Ochutnať vajcovku a okolie vodnej nádrže Tesáre

Ak sa vám nechce absolvovať náročný výstup do výšok, toto miesto je dobrým výberom na vychádzku v prírode. Predpovedali nám mrholenie a mierny dážď, keď sme sa chystali na výlet. Málo čo nás odradí, a tak sme sa autom odviezli na miesto s parkovaním pri Vodnej nádrži Tesáre pri rovnomennej obci Tesáre v okrese Topoľčany. Nádrž má rozlohu 20 ha a leží na juhovýchodnom úpätí Považského Inovca s prítokom zo Zľavského potoka.

Vodná nádrž Tesáre

Kedysi vyhľadávané rekreačné miesto dnes ponúka skôr pohodu a pokoj. Rozhodli sme sa pre prechádzku po obvode celej nádrže. Na úvod naše kroky viedli cez trávnaté plochy s občasnými upravenými vstupmi k vode. Objavili sme aj mólo a pumpu s prameňom Vajcovka.

Vajcovka

Minerálny siričitý prameň Kyselka (ľudovo označovaný – Vajcovka) pramení na okraji vodnej nádrže Tesáre. Má podobné vlastnosti ako piešťanská minerálna voda. Voda z prameňa je studená a slabo kyslá. Pomáha pri trávení a zažívacích ťažkostiach. Pôvodne prameň vyvieral na mieste, ktoré bolo zaplavené pri výstavbe priehrady Tesáre. Po viac ako 30 rokoch sa podarilo prameň opäť sprístupniť.         

Pri hľadaní nešmykľavej trasy a pri vyhýbaní sa kalužiam po dlhších dažďoch, sme si precvičovali motoriku a nevydarené kroky sme si užívali s úsmevom pri hesle „len nespadnúť“.

Keď sme prešli cca 1,5 km dostali sme sa na spevnenú cestu, ktorá čiastočne kopírovala  okraje nádrže. Ďalej sme kráčali kľukatou cestou a dostali sme sa ponad riečku Zľavy, ktorá sa v tomto období premenila na bohato zurčiaci potok.

Zvuky rýchlo tečúcej vody sa striedali so spevom vtáctva. Tento koncert sme si užívali uprostred lesíka. Zastavili sme sa a s hlavami sme točili nahor do košato zarastených korún stromov, lebo tejto kráse so zvukmi prírody sa nedalo odolať.

A tak sme pokračovali lesíkom vychodenými cestičkami a sem tam sme nachádzali zákutia, ktoré si vytvorili rybári a kemperi. Krátka časť trasy pokračovala okolo poľa, no napokon opäť viedla cez les.

No tu už bola spevnená cesta vysypaná kameňmi. Nemuseli sme sledovať každý náš krok, ale s otvorenými očami sme si mohli vychutnávať pohľady na hladinu vodnej nádrže a odrazov okolitej krajiny.

Na záver sme sa dostali na spevnenú priehradu, kde sme ostali chvíľku pozerajúc a vnímajúc hluk rýchlo tečúcej vody cez bočné prepadlisko.

Ochutnať vajcovku a okolie vodnej nádrže Tesáre
Vodná nádrž Tesáre

Šťastie nám prialo a cca 5 km okruh bol pre nás veľmi zaujímavý bez splnenia predpovedi o daždi. Táto trasa je vhodná pre všetky vekové kategórie.

Tip na aktivity v okolí:

Blízko prameňa vedie po brehu vodnej nádrže Tesáre modrý cyklookruh Duchonka. K prameňu vás navedú smerové tabule s nápisom „Vajcovka Tesáre“. Ak si načerpáte liečivú vodu z prameňa, môžete navštíviť neďaleký Tesársky park s Kaštieľom Kokošová, vzdialený cca 2,5 km južne od prameňa alebo sa občerstviť na Nových Mlynoch. Cez Záhrady sa tiež dostanete na Topoľčiansky hrad, ktorý som navštívila nedávno.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Bea Merely
Bea Merely

S úsmevom na tvári ...
Nesnívajme svoj život, ale prežime svoje sny…

Ďalšie články autora >

Articles: 46