Vážne zamyslenia z Štitárskej rozhľadne

Niekto rieši malú návštevnosť, plače nad slabými výsledkami cestovného ruchu, iný rieši nedostatok eurofondov pri výstavbe turistických atrakcií a rozhľadní. V Horných Štitároch sa tiež zamýšľame. Vážne zamyslenia z Štitárskej rozhľadne.

Rozhľadne v Horných Štitároch

Tohto roku si znovu užívame rozhľadne. Sú postavené dve. Jedna na minuloročnom mieste, tá druhá pri letisku. Letisko síce nie je medzinárodné, chýba ešte terminál ale plány máme veľké. Čulý ruch zabezpečujú modelári aj rogalisti na motorových krídlach.

Vážne zamyslenia z Štitárskej rozhľadne
Štitárska rozhľadňa na letisku – výhľady

Obe naše rozhľadne sa vypínajú sotva viac ako 12 metrov nad okolitým terénom. Umožňujú však výhľad do veľkej vzdialenosti. To, čo im chýba na výške, rozhodne dohnali na dĺžke horných terás, ktoré pravidelne presahujú dĺžku 60 metrov.

Vážne zamyslenia z Štitárskej rozhľadne
Výstup na rozhľadňu

Zhora máte možnosť vidieť celé pohorie Tríbeč, Zoborskú lesostep, Marhát i Považský Inovec. Za dobrého počasia dovidíte až na Vtáčnik a Strážovské vrchy, v diaľke tušíte Žiar.

Teraz to hlavné. Na výstavbu našich rozhľadní sme nepotrebovali žiadne eurofondy. Navyše ich každoročne naši farmári recyklujú. Puristi by mohli namietnuť, že výstupové trasy niesú dosť bezpečné, my však tvrdíme, že je to OK: „Dopadneš na mäkké.“

Rozvoj cestovného ruchu rozhodne v Śtitároch neberieme na ľahku váhu.

V okolí máme 1 letisko, 1 panenku Mariu, 3 rybníky, 4 hnoje, 1 krčmu, cintorín, COOP Jednotu a veľkoobchod so sanitou a TZB. K tomu množstvo poľných ciest, zajacov, srniek a kukurice. Dobrý štart.

Vážne zamyslenia z Štitárskej rozhľadne
Panenka Maria

Okruh okolo Štitárskych hnojov

A tak sme sa rozhodli budúci rok usporiadať nultý ročník kardio pretekov. Ak Covid dovolí aj s medzinárodnou účasťou. Bude sa súťažiť v 4 disciplínach:

  • MTB okruh okolo Štitárskych hnojov a rybníkov (21 km crosscountry okruh okolo 3 rybníkov a 4 hnojov)
  • nordic walking po stopách zlatých bažantov (12 km okruh popri Štitárskych rozhľadniach s cieľom nájsť vychladeného Zlatého bažanta)
  • bežecký štvrťmaratón okolo Blesoviec a panenky Marie (výkonnostne všetky formy povrchov vrátane oráčiny)
  • orientačno- zmyslový pretek Platanovým lesom (čapujú Platan)

Veríme, že i týmto športovým počinom prispejeme k dobrému menu Slovenska a Horných Śtitár doma i v zahraničí.

Vážne zamyslenia z Štitárskej rozhľadne
Relax zóna s občerstvením

Zimná hodina navyše

Športu zdar priatelia. Jesenné slniečko svieti a pokiaľ nepadáme z bicykla, nohy nás nesú a udržíme v rukách palice, oplatí sa sveta žiť. Do decembra týmto rozširujem individuálne zimný kardionápravník o hodinu pohybu denne.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
petere prihody
petere prihody

Petere mládenca cestovateľské a športové príhodi a skúsenosti. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 21