Duchonka Tesáre Kulháň turistické trasy/ cyklotrasy

Nová Duchonka

V Považskom Inovci pri Topoľčianskom Podhradí, pod Pánskou Javorinou nájdete jazero a kemping Duchonka.

Toto miesto očarí pestrosťou fauny a flóry, množstvom turistických chodníkov a vyhliadok a tiež bezpočtom cyklotrás rozličnej náročnosti. Duchonka je „špeciálna“ nie len históriou, svojou polohou a krásnou scenériou, ale aj veľkou obľubou medzi turistami a dovolenkármi z blízka aj z ďaleka. Je totiž centrom, z ktorého môžte turisticky objaviť celý región. 

V regióne môžete objaviť viacero atraktívnych zastávok

Tesáre

Sú skvelým východiskovým bodom na cyklotrasy z Babice, Bojnej a z Doliny. Chcete kľud? To ho nájdete. Nosná cyklotrasa vedie popri vodnej nádrži Tesáre a areáli Nové Mlyny cez Záhrady niekoľkými trasami až na Topoľčianske Podhradie a Duchonku.

Kulháň

Zo severovýchodnej strany Duchonky vás privíta areál rybný Kulháň, ktorý je okrem vychýrených údených pstruhov aj križovatkou hlavných trás na vodnú nádrž Nemečky, Panskú Javorinu a hrebeň Inovca.

Panská Javorina

Panská Javorina je druhý najvyšší vrchol na hrebeni Považského Inovca. Dostupný pešo aj bicyklom. Na odlesnenom vrchu je drevená rozhľadňa s asi najkrajším výhľadom na celý Inovec. Bezovec je odtiaľ na dohodenie kameňom 🙂 Rozhľadňu delí iba niekoľko sto metrov od Inoveckej magistrály, ktorá prepája hrebeň celého Považského Inovca.

Duchonka Tesáre Kulháň turistické trasy/ cyklotrasy
Pohľad z Úhradu na Topoľčiansky hrad

Topoľčianske podhradie

Milovníci histórie by nemali vynechať prehliadku zrekonštruovanej zrúcaniny Topoľčianskeho hradu. Pohľady z vyhliadky pod hradom sú ako z rozprávky. Neďaleko hradu je jaskyňa Opálená skala a zvyšky halštadského hradiska na Úhrade.

Turistika Duchonka

Z Podhradia cez Sedlo pod skalinami na Bezovec

Autom sa priblížte do Topoľčianskeho Podhradia. Odtiaľ po značke smerom Bezovec. Zo sedla pod Skalinami sa vám naskytnú úžasné výhľady. Prevýšenie : 350 m Dĺžka : 15 km. Trasa tu

Po stopách Veľkomoravskej riše na Vrch Úhrad

Vrch Úhrad (685 m n/m) sa nachádza západne od dedinky Podhradie, ktorá leží len pár kilometrov od Duchonky. Chodník k nemu je značený modrou značkou. Asi v tretine zjazdovky nájdete jaskyňu Opálená skala, ktorá má dĺžku 50 m a hĺbku okolo 13 m. Vzdialenosť – 11 km Prevýšenie – 300 m Čas – cca 3 hod. Trasa tu

Na Panskú Javorinu

22 km so 750 m prevýšením náročný okruh cez Kulháň a Jeleniu dolinu si môžte kľudne skrátiť tým, že sa priblížite na Kulháň autom.

Záhrady – Mačacia skala

Krátka 8 km/250m ale mimoriadne scénická trasa vedie na vyhliadku Mačacia skala. Nenáročná túra vám otvorí panorámu celej Topoľčianskej kotliny. Presun autom do Záhrad cca 5km. Trasa tu. Môžte tiež pokračovať ďalej na Holé Brehy.

Holé Brehy

Ak chcete objaviť prírodnú rezerváciu Holé Brehy, ešte si 6 km od Mačacej skaly vyšliapnete. Najprv po náučnom chodníku Považský Inovec a pokračujete značkou až na Holé Brehy. Pozor posledné metre nad cestou niesú značené. Trasa tu

Skalné okno

sa nachádza pri jaskyni pod Úhradom, ale bez sprievodcu ho asi nenájdete. Najlepšie sa tam dostanete značkou z Podhradia.

