Nové mobilné rozhľadne podporia cykloturistiku v Horných Štitároch

Po uplynulých, turisticky mimoriadne úspešných rokoch, sa aj tento rok združenie miestnych roľníkov rozhodlo vystavať nám znovu mobilné turistické rozhľadne. Oproti minulým rokom si družstvo šplhlo i tým, že nerozoralo poľné prístupové cesty. Zachránilo tým reputáciu a dobré meno turistiky celej našej dediny. Nové mobilné rozhľadne podporia cykloturistiku v Horných Štitároch.

Veď poľné cesty majú všestranné využitie aj u poľovnikov a rybárov na prikrmovanie a tiež sú užitočné širokej verejnosti pre odvoz a likvidáciu starých práčiek, pneumatík, vyradených televízorov a drobného stavebného odpadu.

turistické rozhľadne v Horných Štitároch
Z jednej strany kukurica, z druhej slnečnica. Čo chceš viac.

Štitárske rozhľadne

Minulý rok boli obe rozhľadne postavené blízko letištnej plochy. To ubližovalo turistickému ruchu hneď z dvoch dôvodov:

  • Obe boli postavené príliš blízko pri sebe, navyše v tom istom uhle. To síce turistom umožňovalo výhľady na Zobor, Tríbeč, Marhát, ale úplne znemožňovalo kruhový výhľad na miestne polia a výsadbu kukurice okolo nášho letiska.
  • Ich umiestnenie v odletovom koridore letiska obmedzovalo pristávanie väčších lietadiel a medzinárodných charterových spoločností. To sa odzrkadlilo aj v nižšej návštevnosti Hajnoveského kaštieľa, jeho parku i výčapov širokého štitárskeho regiónu.

Súc poučení, postavili družstevníci tohto roku na letisku rozhľadňu len jednu. Kratšiu a orientovanú tak, aby nezasahovala do pristávacej plochy. Snáď to miestnemu rozvoju pomôže.

Rozhľadňu som hneď využil na predstavenie môjho nového kamaráta Stinga.

turistické rozhľadne v Horných Štitároch
Štitárska mobilná rozhľadňa

MTB Mayo Sting er

Plnohodnotný celokarbónový XC hardtail STING vo výbave Deore XT 1×11, s prednou vidlicou RockShock Reba sa bez pedálov, fľaše vody, zapletených drôtikov a zvončeka zmestí iba pár dekagramov okolo 10 kg. Skvelý bajk, s ktorým budem tento rok lámať svoje osobné rekordy práve na podobných cestičkách.

Je to bicykel svojou stavbou vhodný na rýchlu terénnu jazdu, do menej náročného horského terénu, na poľné cesty, šotoliny, do blata a nepohody. Má skvelú akceleráciu a ťah do kopca. Tuhý karbónový rám neuhne. Ospravedlňte, že som si z neho zmontoval všetky blbosti ako svetlo, odrazky, blatníky (HAHA), zvončeky a iné pitomosti. Podobné športové tátoše majú byť dobre vybavené ale minimalistické. Ľahko sa potom umývajú.

Ručne vypletené a centrované kolesá s kvalitnými antikorovými českými špicami zo Šroubárny Marek doplnené pevnými ráfikmi M.A.T.E. DWR20D vystuženými s kalíškami sú dôkazom, že aj v tejto cenovej kategórii môžete dostať výbornú kvalitu. Pomer výkon cena je bezkonkurenčný.

Bicykel si jednoznačne žiada SPD tretry. Krúživý ťah riadne zvyšuje rýchlosť i akceleráciu na rovine i do kopca.

Dosť bolo. Kto si chce vyskúšať ozvite sa. Pojazdíme.

turistické rozhľadne v Horných Štitároch
Nad Hajnoveským rybníkom

Naspäť k rozhľadniam

Dnešný okruh okolo 4 rybníkov a 5 hnojov mi pripomenul vlaňajšie sny o usporiadaní medzinárodnej letnej štitárskej cykloolympiády. Svoju účasť prisľúbil aj náš Vyškovský kamarát Anry Lukáč – veľký milovník ultrabehov a úrazových kliník. Naplnil tak akcent nadnárodného významu podujatia. Chceme podporovať rozvoj priateľstva a bratstva medzi našimi národmi.

Korona nás však v prípravách zastavila.

Dnešná jazda oživila všetky moje sny a budúci rok ideme znova na to.

Hlavný okruh bude míňať najvýznamnejšie turistické pointy ako: medzinárodné letisko Horné Štitáre, Hajnoveský kaštieľ a park, Štitársky, Lužanský, Obdokovský i Hajnoveský rybník, tri hnoje, obe Obdokovecké poľné kompostoviská aj výjazd nad čerešňový sad. Cyklomaratón bude doplnený o orientačný pretek, discgolfom a jazdou cez prekážky. (Viď foto: Prejazd Ginko stromom v Hajnoveskom parku)

turistické rozhľadne v Horných Štitároch
Vysoké parkovanie v Hajnoveskom parku

Trasy naplnia aj najnáročnejšie ambície a očakávania. Navštívite aj Plzeň, Litovel a Svijany. Neobídeme Bošácu. Čaká vás história, vodné plochy i gastro zážitky v podobe sliviek, černíc a kláskov kukurice poľnej.

turistické rozhľadne v Horných Štitároch
Lužansko Obdokovecká cyklomagistrála

Obdokovecká rozhľadňa

Obdokovecká rozhľadňa spĺňa tento rok najvyššie turistické štandardy. Nielenže je strategicky umiestnená na vyvýšenej ploche kúsok od lesa. Developeri na nej nezabudli urobiť aj výhľadové a parkovacie medziterasy, ktoré umožňujú aj menej pohybovo zdatným zdolať vrchol. Výhľady sú famózne. Vidno až do družstva. Moderné kubistické tvary iba zvýrazňujú architektonickú kvalitu celého diela.

turistické rozhľadne v Horných Štitároch
Rozhľadňa Horné Obdokovce

Cykloturistika

Nutno podotknúť, že obe rozhľadne boli postavené výhradne z vlastných zdrojov, bez použitia eurofondov na rozvoj agroturistiky a vidieka. Nové mobilné rozhľadne podporia cykloturistiku v Horných Štitároch. Príkladný prístup. Výhľady, ktoré rozhľadne poskytujú sú fenomenálne. A trasa? No posúďte sami.

Prečo ešte nesedíte na bicykli?

turistické rozhľadne v Horných Štitároch
Trasa budúcoročného cyklomaratónu okolo 4 hnojov a 3 rybníkov
7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
petere prihody
petere prihody

Petere mládenca cestovateľské a športové príhodi a skúsenosti. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 21