričany. Vrchol Vtáčnika je i zastávkou náučného chodníka, ktorého východiskom je Gepňárova dolina situovaná pri obci Bystričany.

foto: reštartnisa, petere

Doprava

Na Vtáčnik vedú viaceré značkované turistické chodníky. Východiskami túr môžu byť obce Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Kamenec pod Vtáčnikom či Bystričany.A k idete autom, bez problémov zaparkujete kdekoľvek v centre obce. V prípade, že štartujete z Kamenca je celkom príjemné vyviezť sa autom až na parkovisko k chate pod Končitou alebo k amfiteátru Píly.

Vlakmi ZSSK sa dostanete smerom na Prievidzu do obce Bystričany, odkiaľ vychádza turistický chodník. V Topoľčanoch, Chynoranoch alebo Prievidzi je potrebné prestúpiť na osobný vlak.

Ubytovanie

Región Gron ubytovanie gastro kam v okolí

Pozrite si naše tipy čo vidieť, kam ísť a kde sa ubytovať zo strany Pohronia a Žarnovice  :

Naše tipy

Turistické trasy

Vtáčnik- turistické trasy/ cyklotrasy

Lehota pod Vtáčnikom – Vtáčnik

V lehote pod Vtáčnikom sa vyvezte až na parkovisko Podhradie, odkiaľ pokračujete po  značke na vrch Jarabá, kde sa napojíte na červenú  hrebeňovú trasu na Vtáčnik. Dlhá a náročná trasa.

Kamenec pod Vtáčnikom – Vtáčnik

V Kamenci sa vyvezte až k chate pod Končitou. Je tam starý amfiteáter. pri ktorom štartuje dosť strmá trasa po  zelenej značke vrchol Vtáčnika. Krátka, ale kondične náročná trasa 15 km s cca 800 m prevýšenia. Predpokladaný čas túry 5 hod.

Bystričany – Vtáčnik

po modrej  značke z Bystričan priamo na Vtáčnik. Odporúčaná trasa pre cestujúcich vlakom. Dĺžka cca 19 km, s prevýšením 900 m, predpokladaný čas 6-7 hod.

Kľak – Vtáčnik

Ak si chcete užiť partizánske spomienky, je dobré vyštartovať už opačnej strany z dedinky Kľak. Po  zelenej značke prídete priamo na vrchol Vtáčnika. Táto trasa je z uvedených najkratšia a odporúčame je pre menej zdatných turistov. Prevýšenie menej ako 700 m.

Prochot – Vtáčnik

Po  žltej značke je možno vystúpať na Vtáčnik aj s neďalekej Prochote, cez Tri chotáre kde sa napojíte na  červenú hrebeňovú trasu cez Malú Homôlku.

Osrý Grúň – Vtáčnik

Trasa začína na hornom konci obce na žltej značke. Asfaltová cesta sa zmení na lesnú cestičku a za 2 hodiny ste na Ponitrianskej magistrále. Tu po červenej hrebeňovke pokračujete ešte 1,5 hodiny na vrchol, cestou cez vyhliadku na Kláštorskej skale.

Väčšina túr na Vtáčnik zaberie min. 5 hodín intenzívnej kondičnej chôdze. Nepodceňte tento kopec.

Bojnický zámok a ZOO

Bonus pre rodiny s deťmi. 🙂 Ak máte malé deti, s ktorými si netrúfate na tento výstup spravte si relax a pekný výlet na Bojnickom zámku.

Na Vtáčnik organizujú turisti z Kamenca každoročne Silvestrovský pochod. To sme si nemohli nechať ujsť ani my:

Silvestrovský výstup na Vtáčnik 2018

a stretlo sa nás tam neúrekom.

A mimochodom na Vtáčniku sa aj veľa lozí. 🙂  viac >

Vtáčnik

Cyklotrasy

Jedným z dôvodov, prečo sme volili práve Vtáčnik je fakt, že sa nachádza v blízkosti Bojnického Bike parku.

Bojnice MTB Trails

Bohatka,Gilethov, Korvínov, Pálfy alebo Turzov trail. Traily nie sú dlhé ale ponúkajú skutočne krásny adrenalínový deň. Viac tu >

Ukážka singletrailov:

  1. trail1: Pálfy trail
  2. trail2: Turzov flow trail
  3. trails: Gilethov trail

Vtáčnik

Okolo Vtáčnika máte k dispozícii množstvo trailov (mapa) Odporúčané okruhy sú dlhšie a náročnejšie ako Bojnický bikepark

Hociktorú z uvedených trás (Vtáčnik aj Bojnice trails) považujeme za splnenie cieľa. Myslíme, že traily poskytnú MTB bajkerom skutočne ambiciózne vyžitie.

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Vtáčnik nepatrí k najvyšším horám, ale dá kondične zabrať. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Akonáhle opustíme miesta štartu, vnútri pohoria Vtáčnik nejaké občerstvenie nečakajte. Ste v divočine. 🙂 Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

video: youtube

Mapy a značenie:


Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Účastníci si môžu pri nákupe uplatniť 10% zľavu zadaním kódu RESTARTNISA. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať cez online hikeplanner.

Odporúčané trasy sú dobre značené. Križovatky označené. Na hrebeni sú kamenisté hlavné chodníky a orientácia je za dobrej viditeľnosti na hrebeni dobrá.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.