7 kopcov 3 jazerá Vtáčnik

Vtáčnik- turistické trasy/ cyklotrasy

Vtáčnik (1 345,8 m n. m.) je výrazný bralnatý vrchol na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria, na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja i okresov Prievidza a Žarnovica.

Dominantu okolia pokrýva ihličnato-listnatý les, samotný vrchol je čiastočne odlesnený a umožňuje výhľad na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Veľkú i Malú Fatru a Žiarsku i Hornonitriansku kotlinu.

K lákadlám vrchu, ale i celého pohoria vytvoreného v dávnych dobách sopečnou činnosťou, patria nádherné andezitové skalné útvary. Vrch Vtáčnik a jeho okolie je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie vyznačujúcej sa starými lesnými porastmi miestami priam pralesovitého charakteru. Na Vtáčnik vedú viaceré značkované turistické chodníky. Východiskami túr môžu byť obce Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Kamenec pod Vtáčnikom či Bystričany. Vrchol Vtáčnika je i zastávkou náučného chodníka, ktorého východiskom je Gepňárova dolina situovaná pri obci Bystričany.

Vtáčnik Ostrý Grúň 2019 turistický výstup
Vtáčnik vrcholofka, restartnisa

Doprava

Na Vtáčnik vedú viaceré značkované turistické chodníky. Východiskami túr môžu byť obce Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Kamenec pod Vtáčnikom či Bystričany. Ak idete autom, bez problémov zaparkujete kdekoľvek v centre obce. V prípade, že štartujete z Kamenca je celkom príjemné vyviezť sa autom až na parkovisko k chate pod Končitou alebo k amfiteátru Píly.

Vlakmi ZSSK sa dostanete smerom na Prievidzu do obce Bystričany, odkiaľ vychádza turistický chodník. V Topoľčanoch, Chynoranoch alebo Prievidzi je potrebné prestúpiť na osobný vlak.

Ubytovanie

Pozrite si naše tipy čo vidieť, kam ísť a kde sa ubytovať zo strany Pohronia a Žarnovice  :

Vtáčnik- turistické trasy/ cyklotrasy

Turistické trasy

Lehota pod Vtáčnikom – Vtáčnik

V lehote pod Vtáčnikom sa vyvezte až na parkovisko Podhradie, odkiaľ pokračujete po blank značke na vrch Jarabá, kde sa napojíte na červenú blank hrebeňovú trasu na Vtáčnik. Dlhá a náročná trasa.

Kamenec pod Vtáčnikom – Vtáčnik

V Kamenci sa vyvezte až k chate pod Končitou. Je tam starý amfiteáter. pri ktorom štartuje dosť strmá trasa po blank zelenej značke vrchol Vtáčnika. Krátka, ale kondične náročná trasa 15 km s cca 800 m prevýšenia. Predpokladaný čas túry 5 hod.

Bystričany – Vtáčnik

po modrej blank značke z Bystričan priamo na Vtáčnik. Odporúčaná trasa pre cestujúcich vlakom. Dĺžka cca 19 km, s prevýšením 900 m, predpokladaný čas 6-7 hod.

Kľak – Vtáčnik

Ak si chcete užiť partizánske spomienky, je dobré vyštartovať už opačnej strany z dedinky Kľak. Po blank zelenej značke prídete priamo na vrchol Vtáčnika. Táto trasa je z uvedených najkratšia a odporúčame je pre menej zdatných turistov. Prevýšenie menej ako 700 m.

Prochot – Vtáčnik

Po blank žltej značke je možno vystúpať na Vtáčnik aj s neďalekej Prochote, cez Tri chotáre kde sa napojíte na blank červenú hrebeňovú trasu cez Malú Homôlku.

Ostrý Grúň – Vtáčnik

Trasa začína na hornom konci obce na blank žltej značke. Asfaltová cesta sa zmení na lesnú cestičku a za 2 hodiny ste na Ponitrianskej magistrále. Tu po blank červenej hrebeňovke pokračujete ešte 1,5 hodiny na vrchol, cestou cez vyhliadku na Kláštorskej skale.

Väčšina túr na Vtáčnik zaberie min. 5 hodín intenzívnej kondičnej chôdze. Nepodceňte tento kopec.

Vtáčnik

Na Vtáčnik organizujú turisti z Kamenca každoročne Silvestrovský pochod. To sme si nemohli nechať ujsť ani my. Reportáž zo zimného výstupu na Vtáčnik 2018 tu. A stretlo sa nás tam neúrekom. 🙂

A mimochodom na Vtáčniku sa aj veľa lozí. 🙂  viac >

Výlety s deťmi

Bojnický zámok

Bonus pre rodiny s deťmi. 🙂 Ak máte malé deti, s ktorými si netrúfate na tento výstup spravte si relax a pekný výlet na Bojnickom zámku.

Cyklotrasy

Jedným z dôvodov, prečo sme volili práve Vtáčnik je fakt, že sa nachádza v blízkosti Bojnického Bike parku.

Vtáčnik

Okolo Vtáčnika máte k dispozícii množstvo trailov (mapa) Odporúčané okruhy sú dlhšie a náročnejšie ako Bojnický bikepark

blank
Bojnické družobné pastorále na vrchole Vtáčnika

Bojnické traily

Bohatka, Gilethov, Korvínov, Pálfy alebo Turzov trail. Traily nie sú dlhé ale ponúkajú skutočne krásny adrenalínový deň. Viac tu >

Ukážky singletrailov

Vtáčnik z Oslian
Vtáčnik lezenie

Kam v okolí

blank
Bojnice hrad

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Vtáčnik nepatrí k najvyšším horám, ale dá kondične zabrať. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) Akonáhle opustíme miesta štartu, vnútri pohoria Vtáčnik nejaké občerstvenie nečakajte. Ste v divočine. 🙂

Odporúčané trasy sú však dobre značené. Križovatky označené. Na hrebeni sú kamenisté hlavné chodníky a orientácia je za dobrej viditeľnosti na hrebeni dobrá.

blank
Lepeňák, pivo a iné príjemnosti

Mapy a značenie

Odporúčame mať so sebou nainštalované online mapy (locus, mapy.cz, alebo vku). Držte sa značených trás.

Turistické mapy VKÚ poskytujú najpodrobnejší prehľad o teréne, značených turistických trasách a cyklotrasách v celom regióne. Kúpa kvalitnej mapy je rozhodne lepšou investíciou než kúpa magnetky.

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie. Kliknutím na nadpis zobrazíte prehľad všetkých cieľov.

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok