Nepodceňujte hory: 7 tipov pre bezpečnú turistiku

Zvažujete výlet do hôr? Nepokúšajte šťastie a vopred sa pripravte. Prinášame vám niekoľko praktických tipov, s ktorými zostanete v bezpečí. 7 tipov pre bezpečnú turistiku.

Slováci tento rok dovolenkujú doma, nečudo, že slovenské turistické destinácie praskajú vo švíkoch. Do hôr sa častejšie vyberajú aj sviatoční turisti bez adekvátnej výbavy a skúseností.

Nepreceňujte svoje sily

Predtým, než sa vyberiete do hôr, myslite na vaše reálne skúsenosti s turistikou. Práve tie by ste pri výbere trasy mali zohľadniť. Ak ste začiatočník, odporúčame ľahšie výstupy, prípadne výstupy pod vedením skúseného partnera či horského vodcu. O náročnosti túry a aktuálnych podmienkach sa môžete informovať napríklad na príslušnej stanici horskej služby, no veľa sa dozviete aj na internetových fórach.

Predpoveď počasia kontrolujte pravidelne

Vývoj počasia sledujte priebežne, nielen bezprostredne pred začatím túry. Ak sa chystáte na túru v piatok, sledujte počasie pre danú lokalitu už od pondelka. Zistíte tak, či má počasie v danej oblasti opakujúci sa charakter a pomôže vám to pri plánovaní túry. Podľa predpovede si potom zbaľte vhodné oblečenie a výbavu.

Ak sa rozhodnete zdolať dlhšiu trasu, vyrazte skoro ráno. Nezabudnite si vziať nabitý mobil, ideálne s GPS. Zíde sa vám, ak zablúdite, ale aj v prípade iných nečakaných udalostí. Dostatočne ho však zabezpečte. Použiť môžete kryt na mobil, sklo alebo špeciálnu fóliu, ktoré mobil zachránia pred pádom či poškriabaním. Elektroniku dajte do nepremokavého obalu. Ochránite ju tak pred dažďom. Počas viacdňovej túry je dobré si vziať externú batériu (powerbank), s ktorou si môžete dobiť telefón.

Oznámte rodine či známym, kde presne budete

Nezáleží na tom, či pôjdete na túru len vy alebo vo dvojici. Prírodné živly sú nevyspytateľné a na horách sa vám môže prihodiť čokoľvek. Preto povedzte blízkej osobe, kde presne budete, a tiež, na ako dlho výstup odhadujete. Váš núdzový kontakt tak v prípade potreby môže upozorniť horskú službu, ktorá následne začne pátranie.

Nepodceňujte hory: 7 tipov pre bezpečnú turistiku

Vezmite si vhodnú obuv a oblečenie

Na túru choďte výlučne v pevnej obuvi, ktorá je rozchodená. Predídete tak nepríjemným otlakom. Nezabudnite ani na slnečné okuliare s ochranným UV filtrom, opaľovací krém, šiltovku, pršiplášť/vetrovku a záložné nepremokavé oblečenie. Zoberte si aj náhradné ponožky. Ak máte problém s kolenami, nezabúdajte na paličky – ušetria vám veľa trápenia, najmä pri zostupoch. Súčasťou každého batoha by mal byť vreckový nôž a čelovka pre prípad, že by sa výlet predĺžil do tmy.

Nezabudnite na lekárničku

Práve lekárnička bude váš najlepší priateľ, ak sa zraníte. Nebudete ju však potrebovať celú. Postačí vám niekoľko najpodstatnejších vecí. Chýbať by nemali obväzy, náplasti, dezinfekcia, lieky proti bolesti, resp. alergii, a nožnice. Zabaľte si radšej viac jedla a tiež väčšie množstvo vody. To sa vám určite zíde nielen počas najväčších letných horúčav.

Nepodceňujte pitný režim. Ak sa vám minie voda a na chatu je ešte ďaleko, nemusíte sa nutne dehydrovať. Napiť sa za určitých okolností môžete aj z horského potoka alebo studničky. Zvážte, či nad zdrojom pitnej vody nie je chata alebo obydlie, ktoré by mohlo vodu znečistiť, prípadne, či sa nad vami v doline nepasú kravy, či ovce. V takom prípade radšej z vody nepite, ale vezmite si so sebou filter na vodu. Myslite aj na to, že voda v horách má málo minerálov a solí. Preto je lepšie si doniesť šumivé tablety rozpustné vo vode, ktoré ju obohatia. Vyhnete sa tak dehydratácii.

Nepodceňujte hory: 7 tipov pre bezpečnú turistiku

S poistením na hory môžete ušetriť

Samozrejmosťou by malo byť poistenie na hory. V prípade nehody s ním viete ušetriť náklady na zásah horskej služby či výjazd vrtulníka. Poistenie na hory spravidla pokryje náklady na poskytnutie prvej pomoci. Ak sa chystáte cestovať do zahraničia, overte si, či poistenie do hôr je platné aj tam.

Nainštalujte si do svojho telefónu aplikáciu horskej služby. V prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom. Ak nemáte papierovú mapu pohoria, do ktorého sa chystáte, nainštalujte si jednu z mobilných aplikácií, ktorá mapy poskytuje – ideálne aj offline, ak by ste sa ocitli mimo signál.

fotozdroj: execom99

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110