Duchonka Tesáre Kulháň turistické trasy/ cyklotrasy
Skalné okno foto Tomáš Grman

Cyklotrasy Duchonka

MTB okruhy

Z Bojnej okolo Topoľčianskeho Podhradia

Z Babice cez Tesáre, Nové Mlyny a Záhrady, okolo Topoľčianskeho podhradia a popod Kopanice naspäť. Trasa 55km s prevýšením 1050m. GPX >

Z Podhradia Okolo Úhradu pod Bezovec

Okruh Podhradie, Horná Dolná, Záhrady a späť sme si okorenili pivkom v Novej Lehote. Okruh 26km s prevýšením 1170m. GPX >

Inovecká hrebeňovka

Okruh z Kulháňa na Panskú Javorinu a hrebeň Inovca. Parádnych 49km s 1400m prevýšením a malou tlačenicou okolo Ostrého vrchu 🙂 GPX >

Inovec nad Kulháňom

Okruh na Inovec z Kulháňa. Trasa popod Kuželnicu cez Močiare a spodnou zvážnicou okolo Dubodieľu späť. Okruh 42km s 750m prevýšenia. GPX >

Motanica okolo Úhradu 

Okruh Tesáre, Nové Mlyny, Záhrady, Úhrad a cez Lehotské kopanice späť. Okruh 25km s prevýšením 1200m. GPX >

Cez Bezovec a Panskú Javorinu

Okruh z Bojnej na Bezovec, Panskú Javorinu a Duchonku treba ukončiť v Tesároch. Najmä v čase burčákových slávností. Okruh 67km s 1350m prevýšením. GPX >

Cestné okruhy

zväčša štartujú a končia v Topoľčanoch. Môžte si ich však prispôsobiť.

  • Šišov Zlatníky Kulháň 65km/560m GPX >
  • Panská Javorina stúpačka Zlatníky 30km/1016m GPX >
  • Šišov Duchonka Podhradie 72km/720m GPX >

Keďže sme patrioti a tu žijeme, máme ešte množstvo ďalších cyklo trás. Kľudne nám napíšte a spýtajte sa. 🙂

Duchonka Tesáre Kulháň turistické trasy/ cyklotrasy
Duchonka rekreačný areál, kemp

Výlet s deťmi

Nenáročné trasy v okolí Duchonky

Náučný chodník

Topoľčianske Podhradie, Duchonka, Nemečky

K Zázračnej studničke v údolí Železnica

Veľmi ľahká túra od recepcie Duchonky, ktorá je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi kľudne aj s kočíkom, trojkolkou alebo kolobežkou. Dĺžka – 4,5 km. Trasa tu

Topoľčiansky hrad

Až k hradu sa dostanete po žltej trase alebo autom do Podhradia, odkiaľ je to len niekoľko minút k hradu. V Podhradí je salaš.

Extra bonusové turistické tipy mimo značenia:

Holé brehy foto Tomáš Grman

Holé brehy

prírodná rezervácia približne 2,5 km juhozápadne od obce Podhradie smerom na Úhrad. Na rozlohe 5,4 ha v 4. a 5. stupni ochrany sa rozprestera floristicky pestré územie s bohatými zvyškami xerotermných spoločenstiev s mimoriadne hojným výskytom ponikleca obyčajného veľkého.

Skalné Okno

veľmi pekné, cez 2 metre vysoké, skoro kruhové skalné okno sa nachádza priamo pod kopcom Úhrad.

Duchonka Tesáre Kulháň turistické trasy/ cyklotrasy
Mačacia skala

Výlety z Topoľčian

7 kopcov 3 jazerá v okolí

Kam v okolí

Mačacia skala

Krátka 8 km/250m ale mimoriadne scénická trasa vedie na vyhliadku Mačacia skala. Nenáročná túra vám otvorí panorámu celej Topoľčianskej kotliny. Presun autom do Záhrad cca 5km. Trasa tu. Môžte tiež pokračovať ďalej na Holé Brehy.

Holé Brehy

Ak chcete objaviť prírodnú rezerváciu Holé Brehy, ešte si 6 km vyšliapnete. Najprv po náučnom chodníku Považský Inovec a pokračujete značkou až na Holé Brehy. Pozor posledné metre nad cestou niesú značené. Trasa tu 

Duchonka Tesáre Kulháň turistické trasy/ cyklotrasy
Podvečerná atmosféra Duchonky

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Pre turistiku je Považský Inovec bezpečný kopec. Nehrozia technické pasáže ani styk s divou zverou. Je iba malá šanca, že by ste sa nedovolali pomoci. Nepodceňte však vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť.

Pri cyklojazdách dbajte na ochranné cyklodoplnky najmä prilby, osvetlenie a chrániče. Inovec môže byť kondične veľmi náročný.

Značenie trás a mapy: Trasy na Inovci sú dobre značené, orientácia nie je náročná. Žiadne ochranné pásma ani obmedzenia. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami. VKU mapy tu.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110